Mikroskop Biomax Zestaw - czyo to dobry wybór ?

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
kubelus
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 13:02

Mikroskop Biomax Zestaw - czyo to dobry wybór ?

Post autor: kubelus »

Hi, decyduję się na zakup pierwszego mikroskopu. Jestem uczniem I LO bio-chem Myślę ,że nie jest zbyt wcześnie na taki krok. Mam na ten cel ok. 500 zł. Na początku myślałem nad czymś Delty ale w tej cenie miałbym Mikroskop Delta Optical BioLight + kamerkę. Ale postanowiłem zapytać się Allegro bo ono zawsze prawdę powie Znalazłem to cudo na przecenie tylko nie wiem ile ono jest warte ? Nie chciałbym wtopić 500 zł i mieć ładny przycisk do papieru .

allegro 1105851000

Da się tym coś obejrzeć ? Poszukałęm i znalazłem szkiełka na allegro po 5-10 zł za 50 szt + nakrywkowe 10 za 100 szt + skalpele jednorazowe sterylne + jakieś małe strzykawki (insulinowe) z igłami + probówki i szalki petriego (nie mogę znaleźć agaru na allegro ) i jeszcze parę bajerów. Na dodatki planuję wydać koło 100 zł. Zrobię sobie 2 skrzyneczki jedną metalową z mikroskopem z zestawu i jeden mały kuferek (taki jak na narzędzia) z dodatkami.

Moje kolejne pytanie jest takie: Co jeszcze dokupić bo robię kosztorys ?

Wiem z forum ,że olejek immersyjny (drogie bo 20 zł+wys za 10 ml to lekka przesada). Tutaj rodzi się kolejne pytanie. Mianowicie czy ten mikroskop w/w jest przystosowany do maczania obiektywu w olejku i czy (i czym) go się czyści ? Wystarczy napój wysoko wyskokowy o popularno słyszanej nazwie - wódka (czyt. WÓDA) tj. Finlandia ? Czy lepiej przejść się do apteki i zakupić spirytus salicylowy ? lub na allegro coś do sterylizacji powierzchni chirurgicznych ?

Słyszałem też ,że świetnie do barwienia sprawuje się jodyna ? (wodny czy alkoholowy roztwór bo w mojej apteczce są obydwa //chyba bo coś tam było nakreślone) Co jeszcze do barwienia ?

Wreszcie do meritum sprawy Czy znacie jakieś (tanie) dobre publikacje dotyczących obchodzenia się z mikroskopem ? Nie to żebym chciał nim od razu o ściany i z III piętra ale jaki się robi preparaty, jak się barwi, jak można cyknąć fajne foty, jak go można rozbudować. Koniecznie musi być to zrozumiałe (nie chodzi mi o podręcznik dla studenta medycyny o objętości 500 stron o niczym i to dopiero wstęp do całej książki).

Liczę na waszą pomoc

Z góry dzięki i pozdro, Kuba
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Mikroskop Biomax Zestaw - czyo to dobry wybór ?

Post autor: yezhee »

Witam,
w tym zestawie obiektywy s,ą następujące 4x, 10x i 40x
czyli jest to to samo co DeltaOptical Minilab:
mikroskop-delta-optical-minilab
kosztuje 219zł ( z wysyłką)
i ma do tego w zestawie różne przydatne drobiazgi.
Należy pamiętać, że najważniejszym elementem, w mikroskopach są obiektywy - reszta optyki nie da więcej niż to co da obiektyw.
Jak sobie rzucisz obraz na ścianie to też masz bardzo duże powiększenie ale więcej szczegółów w obrazie nie masz.
MiniLab prawda nie ma możliwości podłaczenia do sieci elektrycznej - tylko na baterie.
Natomiast za 590zł jest zdecydowanie lepszy Delta Optical Biostage.
mikroskop-delta-optical-biostage
Maksymalne powiekszenie obiektywu 100x a nie 40x
czyli maksymalne powiekszenie 1000 a z dodatkowym okularem 16x - 1600x.

Natomiast zdecydowanie lepiej kupić jest
Delta Optical Genetic Pro Mono za 849zł


mikroskop-delta-optical-genetic-pro-mono
Ma świetne obiektywy.
Do niego mozesz dokupic bogate akcesoria np. kondensor do ciemnego pola co pozwoli oglądąć żywe mikroorganizmy wodne.
zestaw do polarzyzacji pozwoli oglądac substancje polaryzyjące np. kryształy szczawianu wapnia w śluzowcach, niektórych zarodnikach itp.
a co do książki to polecam:
mikroskopia-swietlna-w-badaniach-komorki-roslinnej
Może nawet lepiej najpierw poczytać tę książkę a dopiero potem decydować się na zakup tego czy innego modelu.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości