Przyroda

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Layla

Przyroda

Post autor: Layla »

hey mam nadzieje Że pomoŻecie mi w tym.chciałąbym Żebyście powiedzieli mi co to jest:
1)co to jest rozszcep widma białego i ajk powstaje
2)co to jest oświetlenie kuli ziemskiej
3)co to jest załamanie i jak powstaje,oraz podajcie 3 przykłady
byłabym wam bardzo wdzięczna za pomoc
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Przyroda

Post autor: naanahanae »

rozszczepienie wydma białego to poprostu rozszczepienie światła

tutaj masz więcej informacji

Załamanie różni się zdecydowanie od odbicia, ponieważ w jego wyniku światło zmienia ośrodek w jakim się rozchodzi. Wraz ze zmianą ośrodka dochodzi najczęściej do zmiany kierunku rozchodzenia się światła.

Załamanie światła powoduje szereg ciekawych efektów - m.in. złudzeniezłamania łyżeczki od herbaty umieszczonej w szklance, nieprawidłowej lokalizacji dna jeziora, gdy patrzymy na nie z brzegu. Załamanie światła jest wykorzystywane do budowy soczewek stosowanych w okularach, obiektywach aparatów, lunetach i innych przyrządach optycznych.



Przykłady. Załamanie występuje m.in. gdy światło przechodzi: z powietrza do wody
z wody do powietrza
ze szkła do powietrza
z powietrza do szkła
z warstwy powietrza gęstszego do rzadszego
itd.


Ogólnie - światło będzie się załamywać prawie zawsze gdy zmienia się ośrodek.

Warto dość mocno skojarzyć sobie załamanie ze zmianą ośrodka, bo istnieje podobne w nazwie zjawisko optyczne – ugięcie, które może się pomylić z załamaniem. Ugięcie ma inną naturę (zachodzi w jednym ośrodku) i inaczej przebiega, tak więc pomylenie tych zjawisk byłoby poważnym błędem.

Załamanie światła jest podstawowym zjawiskiem na którym opiera się funkcjonowanie soczewek i pryzmatów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości