plastydy i skrobia -> zadanie

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Nimbrethil
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 19:41

plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Nimbrethil »

Drodzy forumowicze, po raz kolejny uciekam się do waszej pomocy. Jednym z zadań jakie dostałam do zrobienia w domu dotyczy plastydów. Mimo usilnego wytężania mózgownicy nie moga sobie poradzić

mam schemacik:

I |_| II |_|
I |_| III|_|
I |_| IV|_|

wiem, że:

II|_|światłoIII|_|
III|_|xII|_|
III|_|czasIV|_|
I||IV|_|.

mam wpisac w ramki(||) wybrane określenia spośród: chloroplasty,chromoplasty,protoplasty,proplastydy,leukoplasty
oraz napisać jaki czynnik wywołuje przemianę x i zaplanować doświadczenie za pomocą którego można to udowodnić.

wg mnie I to proplastydy, II-leukoplasty, III-chloroplasty, IV - chromolpasty. Nie mam pojęcia jaka jest przemiana x i co ją wywołuje, więc równocześnie nie mogę wpaść na żaden przykład doświadczenia.

Drugim zadaniem jest rysunek przedstawiający 2 probówki, do obu dodawana jest woda utleniona z tym, że w jednej jest sok wyciśnięty ze startych ziemniaków (zestaw A), a w drugiej sok wyciśnięty ze startych ziemniaków, zagotowany i ostudzony(zestawB).
Polecenie mówi mi, że mam:
*ustalić który z tych zestawów (A czy B) pełni rolę próby kontrolnej
*sformułować problem badawczy tego doświadczenia.

Będę szczera: nie mam zielonego pojęcia jak reaguje skrobia z nadtlenikem wodoru

BŁAGAM O POMOC! nie mogę, po prostu nie mogę zawalić, a już sama nie wiem gdzie mam szukać informacji. Pozdrawiam =o*
Ostatnio zmieniony 4 sie 2008, o 22:07 przez Nimbrethil, łącznie zmieniany 1 raz.
Jynx

Re: plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Jynx »

Nimbrethil
Co się dzieje z chloroplastami w ciemności?
MoŻna znaleźć odpowiedź w podręczniku.

Woda utleniona to roztwór nadtlenku wodoru H2O2
Pytanie jakie związki rozkładają (katalizują rozkład) nadtlenku wodoru z wydzieleniem tlenu i wody (bąbelkowanie)?
Jeden typ to katalizator nieorganiczny np, tlenek manganu, a drugi z nich to hydralaza enzym (występująca w organizmach Żywych).

Teraz sprawdź w jakiej temperaturze enzymy ulegają nieodwracalnej denaturacji i przestają spełniać funkcje enzymatyczne?

Masz wtedy odpowiedź która jest próba kontrolna (nic się nie dzieje) a która próba badana rozkład nadtlenku wodoru. Dowód na istnienie hydralazy w soku ziemniaka.

Nimbrethil
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 19:41

Re: plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Nimbrethil »

danke danke schön

Czyli czynnikiem wywołującym przemianę chloroplastów w leukoplasty jest ciemność.
Doświadczeniem może być umieszczenie rzeżuchy w ciemnym pomieszczeniu przez dłużczy czas(próba badawcza). Próba kontrolna - rzeżucha na parapecie, w słońcu. Metoda zbierania danychporównanie barwy rzeżuchy z ciemnego pomieszczenia z siewką z parapetu.

Zestaw B to próba badawcza, problem badawczy: badanie obecności hydralazy w bulwach ziemniaczanych.

Hmmm.
lub wpływ wysokiej temperatury na hydralazę i wtedy próba kontrolna to A
Kamil

Re: plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Kamil »

enzym rozkłądajacy nadtlenek wodoru to chyba raczej katalaza, a nie hydrolaza.
Nimbrethil
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 19:41

Re: plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Nimbrethil »

noooo właśnie
dobrze, że poprawilam to przed biologą, zanim oddałam zadanie do oceny
ufff
Jynx

Re: plastydy i skrobia -> zadanie

Post autor: Jynx »

Tak, to miała być katalaza a nie hydralaza
Przepraszam.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości