dziekuje za pomoc mam jeszcze z 2 zadaniami problem;(

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Vanessa
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2010, o 05:44

dziekuje za pomoc mam jeszcze z 2 zadaniami problem;(

Post autor: Vanessa »

Dystrofia mięsniowa Duchennea jest cechą sprzężoną z płcią W pewnej rodzinie w której rodzice nie wykazywali tego schorzenia, urodzilo sie dwoje dzieci.Okazało sie ze jedno z nich ma dystrofie mieśniową.Wiadomo, ze w rodzinie matki, brat byl chory na dystrofie, a drugi brat i siostra byli zdrowi.Rodzice matki nie mieli dystrofi.
Narysuj rodowód rodziny ilustujący dziedziczenie genu warunkujacego dystrofie.Okresl, które z rodziców było nosicielem allelu dystrofi, jakiej płci było ich dziecko chore na dystrofie oraz jakie bedzie prawdopodobienstwo, ze nastepne dziecko tez bedzie chore
zad.2
barwa oczu człowieka jest cecha dziedziczna.Allele barwy oczu znajduja sie wna autosomach.Ciemna barwa oczu jest dominujaca w stosunku do błekitnej.Kobiecie i mezczyznie o ciemnych oczach urodzilo sie blekitnookie dziecko.Rodzice sa zaniepokojeni i obawiaja sie, ze dziecko zamieniono.
a)przekonaj te pare ze moze miec dziecko o niebieskich oczach.Narysuj odpowiednia krzyzówke.
b)ocen i uzasadnij czy rodzice o oczach blekitnych moga miec ciemnookie dziecko
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: dziekuje za pomoc mam jeszcze z 2 zadaniami problem;(

Post autor: grzyb_m »

Zad.2
a) Geny na barwę oczu zlokalizowane na autosomach: np. allele A, a.
dziecko niebieskookie: aa
od każdego rodzica musiał zatem dostać 1 allel recesywny (a) a, że rodzice są ciemnoocy, to każdy z nich musiał być heterozygota pod względem genu na barwę oczu (matka i ojciec: Aa) - nie ma obaw, dziecko najprawdopodobniej nie zostało podmienione
b) Nie ma możliwości, każdy z rodziców jest homozygotą recesywną (aa), więc każda gameta mężczyzny jak i kobiety będzie zawierała jeden allel (a) z genu warunkującego barwę oczu, a z połączenia a x a nie powstanie nic innego niż aa. Pomijamy tutaj mutacje czy np. różnobarwność tęczówki.
Zad. 1
Załączniki
Rodowód.jpg
Vanessa
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2010, o 05:44

Re: dziekuje za pomoc mam jeszcze z 2 zadaniami problem;(

Post autor: Vanessa »

dziekuje ci bardzo ale dalej nie wiem które z rodziców było nosicielem allelu dystrofi
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dziekuje za pomoc mam jeszcze z 2 zadaniami problem;(

Post autor: malgosi35 »

Przy cechach sprzężonych z płcią mężczyzna nie jest nosicielem bo ma 1X i jak ma gen dystorfii na X to jet chory.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości