Chloroplasty i leukoplasty

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
engel
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2006, o 16:10

Chloroplasty i leukoplasty

Post autor: engel »

witam. I lo sie klania z rozszerzeniem biol - chem ] mam problem moze nie tyle problem co zadanie, ktorego moj mozg nie ogarnia, tzn ogarnia ale nie umie
mam zadanie takie: zaproponuj doswiadczenie ktore wykarze zwiazek chloroplastow z leukoplastami.
ma ktos jakis pomysl?
pozdrawiam i niecierpliwie czekam na (p)odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 29 paź 2006, o 16:33 przez engel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Chloroplasty i leukoplasty

Post autor: MiRACiDiUM »

Engel, może kiedyś udało Ci się to zauważyć, że jak się rozłoży coś na trawie, np. namiot to po kilku dniach trawa pod spodem staje się żółta. To właśnie chloroplasty stają się leukoplastami. Dzieje się tak przez brak światła, które indukuje produkcję chlorofilu przez komórki. Jak wyhodujesz fasolkę, albo rzeżuchę w ciemności to również zobaczysz, że będzie żółta. Takie hodowane bez światła rośliny nazywa się etiolowanymi. Po udostępnieniu im światła szybko się zazielenią. Można więc zaobserwować przekształcanie się różnych typów plastydów.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Chloroplasty i leukoplasty

Post autor: Aniaww »

A ja mam prostsze i pewniejsze.

Nie mam pewności że przykryta trawa tak naprawdę będzie przekształcać chloroplasty w leukoplasty, bo może zwyczajnie zanikać jej chlorofil. Alby leukoplast był leukoplastem musi zostać wypełniony materiałami zapasowymi.

Dlatego ja wziełabym ziemniaka i wystawiła go na słoneczko, można go lekko wsadzić w ziemie w doniczce, ale nie trzeba nawet. Zazieleni się - to leukoplasty a dokładnie amyloplasty zmieniają się w chloroplasty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości