Matura 2010 - CHEMIA

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
patkarola
Posty: 162
Rejestracja: 23 sie 2009, o 14:09

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: patkarola »

ponawiam:

jaki macie wynik z tym wodorem? (stęzenie wody?)
Awatar użytkownika
Headache
Posty: 573
Rejestracja: 15 lip 2009, o 10:01

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Headache »

Tomasz pisze:
Headache pisze:. Jest tak napisane w McMurrym i we wszytskich artykułach google. Nie doszukujcie się czegoś, gdzieś gdzie tego czegoś nie ma.
Ostatnio powiedziano mi, że na maturze obowiązuje wiedza z liceum, ale też uczyłem się trochę z chemii org. McMurrego i napisałem tam, że tworzą, niby czemu miałyby nie tworzyć?
No i wpiszcie sobie w google aminy tworzą wiązania wodorowe wyskoczy że niby tak.
Poza tym definicja jest taka, że wiązania wodorowe tworzą się między atomami wodoru a silnie elektroujemnymi. Aminy (i azot) spełniają ten warunek.
Awatar użytkownika
marth
Posty: 376
Rejestracja: 30 sie 2009, o 05:14

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: marth »

Daniel91 pisze:Czy napisanie stopnia polimeryzacji przed nawiasem może zostać uznane?
Chyba nie bardzo, bo wtedy sugerujesz, że powstaje n cząsteczek jakiegoś dziwnego związku z otwartymi wiązaniami, a nie że to połączone ze sobą monomery -)
Kirsten
Posty: 571
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:29

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Kirsten »

Materiego pisze:Jak myślicie, jak w enancjomerze napisałem zamiast HO po lewej stronie tylko OH to będzie pkt? I jak w końcu z tymi izomerami 1,2 dimetylobenzenu? I jeszcze jedno: woda amoniakalna może być zapisana jako nh3 plus h20?
uznają Ci z tym OH uważam z izomerami tylko 2,4
A z aminami powinno być, że tworzą, bo ta są pochodne amoniaku, a amoniak tworzy wiąz. wodorowe, tak mi to wytłumaczyła moja prof. od chem.
Awatar użytkownika
_DR_
Posty: 21
Rejestracja: 18 maja 2010, o 17:39

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: _DR_ »

napisałem stopień polimeryzacji przed nawiasem ale w formie indeksu dolnego
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Tomq »

Headache pisze:No i wpiszcie sobie w google aminy tworzą wiązania wodorowe wyskoczy że niby tak.
Poza tym definicja jest taka, że wiązania wodorowe tworzą się między atomami wodoru a silnie elektroujemnymi. Aminy (i azot) spełniają ten warunek.
Nie no mnie przekonywać nie musisz, ja napisałem że tworzą :]
Materiego
Posty: 64
Rejestracja: 30 lis 2009, o 10:27

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Materiego »

A wiecie jak z tą wodą amoniakalną ? Nie daje mi to spokoju. Zamiast kropki dałem + i teraz jestem w kropce:P
tomsuj
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2010, o 16:27

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: tomsuj »

BitterSweet pisze:e tam dajcie spokoj, ja mam 4 pkt w plecy za takie pierdoły że szok wczoraj ok godz 24 przeglądając arkusz z odpowiedziami zauwazyłam że w zad 23 oprócz wzoru związku trzeba było wpisac nazwę głowę bym sobie dała uciąż że jak pisałam maturę to nie było tam tego polecenia

przecież pisze tylko wzór a w drugim tylko nazwę, chyba ze coś źle rozumiem?
Awatar użytkownika
marth
Posty: 376
Rejestracja: 30 sie 2009, o 05:14

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: marth »

Daniel91 pisze:napisałem stopień polimeryzacji przed nawiasem ale w formie indeksu dolnego
Mimo wszystko, to raczej nie jest poprawny zapis, bo ilość drobin połączonych ze sobą w jednej cząsteczce zapisuje się za ich symbolem/wzorem. Zapis przed, co prawda nie w dolnym indeksie, sugeruje, że te drobiny nie są połączone.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2010, o 17:52 przez marth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Headache
Posty: 573
Rejestracja: 15 lip 2009, o 10:01

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Headache »

Materiego pisze:A wiecie jak z tą wodą amoniakalną ? Nie daje mi to spokoju. Zamiast kropki dałem + i teraz jestem w kropce:P
To jest chyba to samo
Awatar użytkownika
_DR_
Posty: 21
Rejestracja: 18 maja 2010, o 17:39

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: _DR_ »

Materiego pisze:A wiecie jak z tą wodą amoniakalną ? Nie daje mi to spokoju. Zamiast kropki dałem + i teraz jestem w kropce:P
Jeżeli jest NH3+H2O to masz wtedy H2O po obu stronach i to nie jest poprawny zapis
Materiego
Posty: 64
Rejestracja: 30 lis 2009, o 10:27

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: Materiego »

Z tym, że to było zadanie o wodorotlenku chromu. Napisałem CrCl3 + nh3 + h20. W tamtym o hydrolizie dałem kropkę.
Awatar użytkownika
marth
Posty: 376
Rejestracja: 30 sie 2009, o 05:14

Re: Matura 2010 - CHEMIA

Post autor: marth »

Dodam od siebie, że dla mnie najpoprawniejszy z możliwych zapisów w zadaniu 9 to:

NH4+ + 2H2O NH3*H2O + H3O+

dlatego że H3O+ najlepiej odzwierciedla postać tego jonu.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości