mejoza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Pawe³

mejoza

Post autor: Pawe³ »

list do redakcji portalu Przyrodnik
Chodzi o mejozę. Nie mogę znaleŻć dokładnych informacji o tym, czy zaliczać ją do rozmnaŻania płciowego czy bezpłciowego. W pierwszej fazie zachodzi wymiana genów, a w drugiej podział bardzo podobny do mitotycznego.
Czy więc mejoza moze byc traktowana jako rodzaj rozmnaŻania, płciowy lub bezpłciowy? W przemianie pokoleń u jednokomórkowych protistów musi następować pokolenie bezpłciowe po pokoleniu płciowym (haploidalnym, w którym komórki 1n łączą się). Czy więc mejoza jest rozmnaŻaniem bezpłciowym?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam!

Paweł ze Słupska
profesor
Posty: 11
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: mejoza

Post autor: profesor »

Mejoza, skrót: R! (R - od redukcji) - proces podziału komórki występujący u organizmów rozmnażających się płciowo. Polega na takich podziałach jądra komórki diploidalnej, że w rezultacie powstają 4 komórki haploidalne. Pierwszy podział mejotyczny nazywany jest podziałem redukcyjnym, a drugi zaś podziałem ekwatorialnym. Skrótowo piszemy: mejoza I i mejoza II. - wikipedia
Mejoza, kariokineza redukcyjna, podział redukcyjny jądra komórkowego zachodzący w procesie powstawania komórek rozrodczych (gamety, mejospory), prowadzący do redukcji liczby chromosomów do połowy. - portalwiedzy.onet.pl
Mejoza jest podziałem komórki diploidalnej. Prowadzi do wytworzenia czterech komórek płciowych. Każda z tych czterech komórek jest haploidalna, więc zawiera o połowę mniej DNA, niż miała komórka macierzysta. Dzięki temu podczas zapłodnienia, czyli połączenia dwóch gamet, powstaje diploidalna zygota, która dzieli się mitotycznie i w ten sposób daje początek wszystkim diploidalnym komórkom somatycznym organizmu. - biologia.pl
W rozmnażaniu bezpłciowym komórki na ogół (zawsze są wyjątki) powstają w wyniku mitozy. W rozmnażaniu płciowym dwie gamety łączą się tworząc zygotę. Gamety powstają w wyniku mejozy.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

[Link] mitoza i mejoza

Post autor: przyrodnik »

Dostajemy dużo listów z pytaniami dotyczącymi mejozy i mitozy, dlatego postanowiliśmy przygotować odpowiednie kursy. Aktualnie pracujemy nad kursem mitozy:
Mitoza
Mejoza
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:56 przez przyrodnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Ala

Re: mitoza i mejoza

Post autor: Ala »

przyrodnik pisze:Dostajemy duŻo listów z pytaniami dotyczącymi mejozy i mitozy, dlatego postanowiliśmy przygotować odpowiednie kursy.
Dlaczego nie pracujecie juŻ nad artykułemmejoza"? Powstanie teŻ częśćmitoza"?
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:57 przez Ala, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: mitoza i mejoza

Post autor: przyrodnik »

Aktualnie większość naszego czasu poświęcamy na budowę atlasu roślin pod adresem Musimy też aktualizować główną część portalu. Chętnie przyjelibyśmy nowe osoby do naszej redakcji. Praca nie jest płatna, ale daje dużo radości

W najbliższym czasie zajmiemy się kursem: mitoza i mejoza.
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:59 przez przyrodnik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

mejoza

Post autor: przyrodnik »

projekt z mitozą i mejozą jest wstrzymany. Ale w najbliższych dniach dodamy hasła: mitoza i mejoza do naszego słownika
Rysio Lubicz

Re: mejoza

Post autor: Rysio Lubicz »

Potrzebuje na gwałt schemat (rysunki) MEJOZY II
czy ktoś moŻe mi dać linka

z góry dziękuje
N.

Re: mejoza

Post autor: N. »

Bardzo prosze o poprawienie opisu mitozy w encyklopedii:
W trakcie interfazy dochodzi do podwojenia liczby czasteczek DNA (dlatego kaŻdy chromosom zawiera 2 takie same czasteczki DNA (jedna na jedna hromatydę) a nie do podwojenia liczby chromosomów! (bo przecieŻ po podziale ma zostać tyle samo chromosomów, a tak to by było 2 razu wiecej :shock: )
N.
ooo

Re: mejoza

Post autor: ooo »

MoŻesz sam poprawić:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Mitoza&action=edit
ciekawska

metafaza w mitozie

Post autor: ciekawska »

Czy pęknięcie centromerów następuje jednocześnie we wszystkich komórkach podczas metafazy w mitozie? ZauwaŻyłam, Że jest duŻa rozbieŻność. W jednej ksiąŻce pisze inaczej niŻ w drugiej. Proszę o odpowiedź :)
Kamil

Re: mejoza

Post autor: Kamil »

nie centromery nie pękaja wszystkie od razu - no chyba ze komórka zawiera neiwlka liczbe chromosomów to wówczas staje sie to badziej prawdopodobne ale ogolnei to nie - metafaza kończy się gdy pęknie ostatni centromer.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: mejoza

Post autor: Aniaww »

Co ty - w jednej komórce centromery pękają jednocześnie. Jest dość skomplikowany mechanizm ustawienia centromerów w jednej płaszczyźnie, polegający na przeciąganiu ich w obie strony i zwiększaniu naprężenia. Kiedy wszystkie centromery są naprężone bardzo - to są duże siły, prawdopodobnie ulega fosforylacji lub defosforylacji (nie pamiętam już) pewna kinaza. To jest sygnałem do pęknięcia centromerów.

Przejście metafazy w anafazę jest momentalne.
Ola

Re: mejoza

Post autor: Ola »

dzieki :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości