metabolizm komórki

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

metabolizm komórki

Post autor: fimona »

Liczba moli ATP jaka można uzyskac z całkowitego utlenienia 1 mola pirogronianu to
a) 8
b) 12
c) 15
d) 30

nie wiem z ktorej storny ugryzc. stawiam na 12 bo wchodzi jako acetyloCoA do cyklu Krebsa(?)

źródłem energii do skurczu miesnia jest:
a) glikogen
b) kwasy tluszczowe
c) fosfokreatyna i ATP
d) ATP

no wlansie? stawiam na odp d, tylko ATP. niech ktos potwierdzi? bo chyba nie c?

fałszywe jest zdanie:
a) glukoneogeneza zachodzaca w wątrobie jest jednym z mechanizmow utrzymywania stalego poziomu glukozy we krwi
b) w procesie glukoneogenezy pirogronian jest przekształcany w glukoze
c) jedna z reakcji glukoneogenezy jest dekarboksylacja pirogronianu
d) szczawiooctan pochodzący z piogronianu może być przenoszony z mitochondriom do cytoplazmy w postaci jablczanu

moj boze.nie mam pojecia.d? ale pewnosci nie mam

który z enzymow odpowiedzialny jest za tworzenie większości jonow NH4+
a) oksydaza L-aminokwasowa
b) dehydrogenaza glutaminianowa
c) aminotransferaza asparaginianowa
d) oksydaza D-aminokwasowa



głównym substratem wykorzystywanym przez miesnie w spoczynku jest:
a) glukoza
b) glikogen
c) bialka
d) tluszcze

d? tluszcze w spoczynku, prawda?

wzrost liczby mitochondriow w Komorkach miesni jest wynikiem:
a) suplementacji kreatyna
b) stosowania diety wysokoweglanowej
c) treningu silowego

eee, ucielo mi odp d z testu i wlasnie stawiam ze to moze byc ona, bo ani a a ni b a ni c mi nie pasuje. stawiam ze d moze byc trening wytrzymalosciowy? hm?
agusia421
Posty: 8
Rejestracja: 25 cze 2009, o 15:41

Re: metabolizm komórki

Post autor: agusia421 »

źródłem energii do skurczu miesnia jest:
a) glikogen
b) kwasy tluszczowe
c) fosfokreatyna i ATP
d) ATP
Na pewno ATP gdyż komórka mięśniowa wykorzystuje energię chemiczna ATP do zmiany na energię mechaniczną ruchu. Chociaż w fosfokreatynie może być magazynowane ATP. i nie wiem. na ale fosfokreatyna nie jest głównym źródłem Postawiłabym na d

fałszywe jest zdanie:
a) glukoneogeneza zachodzaca w wątrobie jest jednym z mechanizmow utrzymywania stalego poziomu glukozy we krwi
b) w procesie glukoneogenezy pirogronian jest przekształcany w glukoze
c) jedna z reakcji glukoneogenezy jest dekarboksylacja pirogronianu
d) szczawiooctan pochodzący z piogronianu może być przenoszony z mitochondriom do cytoplazmy w postaci jablczanu

Odpowiedź c gdyż pierwszą reakcja glukoneogenezy jest karboksylacja pirogronianu.

głównym substratem wykorzystywanym przez miesnie w spoczynku jest:
a) glukoza
b) glikogen
c) bialka
d) tluszcze
W czasie spoczynku wykorzystywana jest glukoza a w czasie pracy spalane są kawasy tłuszczywe


który z enzymow odpowiedzialny jest za tworzenie większości jonow NH4+
a) oksydaza L-aminokwasowa
b) dehydrogenaza glutaminianowa
c) aminotransferaza asparaginianowa
d) oksydaza D-aminokwasowa
Odpowiedź a, pod wpływem działania któej powstaje amoniak i H2O2 w procesie dezaminacji aminokwasów
anioleczek1256
Posty: 20
Rejestracja: 14 lut 2008, o 12:40

Re: metabolizm komórki

Post autor: anioleczek1256 »

A wedlug mnie to bedzie tak:
Liczba moli ATP jaka można uzyskac z całkowitego utlenienia 1 mola pirogronianu to
a) 8
b) 12
c) 15
d) 30

odp. A bo wychodzi 10 ale dwa są potrzebne do zapoczatkowania, wiec musimy je odjac, jest wiec 8

źródłem energii do skurczu miesnia jest:
a) glikogen
b) kwasy tluszczowe
c) fosfokreatyna i ATP
d) ATP

odp c bo z fosokeratyny pod wplywem kinazy kreatynowej fosfokreatyna odlacza reszte kw fosforowego V, odlacza sie enzym - kumuluje sie w ATP

fałszywe jest zdanie:
a) glukoneogeneza zachodzaca w wątrobie jest jednym z mechanizmow utrzymywania stalego poziomu glukozy we krwi
b) w procesie glukoneogenezy pirogronian jest przekształcany w glukoze
c) jedna z reakcji glukoneogenezy jest dekarboksylacja pirogronianu
d) szczawiooctan pochodzący z piogronianu może być przenoszony z mitochondriom do cytoplazmy w postaci jablczanu

c

który z enzymow odpowiedzialny jest za tworzenie większości jonow NH4+
a) oksydaza L-aminokwasowa
b) dehydrogenaza glutaminianowa
c) aminotransferaza asparaginianowa
d) oksydaza D-aminokwasowa

a

głównym substratem wykorzystywanym przez miesnie w spoczynku jest:
a) glukoza
b) glikogen
c) bialka
d) tluszcze

a
agusia421
Posty: 8
Rejestracja: 25 cze 2009, o 15:41

Re: metabolizm komórki

Post autor: agusia421 »

anioleczek1256 pisze:odp c bo z fosokeratyny pod wplywem kinazy kreatynowej fosfokreatyna odlacza reszte kw fosforowego V, odlacza sie enzym - kumuluje sie w ATP
Nie zgodzę się z tym, Bo głównym źródłem energii dla mięśni jest ATP który rozpada się w czasie pracy mięśnia do ADP i dopiero wtedy wkracza fosfokreatyna która przenosi grupę fosforanową. Fosfokreatyna służy do odbudowy ATP i dlatego też stanowi element magazyn. Może ktoś nas rozstrzygnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: metabolizm komórki

Post autor: fimona »

glownym zrodlem dla skurczu jest na 100% ATP i tylko ATP.
a w spoczynku wykorzystyuje sie tluszcze.

to pewniaki
agusia421
Posty: 8
Rejestracja: 25 cze 2009, o 15:41

Re: metabolizm komórki

Post autor: agusia421 »

fimona pisze:a w spoczynku wykorzystyuje sie tluszcze.
w mojej książce biochemii klinicznej jest napisane że glukoza w trakcie spoczynku a kwasy tłuszczowe w czasie pracy. Właśnie sprawdziłam.
To ma sens ze względu na to, ze aby się odchudzić ćwiczymy żeby spalić tłuszcze Gdyby było ta jak piszesz że w czasie spoczynku są spalane tłuszcze to nie trzeba byłoby ćwiczyć wystarczyłoby poleżeć :):)
xJoanCatherine
Posty: 1
Rejestracja: 9 gru 2009, o 18:06

Re: metabolizm komórki

Post autor: xJoanCatherine »

Stary temat ale co tam P akurat ćwiczyłam bilansowanie P
Liczba moli ATP jaka można uzyskać z całkowitego utlenienia 1 mola pirogronianu to
a) 8
b) 12
c) 15
d) 30

Moim zdaniem C: skoro wychodzimy już od pirogronianu, to nie powinno nas obchodzić skąd się wziął (wynik 10 jest więc dla mnie dziwny)
najpierw w reakcji pomostowej powstaje 1 NADH. W Cyklu Krebsa powstają 3 NADH, 1 FADH2, 1 ATP (i 1 GTP, ale tego chyba nie liczymy skoro chodzi o ATP).
NADH i FADH na koniec w łańcuchu oddechowym dają nam odpowiednio 3 ATP i 2 ATP. Czyli łącznie: 1+3(NADH) *3 + 1(FADH) *2 + 1 ATP= 15 ATP
Awatar użytkownika
bubbles
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2010, o 21:53

Re: metabolizm komórki

Post autor: bubbles »

Mógłby mi ktoś wytłumacz w jaki sposób obliczyć liczbe moli ATP (netto) jaką można uzyskać z całkowitego utl (do CO2 i H20) np. 1 mola CH3-(CH2)9-CH=CH-CH2-COOH?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości