okrytonasienne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

okrytonasienne

Post autor: uczennica0 »

mam 2 pytania:
1) jaką rolę pełnią kwiatostany, nie mogę to znaleźć.
2) przedstaw po 3 adaptacje kwiatu do zapylenia przez owady i wiatr.
Awatar użytkownika
Zielona cytryna
Posty: 364
Rejestracja: 20 sie 2009, o 12:05

Re: okrytonasienne

Post autor: Zielona cytryna »

ehhh . Ciężko samemu poszukać.
Okay, a więc:
przedstaw po 3 adaptacje kwiatu do zapylenia przez owady :
-barwne, duże kwiaty lub drobne kwiaty zebrane w duże kwiatostany,
-zapach okwiatu,
-ukryte w głębi kwiatu miodniki – owad, chcąc się do nich dostać musi otrzeć się o pylniki lub znamię słupka,
-produkowanie dużej ilości pyłku,
-wykształcenie pyłku o dużych, lepkich ziarnach, bogatych w substancje odżywcze.
i wiatr:
-prosta budowa kwiatów
-kwiaty są bezwonne (nie muszą zwabiać owadów)
-kwiaty wytwarzają dużą ilość lekkiego pyłku o gładkiej powierzchni, który łatwo wysypuje się z licznych pylników

ooo, nawt więcej niż 3 udało mi się znależć

A teraz zdradzę Ci wielką tajemnicę: Ciocia Wikipedia i Wujek Google nie gryzą i odpowiedź na pierwsze pytanie również tam znajdziesz. A więc owocnych poszukiwań
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

Re: okrytonasienne

Post autor: uczennica0 »

dziękuję za to 2 zadanie
a jeśli chodzi o to pierwsze to szukałam ponad godzinę i nie mogę znaleźć albo znalazłam ale nie wiem czy to o to chodzi
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

Re: okrytonasienne

Post autor: uczennica0 »

Udało mi się coś znaleźć. Kwiatostany mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Na przykład kwiatostan lipy ma zastosowanie jako tradycyjny środek napotny w przeziębieniach. Koszyczek arniki górskiej działa odkażająco, stosuje się go na stłuczenia, rany. Koszyczek rumianku przeciwdziała stanom zapalnym skóry, jest to środek przeciwskurczowy układu pokarmowego, przeciw alergiczny. Kwiatostan kocanki piaskowej stosowany jest jako lek moczopędny, pomocny w leczeniu żółtaczki. Kwiatostan głogu działa uspokajająco, pomaga w bezsenności.

czy jest coś oprócz ziołolecznictwa?
Awatar użytkownika
Zielona cytryna
Posty: 364
Rejestracja: 20 sie 2009, o 12:05

Re: okrytonasienne

Post autor: Zielona cytryna »

a tu nie chodzi o rozmnażanie generatywne ?
bo myślałam o roli kwiatostanu w roślinie a nie życiu/gospodarce człowieka
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

Re: okrytonasienne

Post autor: uczennica0 »

Nie wiem o co dokładnie, ale tylko to znalazłam, no i że powstają z nich owocostany. Napiszę najwyżej to. Jeszcze raz dzięki za to 2 zadanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość