Zadania z ruchu organizmów.

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Zadania z ruchu organizmów.

Post autor: askor90 »

Mam zrobić pakiet z ruchu organizmów. Większość zrobiłam, ale na parę pytań dalej nie znam odpowiedzi. Możecie mi pomóc?

1. Jakie znaczenie ma ruch dla bruzdnic?
2. Oceń aktywność ruchową nicieni ( wcześniej w tym zadanie musiałam wybrać rysunek przedstawiający ślady, które zostawiają nicie na podłożu, wybrałam takie wężowate).

Dziękuję za odpowiedzi.
Edit
Posty: 5
Rejestracja: 3 sty 2010, o 15:37

Re: Zadania z ruchu organizmów.

Post autor: Edit »

1-bruzdnice poruszaja sie ruchem wirowym dzieki 2 niciom (jedna na boku komórki a druga na koncu). ruch pierwszej sprawia, ze komórka obraca sie a ruch drugiej, ze porysza sie do przodu, dlatego jest to ruch wirowy
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zadania z ruchu organizmów.

Post autor: yeast »

2. Bardzo konkretne te pytania, tylko zastrzelić autorów. Może chodzi o to, że nicienie poruszają się na zasadzie podłużnych zgięć całego ciała albo że ich ruch jest nie do końca kierunkowy (tzn nie idą po prostej a bardziej jak bakterie czy ruchy browna, choć to nie jest do końca prawda - robia tak gdy badają środowisko, ale nie np. podczas ucieczki).
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Re: Zadania z ruchu organizmów.

Post autor: askor90 »

Zadanie 1
Teraz już wiem jaka była poprawna odpowiedź.
Sama napisałam, że ułatwia to pobieranie mikroelementów z wody.
I w końcu nie wiem czy mój przykład był dobry czy nie.

Jednak na pewno dobrze było, że wykonują ruchy w stronę światła, i mogą zmieniać swoje położenie pod względem różnych bodźców (ruchy taksyjne).

Zdanie 2
Trzeba było napisać, że pędzą aktywny tryb życia, bo wykazują zdolność do poruszania.
Jednak ich aktywność jest niewielka, uwarunkowana obecnością szkieletu hydraulicznego.

DZIĘKUJĘ ZA UDZIELONE WCZEŚNIEJ ODPOWIEDZI!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości