Białka - spis

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Wariat
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2010, o 14:53

Białka - spis

Post autor: Wariat »

Witam!
Niedługo kończę liceum i myśle nad studiami, podoba mi się dietetyka i w tym kierunku chcę poszerzyć swoją wiedzę.
Dlatego chciałbym utworzyć spis białek (później takrze innych składników odżywczych) znajdujących sie w ciele człowieka i mu potrzebnych. Przeglądam wiki i kila innych źródeł, wiedza tam jest dość obszerna i (jako że nie zmam sie na tym) ciężko wybrać mi dane, których potrzebuję.

Dlatego chciałem prosić o spis tychże białek.
Sądze że nie tylko mi się to przyda.



Pozdrawiam

P.S Jeżeli już były takie tematy to bardzo przepraszam.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Białka - spis

Post autor: Mårran »

Dość karkołomne zadanie, białek w organizmie jest mnóstwo oO Wszystkie strukturalne, receptory, enzymy, nośniki, białka regulacyjne,. i pełno innych.
Bardziej realne jest zrobienie spisu jakichś aminokwasów, cukrów czy lipidów w pożywieniu (skoro o dietetykę ci chodzi), witamin czy pierwiastków
Pani Buka
ногомас

Re: Białka - spis

Post autor: ногомас »

Zgadzam się z Kardio

zacząłbym od egzo i endogennych aminokwasów, te bardzo łatwo znaleźć w google
Wariat
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2010, o 14:53

Re: Białka - spis

Post autor: Wariat »

Dzięki, mniej więcej to powiedziała mi wiki, tylko ze gadałemz pielęgniarką w szkole, która powiedziała że jest 8 głównych białek które trzeba zjeść, a reszte organizm sobie sam z nich zrobi".
Ale dzięki idę popytąć google.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Białka - spis

Post autor: Mårran »

Co do białek, to i tak są rozkładane w przewodzie pokarmowym, więc wsio ryba, jakie są. Ważny jest skład aminokwasowy, może chodziło jej o aminokwasy egzogenne, które muszą być dostarczane.
Pani Buka
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Białka - spis

Post autor: Biochejter »

Wariat pisze:gadałem z pielęgniarką w szkole, która powiedziała że jest 8 głównych białek które trzeba zjeść, a reszte organizm sobie sam z nich zrobi".
Na bank tej pani chodziło o egzogenne aminokwasy tylko użyła nazwy białka. Egzogennych aminokwasów u dorosłych ludzi jest właśnie 8 i po ich dostarczeniu organizm - to dobrze powiedziała - reszte sobie sam z nich zrobi ]
Ekosfera_
Posty: 18
Rejestracja: 5 lut 2010, o 08:45

Re: Białka - spis

Post autor: Ekosfera_ »

A jeśli chodzi o egzogenne aminokwasy to wydaje mi się,że bez problemu możesz wyszukac szczegółowych informacji na forum,było kilka podobnych tematów.
Wariat
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2010, o 14:53

Re: Białka - spis

Post autor: Wariat »

Ok, dzięki bardzo!
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Białka - spis

Post autor: doktorka »

jesli Cie interesuje dietetyka od strony biochemicznej to zacznij od informacji biochemicznych o bialkach, cukrach i tluszczach, potem przestudiuj szlaki metaboliczne w organizmie tychze, a dopiero pozniej, jak juz bedziesz rozumial co jest do czego i jakie sa tego losy, zabierz sie za nauke o poszczegolnych bialkach(co generalnie jest pozbawione sensu z tego wzgledu, ze bialka roznia sie od siebie konfiguracja aminokwasow i budowa przestrzenna tylko). Wiec jak chcesz sie uczyc konkretow, to zaczelabym od witamin i skladnikow mineralnych, a potem kwasow tluszczowych (np kwasy omega 3).

A swoja droga to na pewno przydadza sie na dietetyce rzeczy typu obliczanie BMI, normy, zapotrzebowanie kaloryczne dla danych warunkow zyciowych (np jak sie rozni w ciazy) i zapotrzebowanie dzienne na konkretne substancje odzywcze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości