zima w stawie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
kalarepa
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2009, o 13:02

zima w stawie

Post autor: kalarepa »

mam pytanie może trochę banalne ale nie daje mi spokoju co się dzieje zimą z rybkami gdy jeziorko zamarza do dna ? nawet jeśli nie domarza do dna to przecież ryby nie pływałby jedna na drugiej
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: zima w stawie

Post autor: eszel »

To musi być płytki zbiornik, np. oczko wodne w ogrodzie, wtedy może zamarznąć do dna. Jeśli mamy w takim oczku rybki, to wyłowić je i przezimować, np. w piwnicy w wannie lub jakimś akwarium. Inaczej zdechną (chyba nie trudno to sobie wyobrazic), a jak lód stopnieje to martwe rybki wypłyną na powierzchnie.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: zima w stawie

Post autor: grzyb_m »

kalarepa, jeziorka nie zamarzają do dna. Na powierzchni pojawia się lód, pod nim normalna cieć o temperaturze od 0 - 4 stopni C. W okresie jesieni i wiosny zachodzi zjawisko homotermii. Poza tym w okresie zimowym (pewna temperatura - bodziec) ryby zapadają w letarg, przestają żerować.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: zima w stawie

Post autor: WojtekB »

kalarepa pisze:mam pytanie może trochę banalne ale nie daje mi spokoju co się dzieje zimą z rybkami gdy jeziorko zamarza do dna ? nawet jeśli nie domarza do dna to przecież ryby nie pływałby jedna na drugiej
Zależy co masz na myśli kalarepa.
Tak jak eszel napisał w stawach przydomowych należy wyławiać ryby, jeżeli jego głębokość nie przekracza metra (jeszcze zależy od liczebności i wielkości ryb oraz powierzchni stawu, ale szczegółów nie sobie teraz przypomnieć).

A grzyb_m już opisał to co chciałem napisać o homotermii w wikęszych zbiornikach wodnych
Awatar użytkownika
kalarepa
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2009, o 13:02

Re: zima w stawie

Post autor: kalarepa »

hmm dzieki to mi wystarczy
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: zima w stawie

Post autor: pio91 »

kalarepa pisze:mam pytanie może trochę banalne ale nie daje mi spokoju co się dzieje zimą z rybkami gdy jeziorko zamarza do dna ? nawet jeśli nie domarza do dna to przecież ryby nie pływałby jedna na drugiej
Niektóre gatunki ryb zagrzebują się w mule np. karaś, piskorz dzięki temu mogą przetrwać całkowite zamarznięcie zbiornika lub przetrzymać całkowite wyschnięcie, ryby nieprzystosowane giną, dlatego w płytkich stawach nie znajdziesz leszczy, karpi i wielu innych ryb, które mają wyższe wymagania co do tlenu w wodzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość