priony

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

priony

Post autor: Mawr »

W miesniach szkieletowych Jelani i Łosi chorych na CWD (Chronic wasting disease) obecne są cząstki zakazne - Priony (PrP Sc).

No coz jak mysliwi zaczną szalec to bedzie wiadomo od czego. -)
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: priony

Post autor: Aniaww »

Chorobyodprionowe występuja u bardzo różnych organizmów, są znane choroby kotów, myszy, czlowieka, jeleni, saren itd. Priony występują u prawie wszystkich zwierząt, przynajmniej u ssaków, ale chyba i innych kręgowców, a więc i spontaniczna zmiana konformacji prionu może zdarzyć się.
Jynx

Re: priony

Post autor: Jynx »

Priony są i były w kaŻdym z nas, tylko jakie? (nierównowaga w proporcjach miedzi do manganu powoduje powstawanie tych ‘niedobrych’ prionów, wychodzących z pod kontroli.

The copper domain on the PrPc is deprived and is then open to manganese invasion. The invasion of manganese ions may be capable of transforming PrPc to PrPsc.

Miedziowa domena (chelatowa) PrPc (rodzaj prionu) jest następnie otwarta na inwazję (jonów) manganu. Ww. inwazja jonów manganu moŻe być w stanie przekształcać PrPc w PrPsc.
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: priony

Post autor: Rayne »

czy ktoś wie jak powielają się priony?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: priony

Post autor: Mawr »

Rayne pisze:czy ktoś wie jak powielają się priony?
Priony nie powielają sie.

[ Dodano: Nie Cze 11, 2006 22:29 ]
PrPc - forma prionu prawidłowa występuje w kazdym organizmie.
PrPsc - forma nie prawidłowa (chorobotwórcza) moze powstawac spontanicznie.
Ma ona zdolnosc dozmusznia formy prawidłowej PrPc do przekształcenia sie w forme nieprawidlową PrPsc. Czyli PrPsc powoduje przekształcanie sie PrPc PrPsc.

PrPc i PrPsc - mają taka samą sekwencje aminokwasową. Różnią sie strukturą przestrzenną.

PrPc - dominują alfa helix
PrPsc - dominuje beta kartka.
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: priony

Post autor: Rayne »

aha dzięx. biologica nam mówiła,żesię powielają to widocznie jej błąd
Hanta
Posty: 81
Rejestracja: 9 lip 2006, o 02:45

Re: priony

Post autor: Hanta »

No to ja też troszeczke o prionach
Z pierwśzym przypadkiem BSE (gąbczastej encefalopatii bydła) zetknięto się oficjalnie na jednej z brytyjskich farm 11 lutego 1985r. W 1987r. odnotowano już 445 chorych sztuk bydła, w latach 1992-1993 chorowało przeszło 37 tysięcy krówek. Przyczyną takiego rozprzestrzenienia BSE w Europie było stosowanie mączek mięsno-kostnych (również z padłych zwierząt) w żywieniu bydła.
No OK, chorowało bydło na zachodzie Europy i Polska mogłaby się czuć bezpieczne, ale.
W latach 90-tych, kiedy na zachodzie wprowadzono i stosowano już zakazy wykorzystywania mączek, u nas -o ironio- kwitł przemysł. Powstawały ogromne zakłady przeróbki odpadów mięsnych (m.in. w Puławach) z licencją do skupu odpadów i przetwarzania na żelatynę. Jako, że w kraju szybko zaczęło brakowac surowca, sprowadzano te trupy pociągami z Europy Zachodniej, gdzie już szalaly choroby prionowe. Doprawdy świetny pomysł. A my tę żelatynę wcinalismy bez opamiętania (nawet w witaminie C).
W Wlk. Brytanii opisano w tym czasie odzwierzęcy wariant choroby Creutzfelda-Jacoba (vCJD) o czasie inkubacji 6-20 lat (najostrożniejsze szacunki 5-35 lat).
Co to oznacza?
Ano m.in. to, że lata 2015-2020 będą w Europie kluczowe. W tym czasie możemy się spodziewać niezłej epidemii vCJD. Ocenia się, że jeśli coś zacznie się dziać w Wlk.Brytanii, to my w Polsce będziemy mieć jeszcze 2-3 lata, a potem.nie ma bata.

Czy do tego czasu powstanie lek na priony? Nie sądzę. Trudno unicestwić coś, co nawet nie żyje. Poza tym, wie ktoś może jak walczyć wybiórczo ze strukturą białkową w organizmie zbudowanym z białek?
me_wa
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2006, o 11:38

Re: priony

Post autor: me_wa »

Rayne pisze:czy ktoś wie jak powielają się priony?
możebiologica miała na myśli, że priony łączą się z białkami i powodują zmianę ich konfiguracji przestrzennej. A zmienione cząsteczki wymuszają zmiany dalszych cząsteczek (jak przeczytałam kiedyś w jakiejś książce).

a później to się nawet w mózgu odkładają tworząc płytki. co za piękna persepktywa
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: priony

Post autor: Rayne »

Może i o to jej chodziło.Nie wiem dokładnie,bo nie było mnie na początku tej lekcji.Dopiero potem się dowiedziałam,że coś takiego mówiła.W każdym razie te cząsteczki wymuszają dalsze zmiany cząsteczek,czyli tak na dobrą sprawę powielają się nie?Tak z mojego punktu widzenia można by był to nazwać.Dzięki za info i przypomnienie.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: priony

Post autor: Mawr »

W każdym razie te cząsteczki wymuszają dalsze zmiany cząsteczek,czyli tak na dobrą sprawę powielają się nie?Tak z mojego punktu widzenia można by był to nazwać
Moim zdaniem nie.

Powiela sie np. DNA. Mamy jednączesteczke DNA + monomery enzymy poielają tą cząsteczke i mamy dwie cząsteczki DNA.
Hanta
Posty: 81
Rejestracja: 9 lip 2006, o 02:45

Re: priony

Post autor: Hanta »

masz rację Mawr o prionach nie można powiedzieć, że się powielają, bo nie zwiększa się ich ilość, a jedynie zmienia się konformacja !
obecnie istnieją dwie koncepcje dosyć dobrze tłumaczące mechanizm takiej zmiany:

1. model czystego białka: jeśli w organizmie pojawi sięchory prion, to po zetknięciu zezdrowym białkiem prionowym (a takie sa w organizmie obecne i potrzebne) wymusza zmiane konformacji tego ostatniego tak, że powstają dwa prionychore", potem 4 itd w tempie logarytmicznym

2. model zarodkowania: w organizmie istnieja priony obu typów i pozostają w równowadze (więc na dobra sprawę wprowadzenie wadliwych prionów nie byłoby tak groźne), ale istnieją czynniki zaburzające te równowagę (prawdopodobnie niektóre jony metali np. Cu, Zn, Ni, Co), jesli równowaga zostanie przesunięta w kierunku prionówchorych", to zlepiają sie one tworzac dimery, tetramery itd, co uniemożliwia odtworzenie równowagi i prowadzi m.in. do odkładania wspomnianych przez me_wa płytek
hmmtt
Posty: 92
Rejestracja: 21 wrz 2006, o 17:08

Re: priony

Post autor: hmmtt »

samopowielająca się struktura proteinowa
Wielką zagadką biologii jest sposób powstawania nowych prionów proces replikacji (podwajania) cząsteczek białek nie jest biologii znany i trudno go sobie wyobrazić. Pewne dane wskazują, że białko będące prionem jest przekształconą formą białka komórkowego, a nowe priony powstają w wyniku oddziaływania prionów już istniejących na zdrowe cząsteczki białka w komórkach docelowych pod wpływem prionów białka te miałyby przybierać postać prionów.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Priony
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: priony

Post autor: Aniaww »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Zaka%C5%BAne_encefalopatie_g%C4%85bczaste
Proces zmiany konformacji prionów jest dość dobrze opisany
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości