wspolczynniki stechiometryczne

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
denver

wspolczynniki stechiometryczne

Post autor: denver »

mam taki problem. jesli mam dane jakies rownanie reakcji to w jaki sposob mam uzgodnic wspolczynniki stechiometryzne ? jak sa jakies male wspolczynniki to jakos daje sobie rade ale jesli jest cos wiekszego to niestety nie wiem co trzeba zrobic :( czy ktos moglby mi to wytlumaczyc jakos :?: jest jakas metoda zeby uzgadanic te wspolczynniki w kazdej reakcji prosze o pomoc
Ostatnio zmieniony 8 paź 2006, o 12:32 przez denver, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: wspolczynniki stechiometryczne

Post autor: malwka »

metoda jest prosta liczba pierwiastków musi być równa przed i po reakcji
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: wspolczynniki stechiometryczne

Post autor: Asia:) »

no tak. tylko czasem trudno tak zrobić przy prostych reakcjach nie ma problemu, za to przy bardziej skomplikowanych często trudno policzyć.
przy reakcjach typu redoks robi się bilans elektronowy - i z tego wychodzi ile czego być powinno.
no a tak - można próbować mnożyć do momentu kiedy osiągniesz pożądany moment - współczynniki po obu stronach będą się zgadzać (czyli bierzesz sobie jakiś pierwiastek, patrzysz ile go po lewej stronie, ile po prawej, jak trzeba to mnożysz, potem następny i tak w kółko P) nie, no nie wiem. może jest łatwiejszy sposób. ale ja się właściwie z trudniejszymi równaniami reakcji do uzgodnienia spotkałam tylko przy redoksie P
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: wspolczynniki stechiometryczne

Post autor: MiRACiDiUM »

Denver, jeśli masz problem z jakąś konkretną reakcją to napisz ją na forum. Łatwiej jest wyjaśnić na przykładzie. Jeśli masz do czynienia z jakąś trudną reakcją red-oks, to faktycznie może być problem w ustaleniu współczynnikówtradycyjną metodą.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: wspolczynniki stechiometryczne

Post autor: Aniaww »

Nie tyle liczba pierwiastków co liczba atomów lub moli - można to dowolnie przekładać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości