Sukcesja wtorna na terenach porolnych w naszych warunkach klimatycznych i glebowych

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Sukcesja w wysokich górach

Post autor: WojtekB »

Pomoc w zadaniu
Stadia sukcesji (sera, klimaks)

[ Dodano: Pon Gru 01, 2008 22:10 ]

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sera
Sera

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Klimaks
Klimaks
zxcasd
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008, o 22:09

Re: Sukcesja w wysokich górach

Post autor: zxcasd »

Wiem co to sukcesja i umiem korzystać z google. Prosiłem o konkretny przypadek - stadia sukcesji na terenach wysokogórskich, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć. Nie chodzi mi o żadne uogólnione schematy. Niestety nie mam już kiedy poszperać w zasobach bibliotek, ale gdyby była taka możliwość to na pewno bym nie zawracał nikomu tu głowy. Także ponawiam swoją prośbę.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Sukcesja w wysokich górach

Post autor: Marcin_skc »

1. Stadium pionierskie
Porastanie skał organizmami pionierskimi takimi jak porosty, którerozkruszają skałe i stabilizują strukturę podłoża.
2. Stadium migracyjne
rośliny i zwierzeta zajmują te tereny, które zostają skolonizowane przez rośliny pionierskie. Wzrost bioróżnorodności. W górach to będzie pojawienie się jakiejś drobnej roślinności, traw itd.
3. Stadium zasiedlające
Pojawiają się nowe gatunki roślin, np: krzewy. Wzrot długości łańcucha pokarmowego, kompilacja zależności troficznych, wzrost poziomu próchnicy, duża produkcja w stosunku do respiracji.
4. Stadium konkurencyjne
Pojawiają się już rośliny dobrze przystosowane do życia w górach, drzewa iglaste itd.
Wzrasta między organizmami konkurencja na skutek naałożenia się nisz ekologicznych. Zamknięty obieg pierwiastków.
5. Dtadium klimaksu
Stadium równowagi biocenotycznej, dominacja łancuchów detrytusowych, duża bioróżnorodność, zachowana równowaga. Stosunek produkcji do respiracji wynosi 1
zxcasd
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008, o 22:09

Re: Sukcesja w wysokich górach

Post autor: zxcasd »

O to mi chodziło Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
kalarepa
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2009, o 13:02

Sukcesja

Post autor: kalarepa »

mam pytanie jakie są modele sukcesji nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi nie chodzi mi tutaj o rodzaje typu pierwotna, wtórna tylko o modele z góry dziękuję za pomoc
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: sukcesja

Post autor: WojtekB »

Czy chodzi o te modele

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sukcesja_ekologiczna#Modele_sukcesji
modele sukcesji
Awatar użytkownika
kalarepa
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2009, o 13:02

Re: sukcesja

Post autor: kalarepa »

właśnie nie byłam pewna bo też tylko takie coś znalazłam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości