Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
karolink

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: karolink »

Ja mam grupę AB RH + , matka A RH+, a ojciec 0 RH- czy to znaczy ,Że wg. tabelki nie są moimi rodzicami? Zawsze to podejrzewałam, uszczęśliwcie mnie.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Karolino, nikt rozsądny Ci na to pytanie nie odpowie. Jeśli ma to dla Ciebie jakieś znaczenie to porozmawiaj z mamą. Pytanie się osób trzecich to nierozsądny pomysł! Pozdrawiam.
krzysiek_p

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: krzysiek_p »

Niebieskooka daltonistka jest w ciazy z brazowookim mezczyzna, odrozniajacym kolory ktorego matka miala oczy niebieskie . Jakie jest prawdopodobienstwo, ze dziecko ktore sie urodzi bedzie niebieskookim mezczyzna odrozniajacym kolory? Jaka czesc ich synow bedzie niebieskookimi daltonistami?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Aniaww »

aaXdXd x AaXY

aXd x AX, AY, aX, aY.

Czyli AaXdX, AaXdY, aaXdX, aaXdY.

Czyli dziewczynki będą nosicielkami, a chłopcy będą chorzy. Oczy rozłożą się 50-50.
celala

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: celala »

mam pytanie:czy dzieci rodziców o niebieskich oczach (cecha recesywna) mogą mieć inny kolor oczu? chybanie nie,prawda? ale nie jestem pewna.dzięki
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Na poziomie szkoły odpowiedź jest nie nie mogą. Dziedziczenie barwy oczu jest traktowane jako dziedziczenie jednogenowe. Takie założenie sprawdza się zakładając, że istnieją tylko ludzie o oczach niebieskich lub brązowych, Nire jest to prawdą, co więcej barwa oczu zmienia się w ciągu naszego życia. Nie to, żeby z niebieskich robiły się brązowe. ale jednak odcień się zmienia. Tak naprawdę barwa oczu jest warunkowana przez min. trzy geny. Nie są one poznane więc raczej poruszamy się na poziomie genetyki Mendlowskiej, a nie molekularnej. Przy pomocy 3 genów można wytłumaczyć dziedziczenia kolorów - brązowy, niebieski, orzechowy, zielony, różowy. Można też wytłumaczyć sytuację w której rodzice o oczach niebieskich mają dzieci o oczach orzechowych (ale nie brązowych) i zielonych.
Tak naprawdę barwa oczu dziedziczy się w bardzo złożony sposób. Zainteresowanych odsyłam do lektury pracy M. Larsson i N.L. PedersenGenetic correlations among texture characteristics in the human iris, Molecular Vision, 2004, 10 821-831.
Bartoo

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bartoo »

Moze mi ktos wytlumaczyc cos takiego
jasnowlosa daltonistka ma dziecko z rudowlosym mezczyzna. Matka mezczyzny miala wlosy ciemne. Jaka czesc ich synow bedize daltonistmi o jasnych wlosach?

wlosy rude sa recesywne w stosunku do innego koloru wlosow

D-widzenie barw
d-daltonizm

jutro mam z tego spr a nic nie kumam /
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Prawdziwa »

100% chłopców czyli 2/4 dzieci bedzie daltonistami.
Kobieta ma gamety X^d i X^d czyli
chłopcy będą chorzy a dziweczynki będą nosicielkami
Co do koloru włosów nie jestem jeszcze pewna
Postaram się cos zrobić.

Wyszło mi, że chłopcy będą jasnowłosi ale nie wiem jak to tu przedstawić
Przy Y u mężczyzn nie ma indeksu z cechą
Czyli jeśli kobieta ma jasne włosy i małe d czyli daltonizm
To taki chłopiec będzie deltotnista z jasnymi włosami
Bartoo

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bartoo »

ale jak to przedstawic w postaci krzyzowki genetycznej i wypisujac dane
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Prawdziwa »

Kobieta genotyp: X^dbX^db
Mężczyzna genotyp: X^DBY
(d i D to indexy na górze a B to oznaczia koloru włosów)
Wypisujesz gamety czyli wszystkie możliwości połączenia cech
Wstawiasz do krzyżówki i gotowe:

Gamety kobiety: X^db i X^db
Gamety mężczyzny: X^DB i Y
Wychodzi że każdy chłopczyk ma genotyp: X^dbYlt- a jest ich dwóch
Czyli 100% chłopców będzie daltonistami blondynami

wydaje mi się, że prościej juz nie umiem.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Aniaww »

Prazm - dzięki za info. Czyli jest wytłumaczenie mojego przypadku

Rodzice oczy niebieskie, ja zielono-piwne, identyczne jak mama taty
Gosiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2006, o 10:20

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Gosiaaa »

Prosze o pomoc Jeśli kto kolwiek będzie w stanie zrobić te zadanka albo chociaż część to będe bardzo wdzięczna, bo pilnie potrzebuje ich do środy 15 listopada.


Zadanie l
W wyniku krzyżowania testowego heterozygoty MmNn otrzymano następujące potomstwo: 247 MN/mn, 255 mn/mn, 50 Mn/mn, 48 mN/mn. Podaj jakie były genotypy rodziców testowanych hetrozygot. Wskaż rekombinanty i wyjaśnij, w jaki sposób powstały. Określ odległość między wymienionymi genami.

Zadanie 2
Określ udział każdego z fenotypów rodzicielskich (pierwszy dominujący, a drugi recesywny pod wzglądem dwu par cech) oraz rekombinantów w pokoleniu F2, jeżeli geny A-a i B-b, leżą na tym samym chromosomie w odległości 10 Morganów.

Zadanie 3
Zaznacz przypuszczalne rozmieszczenie genów na chromosomie znając procent crossing-over miedzy poszczególnymi genami:
a) A-B - 4% B-C = 6% AC = 2%
b) A-B = 3% B-C - 4% C-D - 2% B-D - 2% A-C - 7%
c) A-B = 12% A-C - 5% C-D = 6% D-A = 1% B-C=17% D-B = 11%

Zadanie 4
Wyniki kojarzenia testowego potrójnej hetrozygoly są następujące: kl+ 155, klm 57, ++m, 145, +++63, k++34, +lm 36, k+m 4. Czy geny k, l i m są ze sobą sprzężone jeśli tak określ ich kolejność na chromosomie i odległość między nimi.

Zadanie 5*
U kotów czarna barwa sierści nie w pełni dominuje nad żółtą (heterozygoty mają sierść łaciatą tzw. szylkretową) i jest to cecha sprężona z płcią. Łaciata kolka ma miot liczący cztery kocięta: 2 samce żółte, l samica żółta, l samica łaciata. Jakiej barwy był ich ojciec? Przedstaw zapis genetyczny tego kojarzenia.

Zadanie 6*
Daltonizm jest warunkowany genem recesywnym i sprzężony jest z płcią. Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka chorego na daltonizm zdrowym rodzicom, jeżeli w rodzinie matki ta choroba nigdy nie występowała a stryj (Brat ojca) był daltonistę. Odpowiedź uzasadnij, stosując zapis genetyczny?

[ Dodano: Sob Lis 11, 2006 12:30 ]
I jeszcze jedna porcja zadanek. Błagam o pomoc

Zadanie I

U ludzi gen warunkujący oczy piwne dominuje w pełni nad genem warunkującym oczy niebieskie. Niebieskooki mężczyzna, którego rodzice mieli oczy piwne, ma z kobietą o oczach piwnych dziecko o oczach niebieskich. Ojciec tej kobiety ma oczy piwne a matka niebieskie. Jakie są genotypy dziadków, rodziców i dziecka?

Zadanie II

U ludzi występują cztery główne grupy krwi A, B, AB, O. Cecha ta uwarunkowana jest serią alleli wielokrotnych przy czym allele LA, LB dominują nad allelem l, w stosunku do siebie wykazując współdominowanie.
Określ jaka grupa krwi u mężczyzny wyklucza ojcostwo jeśli zarówno matka jak i dziecko mają grupę krwi 0.

Zadanie III

Pani D i pani R urodziły dzieci w tym samym czasie i w tym samym szpitalu. Pani D zabrała do domu dziewczynkę Anię. Pani R chłopca Piotra, była jednak przekonana, że urodziła dziewczynkę. Badania krwi wykazały, że Pani R ma grupę krwi - AB, Pan R -O, Pani D i Pan D - grupę B. Ania miała grupę krwi - A, a Piotr - 0. Sprawdź czy możliwa była pomyłka?

Zadanie IV

U człowieka występowanie niedokrwistości sicrpowatej zależy od jednej pary alleli, wykazujących niepełne dominowanie. U homozygot recesywnych występuje anemia sierpowata, powodująca przedwczesną śmierć, heterozygotyczność powoduje skazę sierpowatą, łagodniejszy stan sierpowatości bez anemii, natomiast homozygoty dominujące mają krwinki normalne. Mężczyzna heterozygotyczny ożenił się ze swoją siostrą przyrodnią (córką swojego ojca z innej matki). Mieli oni dwoje dzieci: jedno normalne, a drugie zmarło w wieku dwóch lat na anemię sierpowatą. Przedstaw genotyp wszystkich wymienionych osób. Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia się u takich rodziców dwojga dzieci normalnych, dwojga ze skazą sierpowatą oraz dwojga z anemią sierpowatą?
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Prawdziwa »

Gosi pisze: I jeszcze jedna porcja zadanek. Błagam o pomoc

Zadanie I

U ludzi gen warunkujący oczy piwne dominuje w pełni nad genem warunkującym oczy niebieskie. Niebieskooki mężczyzna, którego rodzice mieli oczy piwne, ma z kobietą o oczach piwnych dziecko o oczach niebieskich. Ojciec tej kobiety ma oczy piwne a matka niebieskie. Jakie są genotypy dziadków, rodziców i dziecka?
A- oczy piwne
a- oczy niebieskie

Aby powstał niebieskooki mężczyzna (homozygota recesywna-aa) jego rodzice musieli być heterozygotami- Aa. Aby dziecko tego mężczyzny miało oczy niebieskie czyli miało taki sam genotyp jak on (aa) kobieta która zapłodnił musiała być heterozygota (Aa). Ojciec tej pani mógł być algo heterozygota albo homozygota dominującą (w pierwszym wypadku 100% jego dzieci to heterozygoty a w drugim przypadku 50%. Babcia musi być homozygota recesywną.
Jaśniej nie mogę.

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 10:16 ]
Gosi pisze: Zadanie 5*
U kotów czarna barwa sierści nie w pełni dominuje nad żółtą (heterozygoty mają sierść łaciatą tzw. szylkretową) i jest to cecha sprężona z płcią. Łaciata kolka ma miot liczący cztery kocięta: 2 samce żółte, l samica żółta, l samica łaciata. Jakiej barwy był ich ojciec? Przedstaw zapis genetyczny tego kojarzenia.
A- barwa czarna
a- barwa żółta

Matka kociąt- XAXa- bo jest łaciata
2 samce żółte- XaY
1 samica żółta- XaXa
1 samica łaciata- XAXa

Według mnie ojciec bedzie miał sierść żółta. XaY

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 10:27 ]
Gosi pisze: Zadanie 6*
Daltonizm jest warunkowany genem recesywnym i sprzężony jest z płcią. Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka chorego na daltonizm zdrowym rodzicom, jeżeli w rodzinie matki ta choroba nigdy nie występowała a stryj (Brat ojca) był daltonistę. Odpowiedź uzasadnij, stosując zapis genetyczny?
Ogólne:
Kobieta zdrowa: X^DX^D
Kobieta nosicielka: X^DX^d
Kobieta chora: X^dX^d

Mężczyzna zdrowy: X^DY
Mężczyzna chory: X^dY

A propos zadania:
Matka dziecka będzie zdrowa: X^DX^D
W rodzinie ojca- jego brat jest daltonistą- X^dY
Gdyby dziadek był chory to chłopcy nie odziedziczyli by daltonizmy
Tylko dziewczynki byłyby nosicielkami
Wynika z tego, że ich matka musiałabyć nosicielką
I wtedy tylko jeden chłopiec byłby chory- czyli stryj
A drugi chłopiec byłby zdrowy (jak napisali w zadaniu- rodzice zdrowi)
Wtedy w jego rodzinie nie zdażyłyby się przypadki daltonizmu
Czyli prawdopodobieństro wynosi 0%

Masz zapisać to jako krzyżówkę wiec zapisze krzyżówki dziadków
Z genotypami: dziadek: X^DY a babcia X^DX^d
A potem skrzyżuj zdrowego chłopca z kobietą z zadania

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 10:33 ]
Gosi pisze:
Zadanie II
U ludzi występują cztery główne grupy krwi A, B, AB, O. Cecha ta uwarunkowana jest serią alleli wielokrotnych przy czym allele LA, LB dominują nad allelem l, w stosunku do siebie wykazując współdominowanie.
Określ jaka grupa krwi u mężczyzny wyklucza ojcostwo jeśli zarówno matka jak i dziecko mają grupę krwi 0.
Matka dziecka grupa krwi- 0- genotyp- ii
Dziecko grupa krwi 0- denotyp dziecka- ii

Ojcem nie może być facet:
IAIA, IAIB, IBIB

Ojcem może być mężczyzna:
IAi, IBi, ii

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 10:41 ]
Gosi pisze: Zadanie III
Pani D i pani R urodziły dzieci w tym samym czasie i w tym samym szpitalu. Pani D zabrała do domu dziewczynkę Anię. Pani R chłopca Piotra, była jednak przekonana, że urodziła dziewczynkę. Badania krwi wykazały, że Pani R ma grupę krwi - AB, Pan R -O, Pani D i Pan D - grupę B. Ania miała grupę krwi - A, a Piotr - 0. Sprawdź czy możliwa była pomyłka?
Pani D- zabrała dziewczynkę Anie
Pani R- zabrała chłopca Piotra

Pani R- grupe krwi AB- czyli- IAIB
Pan R- grupa krwi- 0- czyli- ii
Pani D i pan D- grupa krwi B- czyli IBIB lub IBi
Ania-grupa krwi- A- wybór między- IAIA i IAi
Piotrek- grupa krwi O- czyli ii

Pomyłka była możliwa:
Piotrek (ii) jest dzieckiem państwa D bo mieli oni genotypy IBi
Ania jest dzieckiem państwa R- krzyżókwa- IAIB i ii
Ania ma genotyp IAi

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 10:43 ]
Sprawiłąś mi wielką frajde
Tyle umiałam i miałam czas rozwiązać
Mam nadzieje, że ktoś jeszcze Ci pomoże
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości