Ocena synantropizacji parku

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Ocena synantropizacji parku

Post autor: york »

na zadanie z biologii mam ocenić stopień synantropizacji parku i tu pojawia się moje pytanie: czy oceniając stopień synantropizacji muszę obliczyć wszystkie rośliny, znajdujące się w parku i te które są synantropijne, czy wystarczy wyznaczyć kilka stanowisk i na nich obliczyć rośliny synatropijne i niesynatropijne? park jest dość duży także będzie to pracochłonne, chyba, że w inny sposób ocenia się stopień synantropizacji, jeśli tak to proszę o naprowadzenie
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: ocena synantropizacji parku

Post autor: WojtekB »

Nigdy nie próbowałem określać synantropizacji, ale według mnie najlepiej by było zbadać cały park, ale jeżeli jest on pokaźnych rozmiarów to możesz ewentualnie wyznaczyć jeden większy obszar lub opisać kilka(naście) obszarów (chyba lepiej, bo wtedy można to uśrednić i wywnioskować dla całego parku stopień synantropizacji).
Być może to będzie przydatne

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Hemerobia
Hemerobia

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Klasyfikacja_ro%C5%9Blin_synantropijnych
Klasyfikacja roślin synantropijnych

Kod: Zaznacz cały

profesor.pl/publikacja,5535,Artykuly,Flora-synantropijna-analiza-i-metody-badan
Flora synantropijna - analiza i metody badań
ddvil
Posty: 54
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 23:16

Re: ocena synantropizacji parku

Post autor: ddvil »

Hmmm caly park? przeciez to gehenna:P ja bym zrobil transekt (ale taki skrocony). Bierzesz sobie wyznaczasz pas powiedzmy 10 m szerokosci przez caly park. dzielisz go na sektory o rownej powierzchni, ktore maja z grubsza ta sama roslinnosc. Jesli jeden pas roslinnosci jest np 2x wiekszy niz drugi to wtedy wyniki oczywiscie x2. I potem juz sobie wybierasz metode jaka bedziesz liczyl ten stopien synantropizacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość