Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
grzes150
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2006, o 17:10

Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: grzes150 »

Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy? Pilnie! Pomórzcie Please
grzes150

dwunastnica

Post autor: grzes150 »

Wiem zadzwoni9łem do znajomego internisty i wiem nazwa wzięła się od 12 palcy dlatego Żę dwunastnica ma długość 12 palcy
Hriz
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2006, o 17:56

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Hriz »

2,5-centymetrowe palce? Ciutkę małe

Z tego co ja pamiętam dwunastnica zawdzięcza swoją nazwę temu, że u dorosłego człowieka mierzy zwykle ok. 12 cali (przekładając na nasze 12 x bodajże 2,54 = 30,48 cm).
Uyta

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Uyta »

"Dwunastnica została tak nazwana przez Herophilosa w IV w. p.n.e. Zmierzył on jej długość i podał , Że mierzy około 12 szerokości palców."
Annka

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Annka »

Z angielskiej wikipedii:The name duodenum is from the Latin duodenum digitorum, twelve fingers breadths or inches."
Hriz
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2006, o 17:56

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Hriz »

Aaa jak szerokość palców to może i rzeczywiście od tego jest ta nazwa.
Natalka89
Posty: 79
Rejestracja: 3 maja 2008, o 09:07

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Natalka89 »

mi tam na chłopski rozum kojarzy się z faktem że mają w niej ujścia przewody 2 gruczołów które w niej dokonują dalszego trawienia treści z żołądka. 2 przewody - początek nazwy DWU .taa, ale pewnie tak naprawdę chodzi o tą długość, ja tylko pokazuję że nazwa współgra z budową anatomiczną
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: onlyma »

Hriz pisze:2,5-centymetrowe palce? Ciutkę małe

Z tego co ja pamiętam dwunastnica zawdzięcza swoją nazwę temu, że u dorosłego człowieka mierzy zwykle ok. 12 cali (przekładając na nasze 12 x bodajże 2,54 = 30,48 cm).
Też mi się tak wydaje
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Skąd wzięłą się nazwa Dwunastnicy??? Pilnie!!!

Post autor: Medycyna Lwów »

"Dwunastnica została tak nazwana przez Herophilosa w IV w. p.n.e. Zmierzył on jej długość i podał , że mierzy około 12 szerokości palców."
to jest jedyna właściwa odpowiedź na to pytanie, żadne cale, żadne dziwne skojarzenia - nazwa jest zwyczajowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości