Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: dragonka »

Wyróżnienie na etapie wojewódzkim? Tu jeszcze się spokojnie wybronisz, zawsze możesz to jakoś wyjaśnić (mów poprawnie i opisuj poprawnie ten wykres), gdyby się przyczepili- ważne, że wiesz jak powinno być dobrze. Gorzej jak praca pójdzie do centralnego- a idzie ta sama właśnie, a tam już nie będziesz miał możliwości wyjaśnienia błędów. A nie możesz już poprawiać pracy teraz, z tego co mi wiadomo. Ktoś kto będzie ją czytał przed centralnym może się niestety przyczepić do takich błędów. A w której jesteś klasie? Jejku, nie chcę Cię stresować no.
owca13
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2009, o 20:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: owca13 »

w 3 klasie ostatniej . wykresy robiłem dobrze i praca byla git ale po 100 poprawkach estetycznych itd jakoś popaprałem w tych exe-lach. przeglądając wszystkie wcześniejsze wersje mojej pracy było dobrze a w tej ostatecznej najlepszej która wysłałem jest źle. dobrze chociaż ze mam 11 wykresów z czego 9 mam dobrze po podpisywanych itd. tylko te dwa mnie martwią strasznie i sie dziwie troszkę ze osoba sprawdzająca moja prace się nie spostrzegła na tak wyraźne błędy i dala mi 49 pkt ujmując tylko za nieliczne błędy interpunkcyjne jak to napisała
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lith »

No właśnie ciężko mi określić ten poziom.

Bo np. na konkursach typu OWE, czy olimpiada PCK to trzeba mieć praktycznie wszystko dobrze, a wszystko wychodzi na pojedynczych błędach, często głupich. Natomiast na takich typu olimpiada fizyczna to liczy sie każdy wywalczony punkt, a pojedynczymi straconymi to sie raczej nie przejmuje.

OB wydaje sie podpadać raczej pod ten pierwszy typ, bo test, bo duzo pytań na logikę. tylko, że pytania wydaja się raczej trudne. Mój problem polega na tym, że ciężko jest mi porównać się z innymi. Dlatego jestem ciekawy mniej więcej jakiego rzędu wyniki zazwyczaj starczają na przejście do centralnego. Czy próg jest na poziomie 90kilku %, czy może starcza 80%, 70%, 60%?

Bo w tej chwili jak rozwiązuję testy to mi wynik nic nie mówi.
Awatar użytkownika
temarihermiona
Posty: 191
Rejestracja: 10 lis 2007, o 18:26

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: temarihermiona »

Lith, dwie strony wcześniej(26) masz odpowiedź, chociaż w tym roku i tak ciężko to określić, bo zmieniły się zasady i mogą dać trudniejszą olimpiadę.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lith »

O, rzeczywiście . Nie myślałem, że się ktoś wcześniej tym chwalił, a szukałem właśnie czegoś takiego.
W sumie to trochę mnie to uspokoiło, chociaż wiem, że łatwo na pewno nie będzie

Tak podejrzewałem, że nie trzeba tego na 99% pisać ], ale jak wpadłem na to forum i zobaczyłem te licytacje ile to kto książek przeczytał i ile miesięcy materiał powtarzał, to się po prostu cienki w uszach poczułem
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: dragonka »

O matko, takimi rzeczami to się w ogóle nie przejmuj! Pierwsza zasada na tym forum! Zarówno przed maturą jak i przed olimpiadą
Awatar użytkownika
ponka
Posty: 423
Rejestracja: 1 sty 2008, o 20:30

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: ponka »

formica pisze:Jakikolwiek atlas z dobrymi rysunkami
właśnie jakie atlasy byście polecili? bo u mnie w szkole jest trochę atlasów i różnych książek z systematyką i nigdy się nie mogę zdecydować. Może macie jakieś ulubione albo warte polecenia?
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

lith pisze:O, rzeczywiście . Nie myślałem, że się ktoś wcześniej tym chwalił, a szukałem właśnie czegoś takiego.
W sumie to trochę mnie to uspokoiło, chociaż wiem, że łatwo na pewno nie będzie

Tak podejrzewałem, że nie trzeba tego na 99% pisać ], ale jak wpadłem na to forum i zobaczyłem te licytacje ile to kto książek przeczytał i ile miesięcy materiał powtarzał, to się po prostu cienki w uszach poczułem

Jeju XD Ja mam tak samo. wgl jestem strasznie wyczulona na tym punkcie XD. a przecież nie można się przejmować takimi rzeczami tylko po prostu robić swoje
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lith »

Nie chodzi o to, że się strasznie tak tym przejmuję, tylko, że wolę rozwiązywać test wiedząc mniej więcej jaki poziom trzeba utrzymać i czego mogę się spodziewać.
Awatar użytkownika
karoko
Posty: 154
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:51

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: karoko »

bądźmy optymistami i miejmy nadzieję,że test nie będzie strasznie trudny,poza tym już jest wystarczająco,"zwykli uczniowie mieli by z niego może z 30 pkt nastrzelane",często nauczyciele się głowią nad odpowiedzią

myślę,że około 80% będzie tą granicą przejścia dalej
BiomasterVILO
Posty: 33
Rejestracja: 26 lut 2008, o 15:47

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: BiomasterVILO »

Mam takie pytanie. Z którego z poniżej wymienionych związków w trakcie przemian metabolicznych powstanie najwiecej glukozy. ( każdego związku bierzemy jeden mol:

serotoniny
alaniny
kwasu olejowego
tyroksyny
kwasu octowego

poprawna odp alaniny dlaczego
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kp1990 »

Kwas olejowy to kwas tłuszczowy - z tłuszczy cukry bezpośrednio w naszym org nie powstają.
Serotonina i tyroksyna to hormony - więc one też odpadają.
Kwas octowy wgl mnie teoretycznie mógłby być wykorzystany ale jest to związek 2 węglowy. alanina posiada 3. węgle w jednej cząsteczce więc alanina to prawidłowa odp.
BiomasterVILO
Posty: 33
Rejestracja: 26 lut 2008, o 15:47

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: BiomasterVILO »

Tylko ze w pytaniu nie jest nigdzie ujęte, że chodzi o organizm człowieka. Co więcej w orginale pytanie zaczyna się: W trakcie przemian metabolicznych możliwe jest przekształcenie różnych związków niecukrowych w monosacharydy. Wiec można wyjść z założenia że to nie jest organizm człowieka tylko innego organizmu np jakiejś rośliny która potrafi przetwarzać tłuszczeD
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości