Matematyka w przyrodzie

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
arturfilip12
Posty: 6
Rejestracja: 20 sie 2009, o 21:01

Matematyka w przyrodzie

Post autor: arturfilip12 »

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad związkami matematyki z naukami przyrodniczymi. Nigdy jakoś nie byłem orłem z tego przedmiotu, a nawet za bardzo nie darzyłem go sympatią. Nie widzę siebie na innym kierunku niż chemia/biologia/fizyka ewentualnie geografia. Na jakim poziomie trzeba umieć matematykę żeby dać sobie radę w naukach przyrodniczych? Czy myśląc o takich kierunkach jak: chemia, biologia, fizyka, geologia, astronomia, biochemia, medycyna, farmacja itp. mam szansę na dobrą i ciekawą pracę naukową? Czy to prawda, że na takich kierunkach bez matematyki ani rusz? Może lepiej w ogóle zrezygnować z Przyrody na rzecz studiów humanistycznych, gdyż wszyscy w około uważają, że są o wiele ciekawsze tak samo jak praca po nich, a do tego właśnie dąże. Problem w tym, że od zawsze wolałem przedmioty przyrodnicze, a humanistyka chodź łatwa to jest dla mnie nudna. Dodam, ze z chemii mam same szóstki, nie gorzej idzie mi biologia i fizyka oraz ich nauka jest dla mnie przyjemnością. Co wybrać?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Matematyka w przyrodzie

Post autor: yeast »

Matematyka się przydaje - np. bez logarytmowania sobie rady nie dasz. Ale nie musi być na bardzo wysokim poziomie.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Matematyka w przyrodzie

Post autor: Litawor »

Akurat fizyka to w ogromnej części matematyka i bez znajomości tej drugiej nie da się jej nawet zrozumieć. W niektórych naukach przyrodniczych pewnie da się obejść bez matematyki, ale ułatwia ona rozumienie wielu rzeczy.

A na moim kierunku rada pogramowa upiera się, że nie mamy mieć matematyki.
ddvil
Posty: 54
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 23:16

Re: Matematyka w przyrodzie

Post autor: ddvil »

Bez dobrej znajomosci statystki (nie liczenia bo to robi za ciebie komputer) to bedzie Ci ciezko cokolwiek zdzialac w biologii. Chociaz znam takich ktorym sie udalo A jak chcesz sie bawic w modele ekologiczne to juz w ogole jest masakra i lepiej sie zapisz na korki ^^ bo tam to jest wyzsza szkola jazdy.
Chociaz jesli chcialbys sie na przyklad zajac taksonomia i opisywaniem gatunkow to musisz jedynie znac pojecie sredniej arytmetycznej i miar rozrzutu wokol sredniej (odchylenie standardowe, mediana, moda, minimum, maximum).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości