Czerwona księga zwierząt wady i zalety

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Anita9215
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2010, o 15:06

Czerwona księga zwierząt wady i zalety

Post autor: Anita9215 »

Proszę napiszcie mi jakie sa wady i zalety czerwonej księgi zwierząt?
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: pomocy! :(

Post autor: alicja403 »

Proszę napiszcie mi jakie sa wady i zalety czerwonej księgi zwierząt?
Na początek definicja z wikipedii

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Czerwona_Ksi%C4%99ga_Gatunk%C3%B3w_Zagro%C5%BConych
Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych – publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) lista zagrożonych wyginięciem gatunków organizmów. Ukazała się po raz pierwszy w 1963 roku. Ostatnia edycja Czerwonej Księgi (rok 2008) zawiera spis 44838 gatunków (ponad 32 tysiące gatunków zwierząt, ponad 12 tysięcy gatunków roślin oraz 3 gatunki grzybów), z których 16928 jest zagrożonych wyginięciem.Większość z nich uzyskała status zagrożonych w wyniku działalności człowieka.

Do zalet takiego zbioru można zaliczyc, że ludzie posiadają aktualne informacje na temat zagrożonych gatunków w jednym zbiorze i są one odpowiednio sklasyfikowane pod względem ich zagrożenia wyginięciem. Sama Czerwona Księga nie stanowi jakiejś ustawy o ochronie tych zwierząt jest tylko ich spisem.
Może też stanowic dla ludzi pewien bodziec do ochrony zamieszczonych tam gatunków.

Do wad takiej księgi (?) możemy zaliczyc wg mnie np., że mogą w niej wystąpic jakieś błedy dotyczące stanu liczbowego danego gatunku, który z pewnych przyczyn nie został poprawnie policzony.

Dziwne jest to pytanie. To tak jakby się spytac o wady i zalety atlasu świata. A skąd masz wogóle to pytanie?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] pomocy

Post autor: WojtekB »

alicja403 pisze:Dziwne jest to pytanie. To tak jakby się spytac o wady i zalety atlasu świata. A skąd masz wogóle to pytanie?
Już sobie poradziliśmy jakoś z tym tematem, ale osobiście uważam, że to pytanie też jest bezsensowne
Temat Pomocy - Czerwona Księga Zwierząt.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: pomocy! :(

Post autor: eszel »

Z tymi wadami to może by sie znalazły.

Ja słyszałem od jednej osoby, która sie zajmuje entomologią, ze wiele gatunków bezkręgowców jest dodawanych do czerwonej księgi niepotrzebnie, ze zbytnią przezornością. Bo zdaża się czasem tak, że osoba bierze do ręki czerwona ksiege, czyta, że jakiś gatunek jest zagrożony, że populacja zanika, a w terenie okazuje sie co innego. Oczywiscie nie sa to częste przypadki, ale są.

Wazne sa aktualizacje tej księgi, bo np. we wczesniejszych wydaniach dobór gatunków nietoperzy , jak i ustalone dla nich kategorie, są wybrane niezbyt szczęśliwie. Również wiele do życzenia pozostawiają opisy gatunków. Na mapkach nie zamieszczono wielu stanowisk opublikowanych. No i najśmieszniejsze (a może najsmutniejsze.). Przy opisie mroczka pozłocistego pojawia się zdanie: „Większość jaskiń, w których stwierdzono zimowanie tego gatunku, także podlega ochronie”. Jest ono prawdziwe. Ale to samo zdanie pojawia się też przy borowiaczku, który (1) NIGDY w Polsce nie był obserwowany zima i (2) NIGDY (ALBO BARDZO SPORADYCZNIE) nie był obserwowany w jaskiniach w Europie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości