Kształt cząsteczki?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Seba

KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: Seba »

Jaki kształt ma cząstka zawierająca dwa wiązania poj. i dwie pary wolnych elektronów. trygonalny czy tetraedryczny bo w róŻnych podręcznikach są rózne odpowiedzi .
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: MiRACiDiUM »

O jaką cząsteczkę Ci konkretnie chodzi?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: Savok »

Trygonalny. Do tetraedru potrzebna jest jeszcze jedna os. Sproboj sobie polaczyc dowolne trzy kropki tak, zeby powstala piramida. Gwarantuje Ci, ze to sie nie uda.
jasiio

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: jasiio »

Ja bym powiedzial ze tetraedryczny. Ja sie uczylem liczyc typ hybrydyzacji uproszczoną metodą VSEPR: liczba wiązań sigma + liczba wolnych par elektronowych. i tutaj mamy dwa wiazania sigma (jedno wiazanie pojedyncze - wiazanie mocne sigma, a tu mamy dwa wiazania, wiec dwa wiazania) oraz dwie wolne pary elektronowe, co daje nam liczbę 4 (2+2=4), a więc typ hybrydyzacji sp3, a ksztalt tetraedryczny
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: MiRACiDiUM »

Mnie się też wydaje, że tetraedryczny. Woda może być przykładem takiej cząsteczki, bo posiada 2 wiązania pojedyncze i dwie pary wolnych elektronów
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: Savok »

Spoko, na podstawie
Seba pisze:Jaki kształt ma cząstka zawierająca dwa wiązania poj. i dwie pary wolnych elektronów
wyksztalcilo mi sie troche inne wyobrazenie czasteczki. Coz, zadanie pozostawia za duzo mozliwosci do interpretacji jak dla mnie.

W ksztalty czasteczek bawilem sie dawno, ale sa dla mnie oczywiste.pod warunkiem, ze wiem o jaka czasteczke chodzi
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: Vinci »

W rzucie na płaszczyznę ma [czasteczka wody] wygląd trójkąta równoramiennego z atomem tlenu w jednym narożu trójkąta i atomami wodoru w pozostałych dwóch.W trzech wymiarach cząsteczka wody ma kształt tetraedru z atomem tlenu w środku i atomami wodoru oraz wolnymi parami elektronowymi w wierzchołkach.

Kod: Zaznacz cały

chem.uw.edu.pl/people/AMyslinski/cw3/h2oa.htm
Potwierdzaloby sie to z tym czego nauczali w liceum
trygonalny czy tetraedryczny bo w różnych podręcznikach są rózne odpowiedzi
mozesz podac tytuły podreczników, z których korzystałes?
Seba

Re: KsztaŁt czĄsteczki?

Post autor: Seba »

Ja teŻ doszedłem do tego ,Że ma kształt tetraedryczny.Gdyby miała jedną wolną parę e wtedy byłaby trygonalna. Korzystam z operonu i chemii nieorganicznej Danikiewicza . Ta ostatnia wprowadziła mnie w błąd. Pozdrawiam Seba
:idea:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości