Tkanka okrywająca

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
nostradamus

Tkanka okrywajĄca

Post autor: nostradamus »

Napiszcie co woecie o tkance okrywającej wiem ze składa sie na nie skórka i peryderma. ale nic po zatym
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Tkanka okrywajĄca

Post autor: Guru »

Tkanka okrywająca - jedna z tkanek roślinnych, dzieli się na skórkę (tkanka żywa) i korek (tkanka martwa). Skórka występuje na liściach i łodygach (w postaci epidermy) oraz na korzeniach (w postaci epiblemy).

Budowa
Tkanka okrywająca składa się z żywych, prostokątnych komórek, ściśle przylegających do siebie. Występuje w niej kutykula, włoski mechaniczne oraz aparaty szparkowe.

Funkcje

Funkcją tej tkanki jest oddzielenie środowiska zewnętrznego od środowiska wewnętrznego, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody.

Formy ochrony:
wytworzenie na powierzchni skórki związków zwanych kutyną,
wytworzenie kolców,
wydzielanie substancji drążniących, kłujących.

Skórka - tkanka roślinna okrywająca, pełniąca fukcje ochronne.
U roślin nasiennych skórka występuje jedynie na młodych łodygach - epiderma i korzeniach - epiblema. W późniejszych stadiach rozwoju, gdy pęd zaczyna przyrastać na grubość, zastępuję ją peryderma składająca się z trzech warstw: tkanki korkotwórczej (fellogen) w środku, fellodermy (warstwy odkładanej przez fellogen do środka) i korka (fellemu) odkładanego na zewnątrz. Komórki korka stanowią szczelną warstwę izolacyjną, a wymiana gazowa możliwa jest jedynie przez przetchlinki.

Korek (felem) - tkanka roślinna, występująca jako podelement w systemie tkanek okrywających, dokładnie w perydermie (korkowicy). Jest to następny po felodermie produkt działalnosci felogenu (tkanki korkotwórczej). Powstaje przez zróżnicowanie się komórek powstałych dzieki podziałom felogenu. Składa się z martwych komórek wypełnionych powietrzem. Ściany tych komórek sa zgrubiałe, czasem zdrewniałe. Pomiędzy ścianą pierwotną a wtórną znajduje się suberyna. Korek chroni roślinę przed urazami, jest nieprzepuszczalny dla wody i powietrza, oddychanie odbywa się za pomocą umieszczonych w korku przetchlinek.
Meg

Re: Tkanka okrywajĄca

Post autor: Meg »

Polecam ksiąŻkę Szweykowskich lub Jasnowskich. Tam jest bardzo obszernie napisane
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość