Student stomy odpowiada...

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
krowolubka
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2010, o 13:08

Student stomy odpowiada...

Post autor: krowolubka »

Nie wiem czy ktos sie zainteresuje tym pomyslem ale w zwiazku z tym ze aktualnie ucze sie na kierunku stomatologia moge odpowiedziec na pytania kandydatow i innych zainteresowanych postaram sie odpowiadac w miare szybko i precyzyjnie. wiem ze sa juz podobne tematy ale nie kazdy ma chyba czas i ochote przekopywac sie przez 200 stron postow.
keyraa
Posty: 221
Rejestracja: 31 sty 2009, o 20:44

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: keyraa »

1. gdzie studiujesz i na którym roku?
2. czy jesteś zadowolony z wyboru tego kierunku
3. czy jest ciężej niż na medycynie, ile czasu poświęcasz dziennie na naukę
4. czy macie zajęcia praktyczne i jak one wyglądają
5. jakie predyspozycje trzeba miec by byc dobrym dentystą
dent
Posty: 134
Rejestracja: 13 mar 2010, o 21:41

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: dent »

jakie ma konpetencje osoba z tytułem lekarza stom, ale bez specjalizacji?
czy moge otworzyc taki standardowy gabinet, ze tak to ujme z unitem stomatologicznym i leczyc zęby(ogolnie rzecz biorac ) Czym to sie roznia kompetencje takie zwyklego lekarza od takiego po specjalizacji z zachowawczej?
No i czy jako np. ortodonta moge miec tez taki gabinet do leczenia zebow przy pomocy unitu a nie tylko uogolniajac zajmowac sie aparatami i wadami zgryzu?
krowolubka
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2010, o 13:08

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: krowolubka »

1. gdzie studiujesz i na którym roku
Studiuje na aktualnie juz 2 roku ( zdalem anatomie w pierwszym terminie Yeah! - jak tutaj bedziesz docenisz co to znaczy
Kierunek lekarsko-dentystyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
2. czy jesteś zadowolony z wyboru tego kierunku
Całkowicie szczerze mogę powiedziec, że to był moj najlepszy jak do tej pory wybor - zastanawialem sie nad lekarskim i dostalbym sie tam ale jednak to jest to )
3. czy jest ciężej niż na medycynie, ile czasu poświęcasz dziennie na naukę
OBIEKTYWNIE to bardzo wazne musze powiedziec ze na stomatologii jest wiecej delikatnie mowiac nauki ale dlaczego - juz wyjasniam
najprosciej ujmujac roznice sa takie ze na lekarskim maja wiecej anatomii (3x1.5h w tygodniu ) a my 3x1h -ALE
ogolnie liczac wszystkie godziny z wszystkich przedmiotow wychodzi im mniej godzin i to zdecydowanie poniewaz my mamy calkiem sporo przedmiotow stomatologicznych - takich jak protetyka, materialoznastwo SWR materialoznastwo protetyczne itd - i to sa zajecia ktore trwaja po 3-4 godziny (czy tyle musza trwac to inna sprawa)
oczywiscie do tego dochodzi czas zwiazany z dojsciem/dojazdem na te zajecia plus to ze np po takiej chemii ( ~3,5h) i anatomii miedzy ktorymi jest powiedzmy 2 godziny przerwy anie sie nie nauczysz a konczysz czolgajac sie powoli na kolanach i niezrozumiale sepleniac - teraz wyobraz sobie ze w takim stanie przychodzisz do domu i jak sie tu uczyc - no nie da sie. a umiec musisz bo np. jutro kolos z robali super zabawa
(btw rozmawialem z kolego z lekarskiego mowil mi ze od lutego nie zszedl z lózka przed 10 .
to sum up
tak jest ciezej niz na lekarskim przynajmniej na 1 roku

ile sie ucze. zawsze takie pytanie pada - powiem tak to zalezy od tego jaki jest material np. jak byla czaszka to sie wracalo ok.16 do 17 super szybkie spanie - albo i nie a potem nauka do 3 w nocy czasem do 4, 2-3 godziny spania, pobudka o 6 rano bo na np 7:30 sa zajecia
Uczenie sie cala noc nie ma wiekszego sensu - 2 dni wytrzymasz ale potem jak padniesz to sie nie podniesiesz przed tydzien, lepiej sobie tak nie zawalic.
Ale oczywiscie sa tez przyjemniejsze okresy - gdzie spi sie po -przynajmniej w moim przypadku- 5-6h - totalnym luksusem bylo 7h oczywiscie mozna spac tak co 2 dzien - ale jak sie czegos nie nauczysz to potem jest MASAKRYCZNIE ciezko to nadrobic - po prosu nie ma kiedy no a nikt nie chce miec kampani wrzesniowej bo spal 7 godzin zamiast 5 co nie ?
Nie jest tak zle da sie przyzwyczaic a juz jak zaliczysz powiedzmy pierwszy preparat konczyne - wyjdziesz taka wyprana psychicznie ale w koncu z wpisem w karcie - to jednak daje motywacyjnego kopa

takie dwie rady
trzeba bardzo dbac o zdrowie - tygodniowa choroba nawet zwykle przeziebienie gdzie boli glowa - masz tydzien w plecy - i nie nadrobisz tego w weekend bo zazwyczaj jest tak ze na weekend jest wiecej albo gorszy jakosciowo material na biezaco do zrobienia

no i nie opuszczac ani sie nie spózniac na zajecie - codziennie trzeba pamietac zeby sobie ie zrobic zaleglosci to bardzo wazne
4. czy macie zajęcia praktyczne i jak one wyglądają
zalezy w jakim sensie - na anatomii jak sie trafi trup to idziemy i sie pobawimy - ale to raczej domena lekarskiego i zagranicznych
na chemii - dokladne przeciwienstwo tej z liceum - nie ma praktycznie nic do pisania (no chyba ze zaliczenie )czy liczenia i jest b.duzo doswiadczen robionych w parach lub samemu
a na tych przedmiotach stomatologicznych to np zabawa w rzezbienie w zebow z wosku robienie wyciskow (II polrocze) itd. poznaje sie narzedzia stomatologa, wiertla - mozna sobie pomacac

5. jakie predyspozycje trzeba miec by byc dobrym dentystą
Hmm. po pierwszym roku ciezko odpowiedziec ale raczej nie zalezy to od tego jakie masz oceny z anatomii czy chemii wg mnie musisz chociaz troszeczke miec zdolnosci manualnych niekoniecznie 2 michal aniol ale dobrze by bylo zeby te woskowe zeby wygladaly jak zeby a nie jak coś P
no i nie mozesz wymiotowac na widok pacjenta albo strzelic focha ze on jest brudny to jak go nie.

jakie ma konpetencje osoba z tytułem lekarza stom, ale bez specjalizacji?
wymienic wszystkie no oczywiscie mozesz leczyc oglonie mowiac ale np nie zoperujesz komus szczeki to oczywiste uproszczajac masz takie uprawnienia jak dentysta do ktorego chodzisz leczyc zeby - czyli mozesz robic to co on tobie zakladajac ze to nie jest zaden ortodonta itd.

czy moge otworzyc taki standardowy gabinet, ze tak to ujme z unitem stomatologicznym i leczyc zęby(ogolnie rzecz biorac )
po 5 latach studiow masz rok obowiazkowej praktyki LDEP a potem robisz co chcesz - mozesz otwierac gabinet ale patrzac realnie kto ma tyle pieniedzy no i to tez nie wyglada tak ze wieszasz tabliczke z nazwiskiem a ludzie wala drzwiami i oknami - najpierw ludzie musza sie o Tobie dowiedziec potem przyjsc (rezygnujac z lekarza do ktorego chodzili wczesniej) nastepnie pracujesz na swoja marke.jak jestes dobry to ludzie przyjda jak nie.
Czym to sie roznia kompetencje takie zwyklego lekarza od takiego po specjalizacji z zachowawczej?
hmm. no napwno masz wiecej mozliwosci rozwoju, mozesz wykonyywac wiecej zabiegow bardziej skomplikowanych itd - nie znam specyfikacji kazdej specjalizacji ale wiem ze jest sie na nie naprawde ciezko dostac - to nie jest tak ze po 5 latach mowisz ide na chirurgie a tam juz miejsce czeka

No i czy jako np. ortodonta moge miec tez taki gabinet do leczenia zebow przy pomocy unitu a nie tylko uogolniajac zajmowac sie aparatami i wadami zgryzu?
mozesz masz uprawnienie normalnego dentysty +te ze specki - przeciez nie straciles tamtej wiedzy - tylko jak za te ekstra umiejetnosci ludzie wiecej placa to po co dalej rwac zeby za grosze no nie ? P

Jeśli macie w sobie duzo motywacji nie jestescie leniwi i naprawde chcecie sie rozwijac a nie spedzic 5 lat na piciu piwa i nic-nie-robieniu to polecam bo jednak zaliczyc jakis egzamin na powiedzmy ekonomii (bez urazy) czy jakims innym kierunku to nie to samo szczecie co na medycynie
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Stalowy »

Ja bardzo chętnie dorzucę coś od siebie mianowicie: Jakie są różnice między stomatologią a medycyną, słyszałem, że przez pierwsze lata praktycznie się nie różnią.?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Padre Morf »

Stalowy, kiedyś się nie różniły rzeczywiście.
Teraz różnice sa większe, bo już od I roku wchodza im przedmioty stomatologiczne., których na leku brak.
krowolubka
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2010, o 13:08

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: krowolubka »

Dokladnie my mamy sporo wiecej z naszych przedmiotow lekarski wiecej z anatomii, a i jeszcze mamy wiecej z chemii ( my mamy na pierwszym roku chemie plus biochemie razem) lekarski to czeka na 2 roku
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: ulala »

przedmioty zaleza od uczelni

i szczerze to nie rozumiem czemu czaszka zajmowala ci tyle czasu
krowolubka
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2010, o 13:08

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: krowolubka »

b.możliwe ze zaleza - dlatego u góry jest napisane z jakiej jestem uczelni
tez studiujesz w Lublinie ?
a czaszka -
1) może w Lublinie przykładają do tego wieksza wage ?
2) może miałem asystenta ktorego konikiem byla czaszka ?
3) może nie kazdy jest wybitnie uzdolniony - z tego co wiem to nawet wiekszosc taka nie jest ( dla wyjasnienia - wszystkie egzaminy zaliczylem w pierwszym terminie, nie mailem zadnej poprawki, tak samo jak preparaty - bylem zwolniony z czesci praktycznej egzaminu z anatomii za wysoka srednia- wiec nie wiem czemu ma służyc to szczerze to nie rozumiem czemu czaszka zajmowala ci tyle czasu
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: ulala »

bo dlaczego akurat czaszka? byly trudniejsze partie. pytam i tyle
a widze ze twoje wpisy sa jakas forma autogloryfikacji [ale to tak na marginesie]
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Korczaszko »

a ja nie wierze w te opowiesci
jasne wszyscy spia po 3h dziennie i non stop sie ucza, jedzenie dozylnie, bo szkoda czasu, a zamiast mycia mocna perfuma :d
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Tahtimittari »

stoma powie, że ma gorzej niż lek, lek, ze ma gorzej niż weta,a weta, że gorzej niż stoma i lek naraz i tak każdy powie że ma najgorzej

czaszki się u nas dziewczyny potrafiły w 1 noc nauczyć i zdać ]
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Korczaszko »

bo u nas jest prosto

najtrudniej ma TŻ

a mi nie chodi o to ze stoma nie uczy sie 72h/dobe, efektywna nauka prz takim trybie jest niemozliwe to tylko katoanie sie

pozazdroscic zycia studenckiego i mlodosci bo nauka 72h/dobe to Twoj wlasny wybor, bo nie uwierze ze inaczej nie utrzymalby sie na studiach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości