amfotery

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Ewik

amfotery

Post autor: Ewik »

Pomocy ! Zaczełam naukę po 20 latach przerwy i niewiela pamietam a to jest temat pracy kontrolnej :(
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: amfotery

Post autor: Anex »

Ale co konkretnie chcesz wiedzieć o amfoterach.
Amfotery to pierwiastki, których tlenki i wodorotlenki wykazują, w zależności od środowiska, charakter kwasowy lub zasadowy. Oznacza to, że reagują zarówno z mocnymi kwasami jak i zasadami. Właściwości amfoteryczne, w większym lub mniejszym stopniu, wykazują wszystkie pierwiastki bloku energetycznego d.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: amfotery

Post autor: MiRACiDiUM »

Ewik, bardzo Cię proszę o nietworzenie kilku identycznych tematów na Forum. Jeśli poruszasz dany wątek, pisz w tym temacie, który wcześniej utworzyłaś.
Kasuję tematAmfotery", który utworzyłaś dzisiaj i przenoszę posty tutaj jako cytaty, ponieważ nie mogę inaczej przenieść tych postów do tego tematu.
ewik pisze:Dziękuję za podpowiedż-konkretnie mam napisać na temat glinu i krzemu.
Marcysia ] pisze:zdolność niektórych pierwiastków do tworzenia związków chem., które w stosunku do mocnych kwasów zachowują się jak słabe zasady, w stosunku do mocnych zasad jak słabe kwasy do związków amfoterycznych należą m.in. wodorotlenek glinu, wodorotlenek cynku.

wodorotlenek glinu jest amfoteryczny reaguje z mocnymi zasadami tworzac sole
np al(oh)3 + 3NAOHNA3ALO3 + 3H2O (ortoglinian sodu)
Tyle wiem.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości