Strąkowiec fasolowy

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
anulek
Posty: 4
Rejestracja: 19 mar 2010, o 09:24

Strąkowiec fasolowy

Post autor: anulek »

Witam wszystkich, czy ktoś może mi pomóc w ustaleniu co za robaki chodzą po mojej kuchni? Długość 2-3 mm, w kolorze jasnobrązowym, z jaśniejszymi paseczkami na grzbiecie i jasnym odwłokiem. Po dotknięciu chowają czółki i nóżki, jakby były nie żywe. Po jakimś czasie znów zaczynaja się ruszać. Załączam zdjęcie, z tym że możliwości mojego aparatu nie pozwalają precyzyjnie pokazać insekta.
Chciałam jescze dodać, że to coś fruwa, ale nie potrafię opisać jakie ma skrzydełka.
Załączniki
images_078_zmniejszacz-pl_5566[1].jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: co to za robak?

Post autor: WojtekB »

Moim skromnym zdaniem może to być

Kod: Zaznacz cały

dercol.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=13
Strąkowiec fasolowy (Acanthoscelides obtectus), choć zdjęci nie najlepsze by zobaczyć szczegóły. Jeżeli jednak mam rację radzę sprawdzić czy czasem nie zrobił szkód w zapasach nasion roślin strączkowych (jeżeli takowe posiadasz, głownie fasola wchodzi w grę, ewentualnie bób i groch).
anulek
Posty: 4
Rejestracja: 19 mar 2010, o 09:24

Re: co to za robak?

Post autor: anulek »

Dziękuję za pomoc. Faktycznie wygląda to na strąkowca fasolowego. Problem w tym, że przejrzałam wszystkie szafki z jedzeniem, pudełeczka, torebki, pojemniki i co tylko się dało. Nie znalazłam żadnych robaków w szafkach. Również żadnych oznak larw. Zauważyłam, że robaki najczęściej kręcą się w okolicy okna. Nie wiem jak poradzić sobie z ich zwalczeniem.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: co to za robak?

Post autor: WojtekB »

Cecha charakterystyczna dla strąkowca. Już kiedyś pisałem na forum, że jak byłem młodszy (ponad 10 lat temu) to też jakieś małe żuczki pchały do okna. Potem moja mama odkryła, że cały słoik z fasolą nadawał się do wyrzucenia, bo właśnie z niej wylęgły się te chrząszcze.

Jeżeli jednak przejrzałaś wszystkie produkty, to nie wiem skąd się biorą. Może od sąsiadów (opcja w bloku ). Jednak jeżeli mam racje to strąkowiec sam zniknie za jakiś czas
anulek
Posty: 4
Rejestracja: 19 mar 2010, o 09:24

Re: co to za robak?

Post autor: anulek »

Dzięki za pomoc. Opcję od sąsiadów brałam pod uwagę. Może coś przeoczyłam u siebie? Będę jeszcze szukać, bo strasznie denerwujące są te żyjątka. Mam nadzieję, że jeśli jednak są u mnie, znajdę je wcześniej niż się wyniosą.
sabcia81
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 20:47

Re: co to za robak?

Post autor: sabcia81 »

Witam
Tez mam problem z tymi robaczkami.Jak mozna sie ich pozbyc, bo sa dosc uciazliwe niewiem skad one wychodza szafki wysprzatane wszystko przegladniete typu kasza, herbata itp. Czy on np jest w stanie gryzc cialo ludzkie?
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: co to za robak?

Post autor: Jarmo »

W przypadku strąkowca fasolowego po pierwsze trzeba sprawdzić woreczki/słoiki z fasolą lub innymi roślinami strączkowymi (jak już wcześniej ktoś napisał np. groch i bób). Może gdzieś jest zachomikowana mała ilość na zupę

Nie, nie gryzie on ciała ludzkiego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości