drobny problemik odnośnie disacharydów...

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Xoan

drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Xoan »

Witam! Mam pewien problem i potrzebuję odpowiedzi, kogoś, kto jest pewny swojej racji. na sprawdzianie semestralnym z biologii mialem zadanie, w ktorym byla do uzupelnienia tabelka. i uzupelnilem ja odpowiednio w sekcji monomer: glukoza, w sekcji typ wiązania:glikozydowe, natomiast w sekcji polimer odpowiedzialem: disacharydy, oligosacharydy i polisacharydy. ale moja odpowiedz nie zostala uznana, gdyŻ nauczycielka twierdzi, Że disacharydy, wcale nie są wynikiem polimeryzacji glukozy. zawsze myślałem, Że tak jest, ale dla pewności wolę zasięgnąć tutaj porady. a jesli jednak nauczycielka ma rację. to prosiłbym, o wytłumaczenie, dlaczego dwucukry nie są polimerem glukozy. z góry dziękuję. pozdrawiam
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: tagitsu »

Mi się wydaje, że raczej nauczycielka miała rację, bo w procesie polimeryzacji tworzą się polimery, a nie dimery. Ale nie jestem pewna na 100%.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Iwus »

do disacharydów zalicza się
maltozę (glukoza + glukoza),
sacharozę (fruktoza + glukoza).
a sacharoza nie jest polimerem.
Nauczycielka miała rację.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Mawr »

Dimer składa sie z dwoch elementow.
Polimer z wielu
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Iwus »

Gość pisze:disacharydy, oligosacharydy i polisacharydy.
oligosacharydy nie są polimerami tylko Oligomerami
Oligomer
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:25 przez Iwus, łącznie zmieniany 1 raz.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: tagitsu »

pamiętam, że na próbnej maturze było takie zadanie i mało kto je rozwiązał ^_^!
hmmtt
Posty: 92
Rejestracja: 21 wrz 2006, o 17:08

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: hmmtt »

"Najprostszymi oligosacharydami są dwucukry, z których najbardziej znanym jest sacharoza Czy zdanie to jest poprawne Jeżeli tak tzn że wszystkie dwucukry to oligosacharydy
edit: btw oligomery węglowodanowe zawierają od 2 monomerów czy od 3
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Asia:) »

no cóż. z tego co znalazlam to oligosacharydy składają się z kilku monomerów (przeważnie od 2 do 5, czasem przyjmuje się że do 10). czyli to zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Aniaww »

Ale tutaj było trochę więcej błędów.

Po pierwsze w glukozie nie ma wiązania glikozydowego. Bo występuje ono pomiędzy dwoma kolejnymi cukrami. Są wiązania np. kowalencyjne spolaryzowane i kowalencyjne - na ile mnie pamięć nie myli.

W dwucukrach wiązanie glikozydowe występuje pomiędzy dwoma cukrami prostymi. Ale nie powstaje ono w wyniku polimeryzacji, a reakcji prostej syntezy. Polimeryzacja np. celulozy i skrobii następuje w wyniku składania właśnie dimerów, znowu o ile mnie pamięć nie myli.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: MiRACiDiUM »

Aniaww pisze:W dwucukrach wiązanie glikozydowe występuje pomiędzy dwoma cukrami prostymi. Ale nie powstaje ono w wyniku polimeryzacji, a reakcji prostej syntezy.
Z tego co wiem, w wyniku reakcji syntezy z kilku substratów powstaje jeden produkt. Reakcja, w której tworzy się wiązanie O-glikozydowe jest reakcją kondensacji. Podobnie jak w przypadku powstawania peptydów czy estrów, powstaje produkt uboczny, którym jest mała cząsteczka wody.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: drobny problemik odnośnie disacharydów...

Post autor: Aniaww »

To z chemicznego punktu widzenia. Zgadza się, w obu przypadkach powstaje woda. Ale rekacje te przeprowadzane sa przez zupełnie inne enzymy, dlatego nie można ich rozpatrywać zamiennie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości