Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Gdzie Ty teraz tyle glonów znalazłeś, skąd próbka ?
W wodzie z kanału połączonego z rzeką Narew, jednak ich liczba nie jest jakaś wielka,w próbce dominują okrzemki i nic poza nimi i złotowiciowcami,różnowiciowcami w zasadzie nie zobaczyłem
Natomiast z próbki pobranej z jeziora Ławeczna zaobserwowałem masowy pojaw bruzdnicy z rodzaju Glenodinium sp., tych glonów było tyle, że obserwowałem je w postaci zielonkawego obłoczku w słoiku po kilkuminutowym oświetleniu jego boku latarką
1.jpg
Oprócz nich zaobserwowałem też sporą ilość orzęsków z rodzaju Oxytricha sp.
2.jpg
oraz zarodniki jakiś grzybów, nie jestem w stanie określić czy pochodzą one od grzybów lądowych czy wodnych, nie znam się jeszcze na hydromykologii
3.jpg
(10.44 KiB) Nie pobierany
Wszystkie fotografie wykonane w świetle przechodzącym w jasnym polu, obiektyw Plan 40x, mikroskop Biolar, foto k800i.
co powinnam obserwowaći skąd to wziąć
obserwować możesz w sumie wszystko co się rusza i jest z twojego punktu widzenia interesujące i może zaciekawić innych uczniów.Próbki możesz pobierać z rzeki, jeziora a nawet akwarium, zawsze coś tam będzie ciekawego do oglądania.
Warto też sobie trochę materiału wyhodować w nalewce sianowej, o czym jest w jednym z powyższych linków.
Awatar użytkownika
MaryMccartney
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2010, o 07:29

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: MaryMccartney »

Właśnie hoduje nalewkę D Stoi pod kaloryferem,. i już nie mogę doczekać się wyników.na pewno zrobią zdjęcia i wrzucę
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Dwa pierwsze zdjęcia to chyba Oxytricha sp. ?

ostatnia fotka - Co to za pierwotniaki ?

Obiektyw 40X plan, pow 770 X
małe, nieźle owłosione, ruch skokowy.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Chyba wiem, czy to Cyclidium glaucoma ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Dwa pierwsze zdjęcia to chyba Oxytricha sp. ?
ja stawiał bym raczej na rodzaj Stylonychia sp. , widać co prawda słabo charakterystyczne sterczące cirri kaudalne.
Chyba wiem, czy to Cyclidium glaucoma ?
Rodzaj Cyclidium na pewno tak, ale czy to ten gatunek, no podobny w sumie

Czas na mnie
Blepharisma sp.
1.jpg
Urostyla sp.
2.jpg
i jeszcze na koniec naładowana trawionymi glonami Oxytricha sp.,druga fotka podczas podziału
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

na ostatnim foto jest koniugacja orzęsków a nie ich podział, takie małe moje sprostowanie
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

zdjęcia sprzed chwili, dosłownie Następne będą dopiero jak się ociepli trochę i woda zazielenieje, nie mam co fotografować(tzn. mam ale to co widzę jest za szybkie jak na mój sprzęt foto)

Ziarna piasku pod mikroskopem, technika polaryzacyjna
1.jpg
2.jpg
Biolar, Plan 20x Polaryzacja
Epistylis sp.
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Biolar, Plan 20x DIC
I na koniec przedstawiciel sysydczaków(Suctoria).Czerwonymi strzałkami zaznaczone rurki ssące(tentakule).
6.jpg
Biolar, Plan 20x DIC
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Cztery pierwsze fotki orzęski pływające i pełzające,
niestety nie wiem jakie.
Piąte zdjęcie kieliszek czy to okrzemka ?
Załączniki
01.jpg
02.jpg
03.jpg
Awatar użytkownika
Phoenix94
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2010, o 11:27

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Phoenix94 »

Hej! To mój pierwszy post na tym forum ! Witajcie!

A więc tak, zacząłem przygodę z mikroskopowaniem. Zamieszczam kilka fotek i gif. Sorry za jakość ale kiepska kamerka
Załączniki
minisee0008.jpg
minisee0002.jpg
minisee0006.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Phoenix94 napisz chociaż mniej więcej co to jest ?

Dzisiejsze polowanie Copepod Cyclops (oczlik) + pasożytnicze towarzystwo - obiektyw 4, 10 i 20X Plan.
Załączniki
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
mlodedrwale
Posty: 20
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:35

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: mlodedrwale »

Witam!
Posiadam mikroskop Optek Bino, kilka dni temu kupiłem przystawkę do mocowania aparatu a teraz chciałbym się pochwalić kilkoma fotkami

Niestety jeśli chodzi o identyfikacje stworzeń na zdjęciach - mam z tym straszne problemy, więc jeśli ktoś jest w stanie pomóc, to bardzo proszę.

Pozdrawiam!
Załączniki
1. Ziemniak zabarwiony jodyną
1. Ziemniak zabarwiony jodyną
2. Ob. 40x Ośw. skośne.<br />To są jakieś orzęski?
2. Ob. 40x Ośw. skośne.
To są jakieś orzęski?
3. Ob. 100x
3. Ob. 100x
4. Ob. 100x
4. Ob. 100x
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Dzisiejsze polowanie Copepod Cyclops (oczlik) + pasożytnicze towarzystwo
niezłe łowy a na tym oczliku to są raczej pasażerowie na gapę niż jacyś tam pasożyty. Jedyne to mogą one wpływać na szybkość i zwinność skorupiaka, przez to jest on bardziej dostępny dla drapieżników, ale to przy naprawdę obfitej faunie poroślowej
Pickul na ostatnim foto fajne jajca
Niestety jeśli chodzi o identyfikacje stworzeń na zdjęciach - mam z tym straszne problemy, więc jeśli ktoś jest w stanie pomóc, to bardzo proszę.
Nie ty jeden masz z tym problemy, każdy w mniejszym lub większym stopniu na takowe napotyka.Proponuje bardziej się wgłębić w te jakże ciekawe tematy a zobaczysz, że przyniesie to z biegiem czasu pozytywne efekty.
Na fotkach są w tym oświetleniu skośnym orzęski, trochę zdeformowane na skutek znacznego ubytku wody pomiędzy szkiełkami a na dwóch ostatnich fotografiach widzę dużo bakterii i jakby zarodniki grzybów na ostatnim.
Mógł byś napisać coś o tej przystawce do aparatu i samym aparacie, ja chcę coś sobie kupić i oglądnoł bym sobie twoje rozwiązanie fotografii przez mikroskop.

zdjęcie zrobione aparatem w telefonie
Cosmarium sp.
1.jpg
Mikro: Biolar, Plan 40x BF
mlodedrwale
Posty: 20
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:35

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: mlodedrwale »

Witam
Mógł byś napisać coś o tej przystawce do aparatu i samym aparacie, ja chcę coś sobie kupić i oglądnoł bym sobie twoje rozwiązanie fotografii przez mikroskop.
Jasne, przystawkę kupiłem taką:

Adapter_fotograficzny_dla_mikroskopow_srednica_23mm_z_gwintem_T2_28M42

i używam ją z aparatem Canon 50d i mikroskopem Optek Bino. Niestety brak trzeciego okularu do podłączenia aparatu daje się bardzo we znaki: po włożeniu przystawki z podpiętym aparatem w miejsce okularu aparat sam się przekręca (pod wpływem własnego ciężaru) do pozycji pionowej oraz, co ważniejsze - jest niewielki luz mięzy przystawka a gniazdem okularu i powstaje straszna winieta z jednej strony, co widać na Zdjęciu 1. Oprócz tego przystawka nie jest wyciemniona w pierwszej części, więc powstaje półkolisty blik (mam zamiar kupić czarny matowy lakier i sam wyczernić). Myślę, że gdybym miał głowicę trójokularową to by to działało dużo lepiej.

Wszystkie fotki w jasnym polu z ob. 40x
Załączniki
1. Zdjęcie bez cropa uwidaczniające wszystkie wady :)
1. Zdjęcie bez cropa uwidaczniające wszystkie wady :)
2. Orzęsek Colpoda ?
2. Orzęsek Colpoda ?
3. Orzęski w trakcie podziału?
3. Orzęski w trakcie podziału?
4. Tego zupełnie nie mogę zgadnąć.
4. Tego zupełnie nie mogę zgadnąć.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości