Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Fifka
Posty: 102
Rejestracja: 15 lip 2009, o 08:15

Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: Fifka »

Witam. Mam pytanie do Was. Otóż, jestem w 2 klasie o profilu humanistycznym, biologię mam realizowaną na poziomie podstawowym. Wcześniej zdecydowałam się, że będę zdawać biologię na podstawie. Jednak pod koniec pierwszego semestru pomyślałam o rozszerzeniu. Moja nauczycielka powiedziała, że wszystko jest do zrobienia i teraz na wakacje mam rozdzielony materiał z rozszerzenia tylko zastanawiam się jak się tego wszystkiego nauczyć tak aby było dobrze . Podstawe mam już opanowaną. Jeżeli macie jakieś rady jak nauczyć się materiału z rozszerzenia w wakacje to bardzo proszę o propozycje, bo o ile lubię biologię to kiedy zobaczyłam książki i fakt 2 miesięcy to trochę się przeraziłam.
Dodam jeszcze, że nie wiem czy napisałam w dobrym miejscu, jeżeli nie to przepraszam.
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: aneta92xD »

Trudno będzie nadrobić dwa lata w dwa miesiące. No ale jeśli weźmiesz się mocno do roboty to wszystko jest do zrobienia
moim zdaniem powinnaś zsynchronizować sobie materiał rozszerzony z tym co miałaś i tym samym go uzupełniać
Ale najlepiej- CZYTAĆ WSZYSTKO PO KOLEI!
Awatar użytkownika
Fifka
Posty: 102
Rejestracja: 15 lip 2009, o 08:15

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: Fifka »

Wiem, że będzie trudno. Teraz jestem na etapie komórki, czyli można powiedzieć, że uzupełniam to co już było.
Ale najlepiej- CZYTAĆ WSZYSTKO PO KOLEI!

To też robię, tylko obawiam się o to czy to wystarczy. Lecę teraz kończyć komórke i hop do roślinek
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: aneta92xD »

poprzeglądaj matury rozszerzone żeby mieć też rozeznanie
Iskra14
Posty: 371
Rejestracja: 19 lip 2009, o 22:28

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: Iskra14 »

Ja zaczęłam nadrabianie materiału roz z biologii na wakacjach przed drugą klasą (chodziłam na mat-fiz) Dla mnie to była nauka biologii od podstaw bo w pierwszej klasie uczyłam się na spr system ZZZ i nawet budowy komórki nie znałam. W gim to się nic nie uczyłam.

Zaczęłam ambitnie biologia komórki, wirusy, bakterie, grzyby, protista- z biologii Villego. Robiłam do tego testy medyka z komórki i tkanek. To mi dało takie fajne podstawy do dalszej nauki.

Później uczyłam się genetyki bo to braliśmy w szkole i tu w sumie wystarczy dobrze nauczyć się tego co jest na podstawie+ doczytać z podręcznika o operonach i kilku różnicach. Na maturze roz pojawiły sie także pytania o jednostki mapowe i częstość zachodzenia crossing over, a odległością genów na chromosomach więc zwróciłam na to uwagę. +Inżynieria genetyczna i GMO- o to zawsze pytają.

Przeczytałam kilka razy ewolucjonizm bez zwracania uwagi na to w jakich latach żył homo erectus itd. Ważne są cechy różniące człowieka od innych naczelnych, mikro i makroewolucja, takie pojęcia jak dryf genetyczny. Wiele tego nie ma, podręcznik operonu spokojnie wystarczy.

Później nadszedł czas na pierwszą klasę / Tu miałam problem bo z botaniki byłam kompletna noga niestety. Warto jest nauczyć się takich podstaw jak budowa kwiatu, rozmnażanie okryto i nagonasiennych, czym się różnia dwu od jednoliściennych, jak kwiaty chronią się przed samozapyleniem, przekształcenia ogranów roślinnych np, że bulwa ziemniaka powstaje z łodygi. Trudne pytania na maturze z botany się nie pojawiają, ale nie można jej całkowicie pominąć. Tutaj polecam jakieś vademecum np. operon + taka mała książeczka SMS z Parka, która zresztą do wszystkiego jest przydatna.

Systematyki bezkręgowców i kręgowców uczyłam się z zeszytu koleżanki z rozszerzenia, a później doczytywałam w vademecum. Najlepiej jest skonstruować sobie tabelki porównawcze układy tych zwierząt żeby to ogarnąć. Nie uczyć się szczegółowo.

Zostaje ochrona środowiska i ekologia. Ochronę śr. przeczytałam kilkukrotnie z podręcznika i vademecum.

Ekologie ładnie miałam omówioną na podstawie. Na maturze z tego trzeba znać zależności międzygatunkowe, sukcesje pierwotną i wtórną. Jak się nazywają organizmy z różną tolerancją na różne czynniki i w sumie szału nie ma.

No to tyle do kucia. Teraz zaczyna się najważniejsze Już na samym początku trzeba wydrukować sobie wszystkie dostępne arkusze maturalne i rozwiązywać po kolei mając klucz przed sobą. Na początku nic nie wychodzi, ale to chyba najważniejsze co trzeba zrobić. Polecam też czytanie gazet i stron internetowych zajmujących się tematyką biologiczną. Ja czytałam przez 2 lata biotechnolog.pl i był tam artykuł o białkach fluorescencyjnych, o które było pytanie w tym roku. Po za tym gazetę Wiedza i życie/ Świat nauki. Jakoś w kwietniu w tym roku kupiłam 21 wiek i był tam artykuł o jaskiniach jako systemach heterotroficznych- było o tym zadanie na maturze w tym roku (za 3 pkt). Gazety się opłaca czytać moim zdaniem.

To tyle. Napisałabym więcej, ale się muszę uczyć na egzamin z botaniki Powodzenia
Awatar użytkownika
fille
Posty: 18
Rejestracja: 29 gru 2009, o 19:41

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: fille »

Proponuję zaraz po komórce zrobić tkanki zwierzęce. Potem wszystkie układy człowieka. I dopiero roslinki. Ewentualnie przy, np. układzie oddechowym człowieka robić podobne rzeczy z roslinek i innych zwierzątek.

Hmm. myslę, że taki system mógłby być dobry. I przegladaj matury. Rób zadania, które są związane z danym zagadnieniem. I dalej.

Powodzenia.
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: aneta92xD »

Iskra14 i jak Ci poszła matura?
Iskra14
Posty: 371
Rejestracja: 19 lip 2009, o 22:28

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: Iskra14 »

Rok temu miałam 82 % z biologii (i studiuję farmację). W tym roku poprawiałam maturę i mam cichą nadzieję, że biola poszła mi lepiej.

hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: hepi93 »

Fifka pisze:Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?
Też mam taki problem. Może mógłby ktoś polecić mi jakiś dobry podręcznik do powtórki, czy może repetytorium lub vademecum lub inny sposób (np. zbiór testów), aby podszkolić się z biologii - koniecznie na poziomie rozszerzonym.
Awatar użytkownika
fille
Posty: 18
Rejestracja: 29 gru 2009, o 19:41

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: fille »

Jest tak, że większość pytań na maturze jest robiona pod podręczniki Operonu i Lewińskiego (to takie moje spostrzeżenie potwierdzone opinią paru innych osób).
Całkiem niezłe jest podobno Vademecum Operonu, które miałam w ręku może raz, więc swojej opinii o nim nie wyrażę. Jednak jestem nastawiona dosyć sceptycznie do podręczników z tegoż wydawnictwa, gdyż korzystam z nich od roku i zachwycona nie jestem. Traktuję je raczej jako spis zagadnień, o których obszerniejszych i dokładniejszych informacji muszę się doszukiwać w innych książkach. Zbierając to wszystko w całość jak chcesz się dobrze przygotować to korzystaj z wszelkich dostępnych źródeł.
Awatar użytkownika
jagoda*
Posty: 43
Rejestracja: 1 cze 2009, o 10:48

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: jagoda* »

tak jak fille, napisała. ja się uczę z Villeego głównie + operon dla uzupełnienia. Różnica jest taka, że Villee zawiera może i za dużo jak na mature, ale wszystko jest logicznie wytłumaczone, w przeciwieństwie do operonu gdzie masz podane w większości suche fakty to wykucia(patrz dział metabolizm). Vademecum operonu jest dobre. Nie jest to tylko streszczenie podręcznika, np proces skurczu mięśni jest lepiej opisany w kilku/kilkunastu zdaniach niż parę stron w podr. Do tego testy persony i inne najróżniejsze, byle by jak najwięcej.
Kirsten
Posty: 571
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:29

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: Kirsten »

Dodam jeszcze, że warto BARDZO WARTO robić multum zadań z biologii. Jak wiemy ostatnie matury nie sprawdzają dokładnie naszej wiedzy, ale liczy sie spryt, znajomość wymagań maturalnych, umiejętność wstrzelenia sie w klucz. Jesli masz mało czasu nie można postawić tylko na nauke z książek, żeby wszystko pamiętać, warto nacisnąć na robienie zadań!
powodzenia!
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: Jak efektywnie nadrobić materiał z rozszerzenia?

Post autor: aneta92xD »

fille pisze: Całkiem niezłe jest podobno Vademecum Operonu
Ja posiadam to vademecum . wszystko przepisane żywcem z książki. Dlatego jeśli nie kupujesz podręcznika z operonu to wtedy tak, do powtórki może się przydać. Ale gdy ktoś ma podręczniki operonu to moim zdaniem to strata pieniędzy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości