układ nerwowy

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

układ nerwowy

Post autor: askor90 »

Witam!

Byłabym wdzięczna jeżeli ktoś pomógłby mi w rozwiązaniu kilku zadań i z chęcią przyjęłabym wytłumaczenia)

1. Które z wymienionych narządów łączą się z OUN poprzez autonomiczny układ nerwowy?
I - mięsień biceps
II - gruczoł ślinowy
II - serce

a) I i II
b) II i III
c) I i III
d) I, II, III

Mój typ: c



2.Co mogło być uszkodzone w łuku odruchowym w nodze, jeżeli osoba jest wrażliwa na dotyk i mięśnie ani kości nie uległy uszkodzeniu?

Może być uszkodzony neuron czuciowy, rdzeń kręgowy (istots biała i szara (?) ), lub neuron ruchowy. Do niczego więcej nie doszłam.


3. Jak zachowują się mięśnie tęczówki w jaskrawym świetle?

Okrężne kurczą się, a promieniste rozluźniają. - czy na odwrót?



4. Jak można zaznaczyć ujemne sprzężenie zwrotne na tym schemacie:

BODZIEC - RECEPTOR - NARZĄD KONTROLNY - EFEKTOR



Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź lub naprowadzenie.
matkachrzestna
Posty: 49
Rejestracja: 8 cze 2009, o 09:52

Re: układ nerwowy

Post autor: matkachrzestna »

[quote="askor90"]Witam!

Byłabym wdzięczna jeżeli ktoś pomógłby mi w rozwiązaniu kilku zadań i z chęcią przyjęłabym wytłumaczenia)

1. Które z wymienionych narządów łączą się z OUN poprzez autonomiczny układ nerwowy?
I - mięsień biceps
II - gruczoł ślinowy
III - serce

a) I i II
b) II i III
c) I i III
d) I, II, III

zdecydowanie b! biceps jest unerwiony ruchowo



2.Co mogło być uszkodzone w łuku odruchowym w nodze, jeżeli osoba jest wrażliwa na dotyk i mięśnie ani kości nie uległy uszkodzeniu?

Może być uszkodzony neuron czuciowy, rdzeń kręgowy (istots biała i szara (?) ), lub neuron ruchowy. Do niczego więcej nie doszłam.

neuron czuciowy nie może być uszkodzony bo osoba czuje dotyk, rdzeń nienaruszony, a nerw ruchowy zawiadujący odruchem został uszkodzony.

3. Jak zachowują się mięśnie tęczówki w jaskrawym świetle?


4. Jak można zaznaczyć ujemne sprzężenie zwrotne na tym schemacie:

BODZIEC - RECEPTOR - NARZĄD KONTROLNY - EFEKTOR

ujemne sprzężenie: Bodziec- Efektor
im większa liczba bodźców tym mniej reakcji jednak są one silniejsze (np. skurcze tężcowe mięśni)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość