ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
sokid17
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2010, o 15:27

ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: sokid17 »

Witam!

Mam pytanie czy będąc na 1 rok studiów niestacjonarnych (lekarski) jest możliwe po poprawieniu matury w najbliższym roku przenieśc się na dzienne od razu na 2 rok po zaliczeniu 1 roku Wiem ze w Lublinie trzeba poza popraweniem matury mieć srednią 4,5 , czy tak jest wszedzie? Mógby mi ktos wytumaczyc ten system ? Czy dużo osob taki robi ze przenosi się po 1 roku na dzienne?

prosze o szybką odp
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: a_niap »

Podobne wątki sa na forum.

Po pierwszym roku - poprawic mature (powodzenia) + odpowiednie podanie + muszą byc wolne miejsca na roku na który się chcesz przenieść (ale takie zawsze są bo chyba sie nie zdarzyło żeby NIKT nie zrezygnował)

W Lublinie oprocz tego wymagają jeszcze średniej 4,5 z pierwszego roku (lub dotychczasowych lat studiów, zalezy po którym sie chcesz przenosic).

Albo - bez poprawiania matury np: WUM - po dwoch latach srednia 4,5

Czy dużo osób tak robi? Jedna, może dwie - trzy Nie dlatego ze uczelnia robi problemy z przenoszeniem, wrecz przeciwnie. Jak ktos ma wymaganą srednią/poprawioną mature/to i to (w zaleznosci od wymagan uczelni) to sie zgadzają. Ale nie jest to łatwe od strony technicznej (matura w maju - wtedy zwykle wiecej kolokwiów, zaliczenia tez juz sie zaczynają i trzeba sie uczyc na zajecia a nie do matury). Ze swojej strony radze jednak sie liczyc z tym, ze bedąc na niestacjonarnych trzeba bedzie placic przez wszystkie lata studiów (oprócz ostatniego semestru, on jest wyrównany w pozostałych)
sloneczko+
Posty: 143
Rejestracja: 2 lip 2010, o 20:20

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: sloneczko+ »

a_niap , rozumiem, ze pewnie jest ciężko żeby jednocześnie poprawiać maturę i zaliczać wszystko na uczelni, ( piszesz też, ze są egzaminy w maju i trzeba też się wtedy uczyc do matury, ale na to już nie ma czasu), tylko, ze przecież do matury człowiek nie przygotowuje się w maju, tym bardziej jeśli ją poprawia, ale cały rok.
Poza tym, chciałam zapytać, bo wałkujemy na tych forach głównie sprawę poprawienia matury.A jak się ma przenoszenie ze względu na średnią? Przecież skoro jest taka ustalona, to chyba jest ona dla ludzi.O co chodzi? Czy wykładowcy celowo nie stawiają dobrych ocen zeby ta średnia nie wyszła czy jak? dlaczego wg Ciebie to jest raczej nieosiągalne?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: Medycyna Lwów »

piszę o WUMie - przez 2 lata na wsyzstkich egzamianch z wyj. anatomii, angielskiego i immunologii jest ustalona krzywa Gaussa, co oznacza że nie ważne ile umiesz, ważne czy umiesz więcej od innych. Niby w krzywej Gaussa każda ocena powinna być równo obsadzona osobami, ale tak nie jest, bo zakłady ją sobie dowolnie modyfikują i tak piątek może być max. 15 (na 320 os.), ale prof. decyduje że postawi 3 albo żadnej. Podobnie jest z 4,5. Z anatomii dostać więcej niż 3,5 nawet mimo wysokiego wyniku szpilek tez jest bardzo trudno. Średnich powyżej 4,5 (od tego progu jest II pod względem wysokości stypendium) jest na roku kilka, kilkanaście - wystarczy ze powinie się noga na jakimkolwiek z egzaminów i dostaniesz 3,0 (nie mówiąc o niezdaniu) i na średnia 4,5 nie ma szans. Więc nikt Cię nie starszy tylko mówi jak jest. A co do poprawiania matury jest jak pisze przedmówczyni, ona zna taką 1 osobę, której się dało, ja nie znam nikogo i o nikim co gorsze takim nie słyszałem.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: a_niap »

Co do średniej - tak jak napisal Kaamil
Dodam tylko ze z biochemii w tym roku zeby dostać 5 z egzaminu trzeba było mieć 100pkt lub wiecej (na 100 możliwych+10 max ktore mozna uzyskac z zajęć - te 10pkt zalezalo od szcześcia i asystentów którzy przychodzili na zajecia i z którymi sie miało kolokwia - LOTERIA).

A co do poprawiania matury - całego roku na nauke do matury nie poświęcisz. Chyba ze olejesz uczenie sie na zajecia. (uczyc sie trzeba regularnie bo nawet jak sie na jedne zajecia nie nauczysz to sie zrobią spore zaległośc) Tylko jaki to wtedy bedzie miało sens?

Plus - 3 lata liceum jest na przygotowanie do matury, a tu masz rok i jednoczesnie studiujesz - to naprawde nie jest łatwe. Gdyby było, to na trzecim czy czwartym roku juz nie byloby zadnych niestacjonarnych, a jednak są
Dodatkowo, jesli studiujesz poza miastem dochodzi jeszcze kwestia techniczna - dojazd na mature/powrót na zajecia/nieobecnosc w dniu matury. Gdyby było, to na trzecim czy czwartym roku juz nie byloby zadnych niestacjonarnych
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: Medycyna Lwów »

no właśnie kwestia dojazdu na maturę i nieobecność, a na tych studiach obecności są chyba najważniejsze ze wszystkiego i zazwyczaj musi być 100 proc. frekwencja.
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: David »

Właśnie! Dodajmy, że w cudowny i przypadkowy sposób ustalone są często na uczelniach kolokwia w dniach matury np. z biologii, czy chemii. No a wtedy musisz wybrać- poprawić maturę, czy pchać się w zaległości, często nie do nadrobienia.
lykorz
Awatar użytkownika
Anielka
Posty: 841
Rejestracja: 22 lip 2009, o 16:05

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: Anielka »

prawda jest taka że ciężko jest być na lekarskim i jednocześnie poprawiać maturę - mam koleżankę na leku która miała takie ambitne plany żeby być na płatnych i poprawiać.ostatecznie się dostała na dzienne, ale gdy teraz z nią rozmawiam to mówi że nie dałaby rady poprawić bo po prostu już same studia są czasochłonne.
a średnia - to są studia na których czasem dostateczny z egz to marzenie
naprawdę lepiej przeczekać rok, porządnie przygotować się będąc w domu albo na innych studiach(choćby pół roku,jak kto woli) i poprawić tak żeby dostać się na dzienny lekarski

no chyba że ktoś może spokojnie płacić przez wszystkie lata studiów.
sloneczko+
Posty: 143
Rejestracja: 2 lip 2010, o 20:20

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: sloneczko+ »

No dobrze, a w takim razie np. jak mogłoby wyglądać ewentualne pogodzenie studiów z jakąś pracą? Nie mówię o jakiejś stałej, etatowej, ale powiedzmy dorywczej, kilka godzin tygodniowo.?
Albo: czytałam na stronie WUM, że istnieje możliwość obniżenia opłaty za studia?Jak jest z tym?
Aaa! i powiedzcie mi np.bo mam jednak znajomych, którzy ukończyli WUM z wyróżnieniem.dużo jest takich osób?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wiem czy jest dużo takich osób - nie sądzę, bo do średniej z całych studiów liczy się oceny z 1 terminu, czyli i 2 - prawda jest taka że łatwiej o dobry stopień z egzaminów z klinik, stad na 6 roku jest tak wysoki próg na stypendium. A co do pracy to o stałej nie masz nawet co marzyć, natomiast parę godzin w tygodniu daje radę (zwłaszcza w weekendy). Co do obniżenia to nie wiem, nie słyszałem. Jeśli masz tyle wątpliwości to zostań rok w domu, popraw maturę i dostań się na stacjonarne.
sloneczko+
Posty: 143
Rejestracja: 2 lip 2010, o 20:20

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: sloneczko+ »

Wiesz, wiadomo, wątpliwości są, bo to jest jednak mnóstwo kasy.myślałam o przeczekaniu rok i poprawie matury,aczkolwiek jaką mam gwarancję, że ją poprawię? w tym roku np.wiele osób nastawiało się, że poprawi, a tak naprawdę nie poprawiły, albo tylko nieliczne,więc to nigdy nic nie wiadomo.a tak przynajmniej miałabym rok do przodu.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: Mårran »

David pisze:w cudowny i przypadkowy sposób ustalone są często na uczelniach kolokwia w dniach matury np. z biologii, czy chemii. No a wtedy musisz wybrać- poprawić maturę, czy pchać się w zaległości, często nie do nadrobienia.
W zeszłym roku zrobili z anatomii dodatkowy termin koła dla piszących maturę
Pani Buka
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: ze studiów niestacjonarnych(1 rok) na stacjonarne(2rok)

Post autor: a_niap »

sloneczko+ pisze: Albo: czytałam na stronie WUM, że istnieje możliwość obniżenia opłaty za studia?Jak jest z tym?
Jest taka możliwość, ale pani w dziekanacie powie ci ze to nie na pierwszym roku (co jest oczywiście nieprawdą). Trzeba miec dobre uzasadnienie (naprawde dobre), niski dochód i oczywiście na wszystko papierki uzasadniające sytuacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości