Po maturze

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Po maturze

Post autor: hepi93 »

Jest to temat kierowany do tegorocznych maturzystów, którzy niedawno pisali maturę:
Jak dobrze przygotować się do matury Jakieś sposoby Co wam najwięcej dało jeśli chodzi o przygotowanie do matury I jakieś uwagi donośnie uczenia się

Ja będę dopiero zdawać maturę i dlatego chciałbym zapytać was o jakieś rady, który pomogą waszym młodszym kolegom dobrze napisać w przyszłych latach

PS Mam nadzieję, że ten wątek pomoże przyszłym maturzystom
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Po maturze

Post autor: anulkax7 »

Przede wszystkim matury ostatnio bazują głównie na myśleniu. Typowa, książkowa wiedza na rozszerzoną biologię niemal w ogóle nie była potrzebna w tym roku. Chyba że myślisz o podstawie, to wtedy obowiązkowo.

Na pewno myślisz o jakiś studiach, podejrzewam że związanych w mniejszym lub większym stopniu z biologią. Dlatego i tak będziesz musiała mieć dobre informacje z liceum z biologii, żeby nie zawalić studiów. Więc nawet jeśli podręcznikowa (i nie tylko) wiedza będzie Ci niepotrzebna do dobrego zdania matury, to i tak pamiętaj, że przyda Ci się w dużym stopniu podczas studiowania.

Ja ze swojej strony polecam rozwiązywanie testów (wydawnictwo Omega np, poza tym ściągnij testy z arkuszematuralne.pl jest ich tu całe mnóstwo). Do tego albo podręczniki Operonu (których osobiście nie lubię, ale informacje wystarczają na maturę) albo podręczniki PWN (z których sama korzystam, choć często są przeładowane wiadomościami- rekomenduję ambitnym, zainteresowanym i pracowitym.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Po maturze

Post autor: Tomq »

Ja czasem żałuję, że nie uczyłem się tyle w pierwszej czy drugiej klasie. Człowiek ma coraz mniej czasu, a coraz więcej obowiązków, a czego się nauczysz, tego nikt nigdy Ci nie zabierze.
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Po maturze

Post autor: Molcia »

Bardzo dobrym sposobem jest przejrzenie wszystkich matur np. z arkuszematuralne.pl i podzielenie zadań na działy np. ekologia, botanika, zwierzęta, układy człowieka, metabolizm. To wycinanie i wklejanie zajmuje to trochę czasu, ale bardzo się przydaje gdy np. w ciągu roku masz sprawdziany powtórkowe z działów w formie zadań maturalnych.

Poza tym ja uczyłam się z podręczników Operonu, są dobre, ale trochę dużo tekstu i momentami mało przejrzyście. Błędy też się zdarzają. Repetytorium Operonu to fajne streszczenie, bo tak naprawdę to na maturze rzadko zdarzają się pytania czysto wiedzowe.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Po maturze

Post autor: Stalowy »

Wspominałem już o tym miliard razy ale będę to robił w nieskończoność - bo mnie to bardzo pomogło

Najlepszym co można zrobić 2-3-4 dni przed maturą z biologii to odpuścić sobie szczegółowe zakuwanie - trzymać się powtórek ewentualnie z jakichś vademecum. Kluczowe jest jednak uczestniczenie / przeglądanie tematu Odpowiedz i zadaj pytanie maturalne". Samo przebywanie w towarzystwie tak mądrych ludziów nastawiło mój mózg na jakieś dziwne obroty - przez cały czas trzeba było intensywnie myśleć, a materiał określany przez pytania był zakrojony bardzo szeroko. Przez ostatnie 100 stron, w pisaniu których uczestniczyłem, poruszony został temat 5-6 zadań, jakie pojawiły się na arkuszu - to lepsze niż przeciek, nie sądzicie?gt

[at] +1. To czego się nauczycie - nawet ponad program - będzie wasze i tylko wasze - i nigdy nie wiecie kiedy może się przydać
Awatar użytkownika
Black Widow
Posty: 267
Rejestracja: 24 cze 2009, o 12:36

Re: Po maturze

Post autor: Black Widow »

Stalowy gada mądrze:) z jego słów tchnie mądrość życiowa:) przyda się jeśli będzie mowa o poprawianiu:) dzięki
Awatar użytkownika
Tesco
Posty: 254
Rejestracja: 8 maja 2009, o 14:00

Re: Po maturze

Post autor: Tesco »

Ja przed maturą z chemii siedziałem i klepałem zadania do upadłego, co było błędem. Czasami nadgorliwość nie popłaca, więc uważajcie, żeby nie przepalić zwojów
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Po maturze

Post autor: Andzia »

Systematyczność - matką.
Ćwiczenie na zadaniach - bratem.
Uwaga w trakcie rozwiązywania (wystrzeganie się głupich błędów) - ojcem.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Po maturze

Post autor: Stalowy »

Amen
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości