Skład izotopowy pierwiastka !!!PILNE!!!

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Natalia

SkŁad izotopowy pierwiastka !!!PILNE!!!

Post autor: Natalia »

PomóŻcie - pilne bardzo Jutro mam olimpiadę - gimnazjum - etap pierwszy i nie umiem takich zadań rozwiązywać jak to:
Oblicz skład izotopowy pierwiastka E wiedząc, Że jest on mieszaniną dwóch izotopów: 85E i 87E a jego masa atomowa wynosi 85,5 u.

PROSZÊ BARDZO PILNE
Pozdrawiam!
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: SkŁad izotopowy pierwiastka !!!PILNE!!!

Post autor: żabka »

masa atomowa (m at)= 85,5
masa atomowa izotopu 85E (m1) = 85
masa atomowa izotopu 87E (m2) = 87

zawartosc % 85E=x
zawartosc % 87E=y

poniewasz razem to tworzy pewna calosc (czyli 100%) to y= 100%-x

i jest na to taki fajny wzor:

m at= [m1*x%+m2*y%]/100%

czyli po podstawieniu:

85,5= [85x%+ 87(100%-x%)]/100% mnozysz obie strony przez 100 zeby usunac mianownik

8550= 85x+ 8700- 87x
2x=150
x=75

czyli zawartosc procentowa 85E=75% a 87E= 25%

pozdrawiam i zycze powodzenia jutro
Natalia

Re: SkŁad izotopowy pierwiastka !!!PILNE!!!

Post autor: Natalia »

&#x17Babka pisze: masa atomowa izotopu 85E (m1) = 85
masa atomowa izotopu 87E (m2) = 87
jak jest 85E to nie jest liczba masowa? Bo Ty napisałaś atomowa. atomowa izotopu równa się masowej izotopu?


Dzięki za rozwiązanie! :D
liverbird_91

Re: SkŁad izotopowy pierwiastka !!!PILNE!!!

Post autor: liverbird_91 »

Dziewczyna ma racje chyba, bo 85E to liczba masowa. No i w tym wzorze wykorzystuje sie liczby masowe, m1 - liczba masowa pierwszego izotopu, m2 - l. masowa drugiego ]

Miałem zadanie tego typu właśnie w poniedziałek na konkursie, tylko, Że musiałem obliczyć własnie mase atomową drugiego izotopu :wink:

Ciekawe, czy sie dostałem dalej, zadania były w sumie proste, myślałem, Że będzie coś z molami, ale jednak nic nie było o tym
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości