Jelita owadów

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Ania-ck
Posty: 6
Rejestracja: 9 sty 2009, o 14:38

Jelita owadów

Post autor: Ania-ck »

Witam,

Zastanawia mnie taka sprawa. Jaki sens ma występowanie chityny w jelicie przednim i tylnym owadów? Przecież główną funkcją jelita jest wchłanianie, a wszelkie modyfikacje powinny stanowić jakieś przysztosowanie. Stąd moje pytanie: przystosowanie do czego stanowi chityna w układzie pokarmowym owadów?
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Jelita owadów

Post autor: Jarmo »

Wszystkie stawonogi wchłaniają tylko w jelicie środkowym. Nie doszukiwałbym się za bardzo jakiegoś racjonalnego wyjaśnienia. Po prostu na początku jelita środkowego uchodzi do niego gruczoł trawienny, a na końcu jelita środkowego u większości znajduję się ujście układu wydalniczego. Najwidoczniej matka natura stwierdziła, że wystarczy im wchłanianie w środkowym odcinku układu pokarmowego.
Awatar użytkownika
Ania-ck
Posty: 6
Rejestracja: 9 sty 2009, o 14:38

Re: Jelita owadów

Post autor: Ania-ck »

Ale matka natura z reguły jest leniwa i nie stwarza elementów nie przynoszącym jej korzyści (czytaj: nie ułatwiającym przeżycia i przekazania własnych genów). Ewolucja jest samolubna i bezwzględna, organizmy zwykle nie przeznaczają energii na wytworzenie struktur niepotrzebnych (pomijam tu narządy szczątkowe i atawizmy).

Zatem co ją skłoniło do takiego wysiłku?
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Jelita owadów

Post autor: Jarmo »

Może najprostszym rozwiązaniem jest po prostu to, że budowa anatomiczna owadów i ilość wytwarzanej przez nie energii nie pozwala na trawienie i wchłanianie na całej długości układu pokarmowego.
coleopter
Posty: 21
Rejestracja: 1 lut 2008, o 12:41

Re: Jelita owadów

Post autor: coleopter »

Moja teza jest taka, że chityna występuje tam w formie wzmacniająco-zabezpieczającej zarówno przed rozerwaniem jelita, jak i przed samo strawieniem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości