zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
katka89
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 13:48

zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: katka89 »

witam wszystkich,
mam do napisania referat pt: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w badaniach tkanek zwierzęcych.potrzebuje pomocy.
na wstepie mam zamiar opisac w duzym skrocie mikroskop elektronowy(zasada dzialania,podzial,schemat,i jak wyglada obraz spod tego mikroskopu)oraz mikroskop konfokalny(ten sam opis jak mikr.elektr.).Z tym sobie poradzilam bez problemy ale jesli chodzi o zastosownie to mam ogromny problem,przejrzalam pare str w necie i ksiazki biofizyka dla biologow i biofizyka i nic nie moge znalezc.jest opisane zastosowanie tych mikroskopów w tk.roslinnych,przemysle itp ale nie ma nic o tkankach zwierzecych, a tylko to mnie interesuje. Moj doktor z biofizyki poradzil mi zebym oparła sie rowniez na wiadomosciach z Tydzien mózgu",rowniez szukalam wykladow z tych dni ale nie moge znalezc. moze ktos wie cos na ten temat? prosze o pomoc
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: przyrodnik »

Moj doktor z biofizyki poradzil mi zebym oparła sie rowniez na wiadomosciach z Tydzien mózgu",rowniez szukalam wykladow z tych dni ale nie moge znalezc.
streszczenia:

Kod: Zaznacz cały

ptbun.org.pl/tm2010/publikacje.html
katka89
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 13:48

Re: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: katka89 »

dzieki,przejrze to,moze sie cos przyda.a czy poza tym ma ktos jeszcze jakies info o badaniach tkanek zwierzecych w ktorych sie stosuje mikroskop elektronowy i konfokalny ?
katka89
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 13:48

Re: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: katka89 »

nikt nic nie wie ?
katka89
Posty: 9
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 13:48

Re: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: katka89 »

to w takim razie może mógłby mi ktos podpowiedzieć o ogólnym zastosowaniu mikroskopu konfokalnego i elektronowego w dziedzinach biologicznych, medycynie
ddvil
Posty: 54
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 23:16

Re: zastosowanie mikroskopii elektronowej i konfokalnej w bad.

Post autor: ddvil »

Przede wszystkim mikroskop konfokalny mozna zastosowac do badan przyzyciowych. Jego zaleta jest tworzenie skrawkow optycznych dzieki przeslonie pinholowej dzieki czemu nie trzeba kroic preparatu. Dzieki temu ze jest podlaczony do komputera mozna dokonywac analizy 3D, 4D a nawet 5D (analizowac widmo swiatla w czasie i przestrzeni). Nadaje sie badania wszystkich typow tkanek, okreslania zawartosci np. bialek czy cukrow (po wybarwieniu), ruchu organeli komorkowych itp itd.
Mikroskop elektronowy wykorzystywany jest do badania preparatow utrwalonych. Mikroskop transmisyjny na poziomie anatomii komorki a skaningowy na poziomie morfologi roznych obiektow (w zasadzie od komorek po cale narządy, czy nawet cale organizmy).

W histologi Sawickiego powinno byc wiecej o zastosowaniach w badaniu tkanek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości