W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Guru »

Ocieplenie klimatu na kuli ziemskiej może do roku 2040 doprowadzić do całkowitego stopienia się lodów Arktyki - zapowiadają naukowcy kanadyjscy i amerykańscy w opublikowanym we wtorek opracowaniu.

Wg jednego z opracowanych modeli przyszłościowych, powierzchnia pokrywy lodowej we wrześniu zmniejszyłaby się w ciągu 10 lat z obecnych 6 mln km kwadratowych do 2 mln km kwadratowych.

Do roku 2040 większość Morza Arktycznego byłaby we wrześniu wolna od lodów i tylko wzdłuż północnych wybrzeży kanadyjskich wysp arktycznych oraz Grenlandii utrzymywałaby się pod koniec lata wąska pozostałość wiecznych lodów. Zmniejszyłaby się też znacznie grubość kry zimowej, z obecnych średnio ok. 3,7 m do zaledwie ok. 1 metra.
PAP
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Anex »

Poczekamy zobaczymy hehe
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: tin »

Dokładnie. Moze wcześniej któres z mocarstw wypróbuje tam broń atomowa i wcześniej wyparuje. Trudno wyczuć co sie stanie.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Anex »

Już kometa miałą spaść i miałbyć koniec świata tak że dużo może się wydarzyć przez te ponad 30 lat
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Dinobryon »

Ja bym się bardziej przejmował tym że słodka woda nam się kończy.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Iwus »

Guru pisze:Ocieplenie klimatu na kuli ziemskiej może do roku 2040 doprowadzić do całkowitego stopienia się lodów Arktyki -
tempo ocieplania sie klimatu nie jest tak wielkie jak kiedyś przewidywali naukowcy,więc może i te przewidywania sie nie sprawdzą.
Dinobryon pisze:Ja bym się bardziej przejmował tym że słodka woda nam się kończy.
a dlaczego miała by sie skończyć,ja obawiam sie bardziej że będzie niezdatna do picia i żadne nowoczesne technologie tego mogą nie zmienić
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Puenta »

Iwus pisze:
Guru pisze:Ocieplenie klimatu na kuli ziemskiej może do roku 2040 doprowadzić do całkowitego stopienia się lodów Arktyki -
tempo ocieplania sie klimatu nie jest tak wielkie jak kiedyś przewidywali naukowcy,więc może i te przewidywania sie nie sprawdzą.
Dinobryon pisze:Ja bym się bardziej przejmował tym że słodka woda nam się kończy.
a dlaczego miała by sie skończyć,ja obawiam sie bardziej że będzie niezdatna do picia i żadne nowoczesne technologie tego mogą nie zmienić
Mogłam nie wchodzić do tego tematu, bo straszna panikara ze mnie
A czemu miałabyć niezdatna do picia
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Iwus »

Puenta pisze: Mogłam nie wchodzić do tego tematu, bo straszna panikara ze mnie
Spokojnie bez obaw na razie nam to nie grozi,ale może kiedyś
Ostatnio zmieniony 13 gru 2006, o 15:53 przez Iwus, łącznie zmieniany 1 raz.
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Puenta »

Bardzo dziękuję.
Jakoś ogólnie zawsze zagrożenia biorę na skale dzisiejszą, że staną się np. za 10 lat.
A mam nadzieje, że to nie grozi mojemu pokoleniu
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Guru »

a propos ocieplenia klimatu:

Globalne ocieplenie może za kilkadziesiąt lat doprowadzić do upadku popularnych europejskich kurortów narciarskich, zwłaszcza tych niżej położonych - ostrzegła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Najbardziej zagrożone ociepleniem klimatu są, według OECD, Niemcy, a następnie Austria, Włochy, Francja i Szwajcaria.

Banki w Szwajcarii już dziś odmawiają pożyczania pieniędzy kurortom położonym poniżej 1500 metrów n.p.m. - poinformował Shardul Agrawala, który z ramienia OECD prowadził dwuletnie badania nad zagrożeniami, powodowanymi przez globalne ocieplenie.
PAP
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Puenta »

Guru pisze:a propos ocieplenia klimatu:

Globalne ocieplenie może za kilkadziesiąt lat doprowadzić do upadku popularnych europejskich kurortów narciarskich, zwłaszcza tych niżej położonych - ostrzegła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Najbardziej zagrożone ociepleniem klimatu są, według OECD, Niemcy, a następnie Austria, Włochy, Francja i Szwajcaria.

Banki w Szwajcarii już dziś odmawiają pożyczania pieniędzy kurortom położonym poniżej 1500 metrów n.p.m. - poinformował Shardul Agrawala, który z ramienia OECD prowadził dwuletnie badania nad zagrożeniami, powodowanymi przez globalne ocieplenie.
PAP
To znaczy, że Ci eksperci planują, że za kilkadziesiąt lat temperatura wzrośnie średnio o ile
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: prazm »

Sprawa wydaje się być znacznie bardziej skomplikowana. Przykladowo po drugiej stronie glabu z lodowcami jest różnie. Na półwyspie Antarktycznym rzeczywiście się cofaja i do w b. szybkim tempie, ale z kolei w innych miejscach Antarktydy dosyć szybko przyrastają. Kilka lat temu w Nature ukazały się dwie prace w kolejnych numerach tego pisma. Pierwsza mówiła o cofaniu sie lodowców Antarktydy na skutek ocieplenia klimatu. Druga o ich przyrastaniu. Poprostu pomiary nie były globalne Co by nie pisać w nauce jestmoda na ocieplenie. A czy wiecie, że przyszły rok jest Rokiem Polarnym?
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Re: W 2040 r. Arktyka wolna od lodów

Post autor: Puenta »

prazm a skąd się bierze, że w jendych miejscach się roztapiają a w innych przyrastają? Sorrka, ale ja jestem bardzo ciekawska
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości