metoda obcinania paliczków

Dyskusje o zwierzętach domowych jak psy, koty, gryzonie, rybki, szynszyle i tchórzofretki ale również ptaki, gady i płazy.
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

metoda obcinania paliczków

Post autor: Marek »

Czy metoda obcinania paliczków jest obecnie zakazana?
Na ćwiczeniach z zoologii dowiedziałem się że nie jest zakazana przez ministerstwo środowiska i stosuje się ją przy znakowaniu drobnych ssaków (ryjówki, myszy). Sieć podaje że jest zakazana

Kod: Zaznacz cały

forum.szczury.biz/viewtopic.php?p=190089
ale to jest mało wiarygodne bo brak odnośnika do jakiejś ustawy. W innym miejscu

Kod: Zaznacz cały

terrarium.com.pl/zobacz/telemetria-w-badaniach-owadow-i-plazow-1085.html
dowiaduje się że dobrze ją stosować. Czy są jakieś dane na temat szkodliwości tego sposobu?
matkachrzestna
Posty: 49
Rejestracja: 8 cze 2009, o 09:52

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: matkachrzestna »

obcinanie paliczków to standardowy sposób znakowania. dzięki obcinaniu palców i nacinaniu uszu można podobno oznaczyć ponad 300 osobników. wiąże się to jednak z cierpieniem zwierzęcia więc jeżeli jest inny sposób znakowania to takowy się stosuje.
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: Marek »

Na samych paliczkach można naznaczyć 9999 osobników. Z tego co wiem jest inny, mianowicie mikroczip ale 30zł od sztuki okazuje się zbyt drogo. Na uszach też jest kod?
matkachrzestna
Posty: 49
Rejestracja: 8 cze 2009, o 09:52

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: matkachrzestna »

obcięty paliczek +nacięte ucho w danym miejscu. szczury tak się znaczy. jest jakaś książka, która opisuje znaczenie zwierząt laboratoryjnych i czytałam ją kiedyś, ale w tym momencie nie pamiętam jak się nazywała
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: yeast »

Nie wiem jak w Polsce, ale w Austrii do niedawna bylo mozna, choc teraz powinno sie uzywac kolczykow z chipem albo nacinania uszu.
matkachrzestna
Posty: 49
Rejestracja: 8 cze 2009, o 09:52

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: matkachrzestna »

ja swoje szczury do badań oznaczałam przycinając futerko np. na karku, grzbiecie, u nasady ogona, na brzuchu, na kończynach z tym, że czynność należy powtarzać co tydzień. teraz natomiast mamy sprzęt, który wszczepia się pod skórę i oprócz tego, że oznacza zwierzę to mierzy mu temperaturę przez 24/7. how cool is that:D
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: metoda obcinania paliczków

Post autor: fizolof123 »

fajnych was rzeczy ucza na biologii-troche nie fajnych dla zwierzat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość