Czy moŻna szczepić fretki?

Informacje o naszych tchórzofretkach. Żywienie i rozmnażanie, problemy w hodowli.
Adela

Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: Adela »

Czy moŻna szczepić fretki? Słyszałam,Że podobno po szczepieniu fretka moŻe zdechnąć.Czy to prawda
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: tagitsu »

Fretki nawet trzeba szczepić. Moja była szczepiona na m.in. nosówkę. Najlepiej zapytać o to wterynarza,bo on dobierze odpowiednie do wieku fretki szczepienia. Niektóre trzeba powtarzać kilkakrotnie.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: Aniaww »

Każde szczepienie niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego trzeba obserwować zwierzaka przed szczepieniem. Weterynarz zapyta się o kupki, o nastrój, zmierzy temperaturę, bo szczepić można tylko zwierzę zdrowe. Jeżeli trafimy na chorobę, możliwe są powikłania, włącznie ze zgonem. Ale zdarza się to rzadko i zwykle spowodowane jest niewłąściwą opieką weterynarza.

My szczepimy naszą niunie na te choroby które polecił nam wet, czyli komplet za wyjątkiem jakiejś psiej grypy - wet powiedział, że choroba jest do przejścia a szczepionka niesie dość duże ryzyko powikłań. I polecił zrezygnować z tej jednej.
Bogushiasss
Posty: 32
Rejestracja: 21 sie 2006, o 19:34

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: Bogushiasss »

Ja nie jestem za szczepienbiem fretek, to tak samo jak byście chcieli królika zaszczepić . . . Fretki w wielu przypadkach zdychają po szczepieniu. JA MAM TCHÓRZYCE I NIE SZCZEPIE JEJ . . .
orime
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 15:24

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: orime »

Fretkę TRZEBA na początku oczywiście odrobaczyć, potem zaszczepic na nosówke a następnie wskazane jest zaszczepienie na wścielizne.
Kadik

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: Kadik »

Ja wiem ze fretki trzeba szczepić choć nie mam jeszcze fretki alo morze nie długo bede miała
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: prazm »

Bodushiasss, bardzo, bardzo się mylisz i robisz krzywdę swojemu zwierzakowi! KONIECZNE jest szczepienie NOSÓWKI, Fretki nie przeżywają tej choroby. Nawet jeśli nie spowoduje ona śmierci zwierzaka (3-5% przypadków) to powoduje takie zmiany w jego organizmie, że aktem łaski jest jego uśpienie. Szczególnie zagrożone są fretki, które wychodzą na spacery i te które mieszają z innymi, spacerującymi zwierzakami. Nosówkę może przynieść również właściciel, który kontaktował się ze źródłem choroby. Zalecane jest szczepienie szczepionką monowalentną np. z serii Canivac. Szczepienie nosówki należy powtarzać. W przypadku zwierząt młodych (do ok 4 roku życia) co rocznie, a u starszych co 2 lata.
BoguCha :D

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: BoguCha :D »

wiesz co miałam juz dwie frety-a właściwie tchórze szkockie ( zorro i amika) oby dwie zaszczepiłam i kilka dni po tym, jak stawały sie co raz to słabsze niestety odeszły
Nie chce stracić kolejnego skarba :( ltłacz
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: prazm »

Czym szczepiłaś?
BoguCha :D

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: BoguCha :D »

Nobivac DHP .(?) tak to sie pisze
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: prazm »

Nobivac DHP to kombinowana szczepionka przeciw 3 chorobom z czego tylko szczepienie nosówki ma sens u fretek. Może lepiej jest używa Canivac P. Jest tylko przeciw nosówce zwierząt futerkowych i stosowano ją szeroko na fermach fretek. Rozmawiałem kiedyś z b. rozsądną panią weterynarz, która też szczepi Novibac, dlaczego nie używa Canivac. Odpowiedź była, że Canivac niebardzo nadaje się do przechowywania. Rzeczywiście umawiałem się z moimi wetami na szczepienie i oni sprowadzali świeżą szczepionkę na ustalony termin. Jeśli mialaś taką historię ze szczapionką Nobivac to może porozmawiaj z wetem o ew. zmianie stosowanej szczepionki? Natomiast zdecydowanie odradzam nieszczepienie fretki!
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy moŻna szczepić fretki?

Post autor: Aniaww »

Ja ze swojej strony mogę potwierdzić powyższe. Lepiej jest nie szczepić zestawami, podobno stosowanie szczepionek rtęciowych (zawierają śladowe ilości rtęci, nie jest to szkodliwe samo w sobie, ale ma nieznane działanie uboczne) jest ściśle związane z pewnymi ciężkimi powikłaniami u dzieci - ludzkich, może to oczywiście dotyczyc również każdego innego gatunku. Jako swego rodzaju ciekawostkę powiem, że u dzieci u których zastosowano właśnie te rtęciowe szczepionki autyzm występuje około 20% częściej. To dużo.

Poleca się szczepienie co najwyżej na dwie choroby w jednej szczepionce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości