Gołębie na parapecie.

Alice_
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 19:07

Gołębie na parapecie.

Post autor: Alice_ »

Witam!
Wczoraj na parapecie (mieszkam w bloku) zauważyłam stertę patyczków i parę kup. Poczekałam chwilkę zastanawiając się czyje to gniazdo i co z nim zrobić, a tu nagle przylatują dwa gołębie (sierpówki) i mniejszy siada na nim siada, a drugi większy patyk kładzie obok (oczywiście patyk odrazu spadł na ziemię) i odlatuje. Pomyślałam, że to bez sensu żeby się tylko męczyły te gołębie (a kocham wszelkie stworzenie ) i zeszłam do piwnicy po deseczki drewniane, żeby im jakiś lepszy domek zrobić. Umęczyłam się, ale pożądzie wszystko zrobiłam. Domek z daszkiem i karmnikiem doczepionym takim jak dla papugi (nasypałam ziaren), umocowałam pożądnie za pomocą drutów i gwoździ, ale tak by nic nie wystawało i nie zagrażało zdrowiu lub życiu gołąbków Domek stał po drugiej stronie parapetu co gniazdko gołąbków. Dzisiaj rano zaglądam, a jeden gołąbek siedzi w domku, drugi zaś wyjada zawartość karmniczka. Po 6 godzinach, gdy powróciłam do domu, zaglądam nie ma gołębi, za to w domku niechlujnie nawrzucane patyczki i leży jajko! Wyobraźcie sobie jaka była moja radość. Teraz oba gołębie siedzą w gnieździe do siebie przytulone i chyba śpią. Ale super.Chciałabym wiedzieć za ile dni wykluje się gołąbek i po ilu nauczy się latać, oraz czy jest możliwość, że gołębie za rok znowu przylecą i złożą jajka.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Gołębie na parapecie.

Post autor: WojtekB »

Alice_ pisze:Chciałabym wiedzieć za ile dni wykluje się gołąbek i po ilu nauczy się latać, oraz czy jest możliwość, że gołębie za rok znowu przylecą i złożą jajka.
WojtekB pisze:Zależy jaki to gołąb: czy zwykły miejski czy sierpówka.
Jeżeli to gołąb miejski: jaja wysiaduje około 17 dni, a młode ptaki zdolne są do lotu po około 5 tygodniach. Jeżeli to sierpówka: jaja wysiaduje 15-16 dni, a młode ptaki są już zdolne do lotu po około 18 dniach. A więc do czerwca gołębi powinno nie być. Ja na Twoim miejscu nie próbował bym przenosić gniazda, gdyż gołębica może nie zaakceptować nowego miejsca i porzucić jaja.
Gołębie na balkonie

Jeżeli gołębie mają dobre miejsce lęgowe, to będą z niego korzystać bardzo często (nawet kilka razy w roku)
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Gołębie na parapecie.

Post autor: eszel »

Sierpówka jest inaczej zwana synogarlica turecka ( łacińska nazwa Streptopelia decaocto). Jest to ptak z rodziny gołębi .Pierwotnie zamieszkiwał Półwysep Bałkański, południową Azję i północną Afrykę. Typowy przykład gatunku ekspansywnego, rozprzestrzeniającego się od XIX w. w kierunku północno-zachodnim i wschodnim. Obecnie zasięgiem występowania obejmuje prawie całą Europę Środkową i Zachodnią oraz Azję aż do Japonii. Jest gatunkiem synantropijnym. Oznacza to, że jest to dziki gatunek przystosowany do najbliższego otoczenia człowieka. Populacje i gatunki synantropijne nabywają swoistych cech, z których najbardziej powszechną jest zmniejszenie wrodzonego instynktu ucieczki z powodu łatwości zdobycia pokarmu i możliwości wykorzystania do gniazdowania budowli wzniesionych przez człowieka.

Swoją nazwę ptak ten zawdzięcza łatwemu do zauważenia cienkiemu, czarnemu sierpowi widniejącemu na szyi. Samiec i samica są podobnie ubarwione. Ich wierzch ciała jest szarobrązowy, spód płowożółty z różowym nalotem na piersi. Ciekawie wyglądają sterówki ogona, gdyż od spodu do połowy są czarne, a od połowy białe. Można to nawet zauważyć podchodząc bliżej tego ptaka.

Sierpówki żyją w parach. Najczęściej można spotkać samca i samiczkę. Samica w okresie lęgu najczęściej składa dwa białe jaja. Wysiaduje je przez około 15 dni. Młode pisklęta pozostają w gnieździe przez 20 dni. Samica w roku może mieć 3 – 4 lęgi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość