Jak palenie zabija?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Dinobryon

Jak palenie zabija?

Post autor: Dinobryon »

filmik jest oczywiście jednym wielkim Żartem choć z przesłaniem :) natomiast jakie spustoszenie naprawde czyniąpapierochy złośliwe":P oczywiście ciekawi mnie tylko i wyłącznie spustoszenie na pozimoie komórkowym gdyŻ ogólne zasady działania papierosów na organizm są znane wszystkim.
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: jillian »

Ja nie mam z tym problemu, nie pale.
ale filmik oglądnęłam, troche dlugi, lektor nie radził sobie z trudniejszymi nazwami (ja to juz wogóle ), z reszta to nie istotne, bo sens tego każdy zrozumie
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: naanahanae »

- Substancje smoliste papierosów powodują uszkodzenie DNA w płucach, takie uszkodzenia nie mogą być zregenerowane tylko przez organizm.
- Szacuje się, że palenie papierosów oraz żucie tabaki przyczyniają się do 60% przypadków raka gardła, jamy ustnej i przełyku.
- Nałogowi palacze częściej chorują na białaczkę, raka żołądka, pęcherza, nerek i trzustki.
- Ok. 30% wszystkich nowotworów okolicy szyi jest powiązana z nikotyną.

Wpływ palenia na kości, stawy i więzadła

Palenie papierosów ma destrukcyjny wpływ na układ ruchu. Osłabia proces formowania się nowych kości. Nałogowe palaczki są w grupie wysokiego ryzyka osteoporozy, a także mają duże szanse zachorowania na reumatyzm.
Palacze są również znacznie narażeni na choroby degeneracyjne oraz urazy kręgosłupa.

Inne możliwe dolegliwości związane z nałogiem

- Palenie papierosów zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, redukuje prostaglandyny, dwuwęglanu i obniża przepływ krwi przez błonę śluzową, co może doprowadzić do powstawania wrzodów. Takie zmiany metabolizmu powodują spowolnienie procesów gojenia się wrzodów.
- Związki chemiczne znajdujące się w papierosach oddziaływają na hormony tarczycy, prowadząc do destabilizacji hormonalnej.
- Intensywni palacze mogą cierpieć na kataraktę i są o 2 razy bardziej narażeni na schorzenia plamki, niż niepalący ludzie.
- Palacze wyglądają starzej i na ich twarzach wcześniej pojawiają się zmarszczki.
- Kobiety palące mogą stać się zupełnie bezpłodne. Największym ryzykiem obarczone są kobiety palące 20 lub więcej papierosów dziennie oraz kobiety zaczynające palić przed 18 rokiem życia.

[ Dodano: Czw Gru 07, 2006 07:32 ]
niebieski dymek - układ dyspersyjny, zaliczany do aerozoli, w których fazą ciągłą jest gaz (powietrze) a fazą rozpuszczoną (rozdyspergowaną) - ciało stałe lub ciecz. Dym papierosowy to aerozol będący mieszaniną powietrza z gazem oraz ciekłymi i stałymi produktami niepełnego spalania liści tytoniu. Tak wytworzony dym zawiera kwasy, aldehydy, ketony, fenole, estry, alkohole, alkaloidy (w tym nikotynę) i różne węglowodory (oraz zgrafityzowane cząsteczki sadzy), w tym wiele składników rakotwórczych, z benzopirenem na czele.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: tin »

Śmierci ostrzy się juz kosa-dymek z papierosa.
Dlatego młody człowieku, nie pal.
Ot i cały komentarz
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: Iwus »

Są ludzie którzy przez całe życie palą i nic im nie dolega,chyba tak naprawdę palenie nie zabija każdego bo pewnie została by nas tylko garstka
zosiaczek:)
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2006, o 21:53

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: zosiaczek:) »

ja tam pale raz na jakis czas ale czuje sie w pelni zdrowa:D
wiem, ze to na dluzsza mete szkodzi ale.raz sie zyje:P
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: tin »

Wiele osób zaczyna w twoim wieku, a poniewaz papierosy zabijaja powoli nic nie zauwazajac uwazaja ze to nie szkodzi. Napewno nie pływasz bo po 2 tygodniach zauwazyłabys dramatyczny sadek czasów.
Mam nadizeje, ze sie obudziasz z niesiwdomosci zanim bedzie zapóźno.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: Guru »

Wiek: 15
ja tam pale raz na jakis czas ale czuje sie w pelni zdrowa
glupota nie zna granic. a jak zaczelas palic? bo inni zaczeli a moze innym chcialas zaimponowac? badz co badz totalna gluopta
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: Savok »

Wracajac do tematu, goracy dym papierosowy oprocz wymienionych uszkodzen niszczy rowniez rzeski na powierzchni tchawicy. Przez to palacze sa o wiele bardziej podatni na infekcje dolnych drug oddechowych.

Co do tego zepale i nic mi nie jest", rak pluc ma to do siebie, ze jest bezobjawowy az do stadium terminalnego. Poza tym mlody organizm ma niesamowite wrecz mozliwosci samoregeneracji, wiec majac lat 15 moze nie byc widoczna zadna zmiana, ale miajac la 28 i wygladajac na 40, coz.nie jest to juz takie ciekaw.

No i najwazniejsz, palacze poprostu smierdza.
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: Gosiaczek »

Palenie jest niestety nadal modne. W mojej szkole bardzo duzo osob pali albo idzie na palarnię dla towarzystwa.
Nigdy nie mialam potrzeby palenia papieorosów
wole wydac 5-6 zl na cos smaczengo do zjedzenia.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: anik »

Savok pisze:niszczy rowniez rzeski na powierzchni tchawicy
Hmm. chyba chodziło Ci o nabłonek migawkowy na wewnętrznej stronie tchawicy? To właśniedzięki zniszczeniu tego nabłonka dochodzi do podrażnień tchawicy, stąd ten gruźliczy kaszel u większości palaczy. Po odstawieniudymka nabłonek może się zregenerować, jednak trwa to bardzo długo i nie zawsze jest to możliwe.

Jaki z tego morał? Po co sobie szkodzić.

[ Dodano: Sob Gru 16, 2006 18:25 ]
Savok pisze:drug
drÓg
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak palenie zabija?

Post autor: Savok »

anik pisze:Hmm. chyba chodziło Ci o nabłonek migawkowy na wewnętrznej stronie tchawicy?
Oczywiscie ze o to mi chodzilo. Histologia byla dawno temu i juz nie wszystkie terminy pamietam
Ale efekt jest ten sam, migawki nie moge sie poruszac, wiec nie moga wypychac drobin jakie sie na nich osadza, a co za tym idzie, czynniki infekcyjne maja ulatwione zadanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości