alkohole

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
dd477
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2010, o 18:20

alkohole

Post autor: dd477 »

mam na chemie strasznie duzo zadane na piatek a ja chemii niestety nie rozumiem i mam do was prosbe czy ktos pomoglby mi rozwiazac czesc zadan min:

8.Podczas ogrzewania etanolu ze stezonym kwasem siarkowym (VI), w temp wyzszej niz 170 stopni C, zachodzi odwodnienie alkoholu. Ile dm3 etenu, odmierzonego w warunkach normalnych, mozna otrzymac z 23g bezwodnego C2H5OH?

11.Ile gramów alkocholu metylowego przereagowało z sodem, jesli w reakcji otrzymano 11,2dm3 wodoru odmierzonego w warunkach normalnych?

12.Jaka objetosc: a)tlenu , b)powietrza , jest potrzebna do calkowitego spalenia32g alkoholu etylowego

13.Jakie zwiazki chemiczne powstaja podczas utleniania alkoholi, o roznej rzedowosci. Czy wszystkie alkohole mozna utlenic bez rozerwania lancucha weglowego ich czasteczki?

14.OPisz roznice i podobienstwa w budowie czasteczek aldehyduoctowego i acetonu (propan-2-onu)

16.Ile gramów roztworu metanalu, o stezeniu 40% mas. (tzw. formaliny), i ile wody nalezy zmieszac, aby otrzymac 250g roztworu o stezeniu 2%

18.W wyniku spalenia probki nieznanego zwiazku chemicznego o masie 3,3g jako jedyne produkty otrzymano 3,06g wody i 7,5g tlenku wegla(IV) Masa molowa tej substancji wynosi 58g/mol. Ustal wzor sumaryczny analizowanego zwiazku i zaproponuj wzory polstrukturalne przynajmniej dwoch jego izomerow.

20.Porownaj wlasciwosci fizyczne oraz chemiczne alkoholi: etanolu, glikolu etylenowego i glicerolu

21.Podaj przyklady przemiany, ktora pozwala odroznic alkohole od fenoli.

Z reszta sobie poradze, ale w wiekszosci wymienionych powyzej nawet nie rozumiem polecenia dlatego prosze o rozwiazanie tych zadan
dd477
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2010, o 18:20

Re: potrzebna pomoc

Post autor: dd477 »

jeszcze 2

6.Dlaczego wodny roztwor alkoholu etylowego ma odczyn obojetny i nie przewodzi pradu elektrycznego?

7.Na czym polega szkodliwosc etanolu?

PS wiem ze pomylilem dzialy bo alkohole to chemia organiczna wiec prosze o przeniesienie
Awatar użytkownika
marti91
Posty: 210
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:56

Re: potrzebna pomoc

Post autor: marti91 »

Ponieważ alkohole nie ulegają dysocjacji, więc nie wydzielają się jony ani OH- ani H+
7. Alkohole powodują denaturację białek. Gdy wypijemy etanol to denaturują niektóre białka w organizmie.
Awatar użytkownika
marti91
Posty: 210
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:56

Re: potrzebna pomoc

Post autor: marti91 »

13. z pierwszorzędowych aldehydy, z drugorzędowych ketony,
Nie jestem pewna, ale chyba żeby utlenić cykliczne trzeba rozerwać łańcuch.
14. Oba mają grupę karbonylową.
etanal ma dwa węgle, propan-2-ol trzy
21, nie jestem pewna czy to o to chodzi, ale można sporządzić wodne roztwory tych substancji i zadać papierkiem wskaźnikowym odczyn. W alkoholu nie zmieni barwy, a w fenolu zabarwi się lekko na czerwono.

W pozostałych nie chce mi się liczyć, ale robisz tak, że piszesz równanie reakcji, nad reagentami, których np. masę masz podane i tych których musisz obliczyć piszesz co masz, a pod to co jest powszechnie znane np. masa molowa.

Np. w 12a
32g x
C2H5OH + 7/2O22CO2 + 3H2O
46g 3,5*22,4dm3

I liczysz z proporcji x= 32g*78,4dm3/46g
dd477
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2010, o 18:20

Re: potrzebna pomoc

Post autor: dd477 »

dzieki wielkie
Arclight
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2010, o 16:22

Re: alkohole

Post autor: Arclight »

8. 11,2dm3
11. 32g
12a. 46,7dm3
12b. 222,6dm3
13. I-rzędowe do aldehydów lub kwasów karboksylowych (w zależności od warunków reakcji)
II-rzędowe do ketonów
III-rzędowe - trzeba rozerwać łańcuch
cykliczne nie muszą ulec rozerwaniu, o ile są II-rzędowe (np. cykloheksanol)
14. propan-2-on to keton, drugi - jak nazwa wskazuje - jest aldehydem, różnica to ilość węgli, przynależność do grupy związków (j.w.), przez co będą ulegać innym reakcjom, podobieństwa to obecność grupy karbonylowej, dobra rozpuszczalność w wodzie, to że są lotne i mają charakterystyczne zapachy
16. 12,5g formaliny oraz 237,5g wody
18. Jedyny możliwy wzór to C3H6O
-propanal CH3-CH2-CHO
-propanon (CH3)2-C=O
-cyklopropanol
-prop-2-en-1-ol (alkohol allilowy) CH2=CH-CH2-OH
-prop-1-en-2-ol (nietrwały enol, tautomeryzuje do propanonu)
20. wszystkie doskonale rozpuszczalne w wodzie, ciecze, bezbarwne, etanol i glikol są trujące(^^), glicerol nie, glikol i glicerol mają słodki smak (niektórzy powiadają, że etanol również), etanol jest cieczą lżejszą od wody, pozostałe są cięższe (szczególnie gliceryna jest bardzo gęsta). Reakcje na alkohole - reakcja z sodem (dla etanolu oszukana, bo nie da się uzyskać czystego", bezwodnego), estryfikacja. Dodatkowo glikol i gliceryna - charakterystyczna reakcja z Cu(OH)2 dla polihydroksylowych.
21. Reakcje na fenole, to przede wszystkim reakcje na pierścień benzenowy - Br2, reakcja z FeCl3, także próba Millona i Liebermana (alkohole im nie ulegają).

Jak mam dopisać obliczenia czy coś to, pisz:)
dd477
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2010, o 18:20

Re: alkohole

Post autor: dd477 »

Dzięki, tu jeszcze dokladniejsze odpowiedzi za co jestem bardzo wdzięczny i jeśli możesz dopisać obliczenia to będę jeszcze bardziej wdzięczny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości