Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Kamil

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Kamil »

[quote="Gosi"]Prosze o pomoc :!: Jeśli kto kolwiek będzie w stanie zrobić te zadanka albo chociaŻ część to będe bardzo wdzięczna, bo pilnie potrzebuje ich do środy 15 listopada.


Zadanie l
W wyniku krzyŻowania testowego heterozygoty MmNn otrzymano następujące potomstwo: 247 MN/mn, 255 mn/mn, 50 Mn/mn, 48 mN/mn. Podaj jakie były genotypy rodziców testowanych hetrozygot. WskaŻ rekombinanty i wyjaśnij, w jaki sposób powstały. Określ odległość między wymienionymi genami.

Rekombinanty powstaja na skutek crossing over, które zachodiz w pachytenie I profazy - są tu to osobniki o genotypach innych niŻ krzyzowane ze sobą, czyli: Mn/mn i mN/mn. Odległośc miedyz tymi genami licyzmy jako procent rekombinantów, czyli (50+48)/600 x 100 %=16%, stad odległość MN wynosi 16 j.m lub 16 morganów. Dokonano krzyzowania testowego, cyzli z homozygotą recesywna mn/mn - w pokoleniu F1 otrzymalismy rozszepienie fenotypowe, ale istatna informacja do określenia genotypu tej heteroszygoty jets lcizba homozygot podwójnych recesywnych. Jets ich w tym pryzpadku 255/600 x 100 %=42,5%, jets toniz 25 % cyzli mamy ukłądcis - MN/mn. PoniewaŻ jets to heterozygota to jej rodizce musieli byc homozygotami: MN/MN i mn?mn. o tyle :wink:
Kamil

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Kamil »

dobra czas na dalsze zadanka:
Gosi pisze:Zadanie 3
Zaznacz przypuszczalne rozmieszczenie genów na chromosomie znając procent crossing-over miedzy poszczególnymi genami:
a) A-B - 4% B-C = 6% AC = 2%
b) A-B = 3% B-C - 4% C-D - 2% B-D - 2% A-C - 7%
c) A-B = 12% A-C - 5% C-D = 6% D-A = 1% B-C=17% D-B = 11%
Tego typu zadania są bardoz proste i nei wymagaja zadnej specjalnej wiedzy - rysujesz sobie prosta oznaczajaca chromosom, liniją oznaczasz jednostki mapowe i kombinujesz tak zeby były zachowane odległośic pomiędyz dnaymi genami najpierw zawsze zaznacz sobie najwieksza odleglość,np.
a/ ukłąd : BAC
b/ ABDC lub w kolejności odwrotnej
c/ spróbuj sama :D
Gosi pisze:Zadanie IV

U człowieka występowanie niedokrwistości sicrpowatej zaleŻy od jednej pary alleli, wykazujących niepełne dominowanie. U homozygot recesywnych występuje anemia sierpowata, powodująca przedwczesną śmierć, heterozygotyczność powoduje skazę sierpowatą, łagodniejszy stan sierpowatości bez anemii, natomiast homozygoty dominujące mają krwinki normalne. MęŻczyzna heterozygotyczny oŻenił się ze swoją siostrą przyrodnią (córką swojego ojca z innej matki). Mieli oni dwoje dzieci: jedno normalne, a drugie zmarło w wieku dwóch lat na anemię sierpowatą. Przedstaw genotyp wszystkich wymienionych osób. Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia się u takich rodziców dwojga dzieci normalnych, dwojga ze skazą sierpowatą oraz dwojga z anemią sierpowatą?

RównieŻ prościutkie - Rodzice: ojciec - Ss matka : [narazie nie znamy] Dzieci: SS i ss. Ojciec daje gamety: S i s, z genotypów dzieci wynika, ze matka musi dać takie same gamety Żeby mogły sie urodizc takie dzieci, czyli teŻ jest heterozygota: Matka: Ss. Jest to dizedizczenie na podstawie I prawa mendla, czyli w F1 otrzymamy nastepujace gentypy potomstwa: SS, Ss, Ss, ss - fenotypowo: anemia:normalne:skaza = 1:1:2, czyli proawdopodobieńswto urodzenia noamlengo wynosi p=2/4=0,5, ze skazą p=1/4=p urodzenia chorego na anemię. :)
Gosiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2006, o 10:20

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Gosiaaa »

Dziekuje wam bardzo bardzo mocno Sczerze mówiąc zaskoczyła mnie tak szybka odpowiedz na moją prośbe i jestem wam bardzo wdzięczna

Mam jednak 2 pytanka odnośnie:

Zadania 5*- jeżeli skrzyżuje ze sobą żółtego kota o genotypie XaY z łaciatą kotką to o ile dobrze spojrzałam, nie wyjdą mi 2 samce żółte XaY, (chyba, że coś przegapiłam)

Zadanie IV- prawdopodobieństwo urodzenia DWOJGA dzieci ze skazą wynosi nie 25% tylko 50%, a urodzenia dwojga normalnych czy też z anemia wynosi po 25%. Jeśli ubzdurałam sobie głupote to prosze poprawcie mnie

Jeszcze raz dziękuje
Gorzata

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Gorzata »

U grochu czerowna barwa kwiatów dominuje nad biała,a Żółta barwa nasion nad zieloną.SkrzyŻowano podwójną heterozygotyczną roślinę z rośliną o białych kwiatych i zielonych nasionach.Ile z 400 roślin potomnych będzie mieć czerowne kwiaty i Żółte nasiona?
:(
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Prawdziwa »

A- czerwone kwiaty
a- białe kwiaty
B- żółte nasiona
b- zielone nasiona

roślina o białych kwiatach i zielonych nasionach- aabb
roślina heterozygotyczna- AaBa

możliwe gamety rośliny aabb- ab, ab, ab, ab
Możliwe gamety rośliny AaBb- AB, ab, Ab, aB

Robimy krzyżówkę. i wychodzi nam, że pośród 16 roślin potomnych czerwone kwiaty i żółte nasiona będą miały 4 rośliny.
Jest to jedna czwarta całego pokolenia
Więc wśród 400 kwiatów 100 bedzie maiło czerwone kwiaty i żółte nasiona.

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 19:33 ]
Gosi pisze: Zadania 5*- jeżeli skrzyżuje ze sobą żółtego kota o genotypie XaY z łaciatą kotką to o ile dobrze spojrzałam, nie wyjdą mi 2 samce żółte XaY, (chyba, że coś przegapiłam)
Nic nie przegapiłaś tylko nie może mieć innego genotypu niż XaY ale nie umiem tego wytłumaczyć.
Jeśli miałby XAY to mała samiczka byłyby czarna a nie jest (jest żółta)
Tak wydedukowałam. nie wiem czy dobrze
Może źle coś przepisałaś czy coś bo też się męczyłam.
Ale próbowałam. hm. pomysle nad tym
Kamil

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Kamil »

Kamil pisze:. Jest to dizedizczenie na podstawie I prawa mendla, czyli w F1 otrzymamy nastepujace gentypy potomstwa: SS, Ss, Ss, ss - fenotypowo: anemia:normalne:skaza = 1:1:2, czyli proawdopodobieńswto urodzenia noamlengo wynosi p=2/4=0,5, ze skazą p=1/4=p urodzenia chorego na anemię. :)
Faktycznie z pośpiechu sie pomylięłm juz poprawiam -D:
Czyli: p urodzenia dz. normlanego = p urodzenia dz. z anemia=1/4 a ze skaza p=1/2 :!:
Agulka

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Agulka »

zad
Niebieskooki męŻczyzna, którego rodzice mieli oczy oczy piwne oŻenił sięz ciemnooką kobietą, której ojciec miał oczy niebieskie, a matka ciemne.Dziecko tego małŻeństwa miało oczy piwne. Określ genotypy wszystkich osób.

Pogubiłam sie w tym. PomóŻcie jutro sprawdzian :roll: :?:
Karola

Replikacja

Post autor: Karola »

Witam mam pytanko:
Mam podac roznice w replikacji u eukariontów i prokariotów.
Pliska prosze o szybko odpowieć
Gosiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2006, o 10:20

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Gosiaaa »

Co nieco informacji na interesujący Cię temat, mam nadzieję, że się przyda

W komórkach organizmów eukariotycznych, w których DNA występuje w wielu chromosomach, replikacja DNA zachodzi w identyczny sposób jak u bakterii. Zważywszy, że w chromosomach eukariontów jest znacznie więcej DNA niż w pojedynczym chromosomie bakterii, replikacja DNA nie może się zaczynać tylko w jednym określonym miejscu, tak jak w chromosomie bakteryjnym, trwałaby bowiem zbyt długo - do replikacji DNA jednego chromosomu trzeba by było dziesiątków czy setek godzin. Toteż w chromosomach eukariontów występują bardzo liczne miejsca startu replikacji DNA, w nich to-jednocześnie-rozpoczyna się replikacja DNA trwa ona 6-8 godzin.
Replikacja DNA z reguły poprzedza każdy podział komórkowy bakterii i innych organizmów prokariotycznych, a u organizmów eukariotycznych poprzedza mitozę. W czasie mitozy zachodzi już tylko rozdział zreplikowanego DNA w postaci potomnych chromosomów rozdzielanych do jąder komórek siostrzanych. W ten sposób wszystkie potomne komórki powstające w wyniku kolejnych mitoz będą miały w zasadzie identyczne cząsteczki DNA i wobec tego będą genetycznie identyczne.

Również w przypadku podziałów mejotycznych, występujących u organizmów rozmnażających się płciowo, replikacja DNA poprzedza pierwszy podział
mejotyczny. W profazie pierwszego podziału mejotycznego, kiedy chromosomy homologiczne łączą się w pary, czyli biwalenty, są już one zreplikowane i składają się z dwóch siostrzanych chromatyd. W biwalencie więc znajdują się już cztery chromatydy. Mogący nastąpić w tym czasie crossing-over odbywa się, jak już wspominaliśmy, między chromatydami obu homologicznych chromosomów. Haploidalne „produkty mejozy nie są identyczne, co wynika zarówno z segregacji całych chromosomów, jak i wymiany odcinków DNA wskutek crossing-over między homologicznymi chromosomami.

[ Dodano: Nie Lis 12, 2006 22:50 ]
Jeśli znalazłaby się jeszcze jakaś dobra dusza, która byłaby w stanie zrobić ostatnie dwa potrzebne mi do szczęścia zadanka, to będe ogromnie wdzięczna

Zadanie 2

Określ udział każdego z fenotypów rodzicielskich (pierwszy dominujący, a drugi recesywny pod wzglądem dwu par cech) oraz rekombinantów w pokoleniu F2, jeżeli geny A-a i B-b, leżą na tym samym chromosomie w odległości 10 Morganów.

Zadanie 4

Wyniki kojarzenia testowego potrójnej hetrozygoly są następujące: kl+ 155, klm 57, ++m, 145, +++63, k++34, +lm 36, k+m 4. Czy geny k, l i m są ze sobą sprzężone jeśli tak określ ich kolejność na chromosomie i odległość między nimi.
Kamil

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Kamil »

Gosi pisze:Zadanie 2

Określ udział kaŻdego z fenotypów rodzicielskich (pierwszy dominujący, a drugi recesywny pod wzglądem dwu par cech) oraz rekombinantów w pokoleniu F2, jeŻeli geny A-a i B-b, leŻą na tym samym chromosomie w odległości 10 Morganów.
Jak tak bardoz prosiasz a mam chwilke to Ci jeszcze raz pomoge, a wiec: korzystajac z definicji Morgana o odległości miedzy genami: jest to liczba rekombinantów/liczba wszystkich osobników X100%, czyli stad wynika Że udizał rekombinantów wynosi 10% a reszta tj. 90% stanowia osobniki o fenotypach rodzicielskich. Mogą by ć ich rózne ilosci, ale statystycznie są w stosunku 1:1, czyli tutaj po 45%. :P
Gosiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2006, o 10:20

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Gosiaaa »

Super Nawet nie wiesz Kamilu jak jestem Ci wdzięczna (Prawdziwej też oczywiście). Zostało mi tylko jeszcze jedno zadanko, ale niestety męcze sie z nim już od kilku dni i efektów nie widać , no ale do środy i do mojego kolokwium zarazem zostało jeszcze troche czasu, więc może jakimś cudem.Jeszcze raz wielkie dzięki i jak mogłabym Wam w czymś pomóc to piszcie:-D
ASQA

zadano cięŻkie!!!

Post autor: ASQA »

mam problem z tym zadaniem POmóŻcie!
1. W przypadku wątpliwego ojcostwa, jakie grupy krwi mogą posłuŻyć do jego wykluczenia, jeśli matka ma grupę krwi:
a) B, a dziecko AB
b) AB, a dziecko A
c) B, a dziecko 0
d) 0 i dziecko 0
e) A,a dziecko B
please help me :(
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Prawdziwa »

a) matka grupa krwi B- JBi lub JBJB
dziecko grupa krwi AB- JAJB
Ojcem nie może być- ii, JBJB, JBi

b) matka grupa krwi AB- JAJB
dziecko grupa krwi A- JAi lub JAJA
każdy facet może być ojcem

c) matka grupa krwi B- JBi
dziecko grupa krwi 0- ii
ojcem nie może być- JAJB, JAJA, JBJB

d) matka grupa krwi O- ii
dziecko grupa krwi o- ii
ojcem nie może być- JAJB, JAJA, JBJB

e) matka grupa krwi A- JAi lub JAJA
dziecko grupa krwi B- JBJB lub JBi
ojcem nie może być- JAJA, JAi, ii

in my opinion. sprawdźcie mnie.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość