Burczenie w brzuchu

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Burczenie w brzuchu

Post autor: Dinobryon »

Czym jest tak naprawde burczenie w brzuchu?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: DMchemik »

ruchy perystaltyczne jelit, czyli przesuwanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: tin »

Burczenie może mieć nawet podłoże pasożytnicze. To dlaczego komu burczy to indywidualna sprawa. Ale chyba faktycznie zwiazane jest to z perystaltyką, i chyba kurczeniem sie scian żołądka.
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Prawdziwa »

wczoraj o tym czytałam ciekawe nawet potem napisze o co chodzi.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Anex »

A chyba to najbardziej uporczywe burczenie, jest spowodowane tym, że żołądek nie ma już co trawić, a soki żołądkowe muszą coś trawić i zaczyna się niemiły proces któremu towarzyszy burczenie, ściskanie i kurczenie żołądka. Pare razy przez to bym wylądowała w szpitalu
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Dinobryon »

Dobra koniec tej dyskusji o nawykach żywieniowych:P Powiedzcie mi lepiej dlaczego perystaltyka jelit powoduje burczenie w brzuchu skoro mamy z nią do czynienia po każdym posiłku i wówczas nic nie burczy?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Savok »

To nie jelita tylko zoladek burczy. I nie tylko chodzi o same skurcze, ale tez o przesuwanie sie gazow, ktore powstaja podczas przemian wszystkiego co jest przerabiane jak nie ma papu. Generalnie zoladek musi sie bronc przed samostrawieniem, wiec zachowuje sie anormalnie, do tego jeszcze sie kurczy, a jak gaz sie przeciska przez waskie szczeliny, toburczy".
Potwor
Posty: 19
Rejestracja: 21 gru 2006, o 08:47

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Potwor »

Savok, kochanie, a może jeszcze powiesz mi jakim cudem Tadek zawsze burczy? I to właśnie z jelit, a nie z żołądka.
Z żołądka, owszem, burczeć można, i zazwyczaj jest to znakej, jestem pusty dajcie mi coś jeść", ale burczeć mogą też jelita, w końcu to właśnie tam nasze kochane bakterie produkują olbrzymie ilosci gazów.
(Ciekawostka z zajęć z ekologii: Krowa dziennie produkuje 800l gazów)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Savok »

Potwor pisze:Savok, kochanie, a może jeszcze powiesz mi jakim cudem Tadek zawsze burczy? I to właśnie z jelit, a nie z żołądka.
A to jest proste, Tadek tyle je, ze rzadko ma pusty zoladek
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Matty86 »

Jaki Tadek?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Savok »

a taki jeden
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Anex »

Ciekawe czy komuś w święta burczało w brzuchu, ja byłam tylko głodna przed wigilią hehe
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Burczenie w brzuchu

Post autor: Savok »

A mi burczy, chocby teraz, i wczoraj wieczorem. O dziwo na nadmiar zarcia reaguje wstretem do jedzenia
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości