Wpływ środków chemicznych na populacje gadów

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Kaskabel
Posty: 38
Rejestracja: 16 gru 2006, o 16:36

Wpływ środków chemicznych na populacje gadów

Post autor: Kaskabel »

Witam

Jak wiadomo najważnieszym czynnikiem ograniczającym liczebność populacji gadów (innych zwierząt też) jest zanik naturalnego środowiska. Następnie wymienia się zabijanie przez ludzi, pojazdy, nielegalny odłów w celach hodowlanych itd. A jak to jest z różnymi środkami chemicznymi? Podobno opryski torów, nasypów kolejowych, pól uprawnych mogą być niebezpieczne dla gadów. No dobra, tylko jakie substancje stosuje do tego opryskiwania? Jak szybko mogą wpłynąć na liczebność np jaszczurek zwinek? A zanieczyszczenia wód? Z tego co wiem to żółwie błotne są wrażliwe na zanieczyszczenia chemiczne. A jak z innymi gatunkami, np z zaskrońcem? Powiedzmy, że do jakiegoś jeziorka czy stawu nagle zaczną intensywnie wyciekać jakieś ścieki komunalno-bytowe, czy coś takiego. Wydaje mi się, że raczej napewno będzie to miały negatywny wpływ na liczebność populacji. W końcu zaskroniec bardzo dużo czasu spędza w wodzie i ta cała chemia chyba jakoś dostaje się do jego organizmu np wraz z pitą wodą. Poza tym takie substancje chemiczne o ile wiem mogą dość szybko gromadzić się w organizmach płazów, którymi zaskroniec się odżywia i to też może być dla niego niebezieczne. Mam rację? Zanieczyszczenia wód mogą też (tak mi się wydaje) mieć wpływ na gatunki niekoniecznie wodne czy wodno-lądowe. Przecież inne zwierzęta piją tę wodę, np jaszczurki, których organizm jest mały, a przez to chyba szybciej ulegający zatruciu.
Jeszcze jedno: czy herbicydy mogą być toksyczne dla zwierząt?
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Wpływ środków chemicznych na populacje gadów

Post autor: naanahanae »

właściwie wszystko co jest kesnobiotykiem dla danego organizmu może miec dla niego negatywny wpływ.
czyli teoretycznie herbicydy mogą miec nagatywnyw pływ na organizmy zwierzeęce.

a jak jest w paktyce?
nie możemy pozwolić na wypuszczanie do obiegu, na rynek substancji potencjalnie toksycznych. w tym celu należaloby przeprowadzić testy toksyczności.
np test toksyczności dla organizmów wodnych, przy użyciu organizmów wskażnikowych np. rozwielitka. bada się przy jakim siężeniu preperatu następuje 50cio procentowa śmiertelność.
gdy już wyznaczymy minimalne stężenie dla którego następuje 50cio procentowa śmiertelność wtedy możemy zaklasyfikowac to jako substancje toksyczną 9jak tak to w jakim stopniu) lub nie toksyczną dla orrganizmów- w tym przypadku wodnych.
Kaskabel
Posty: 38
Rejestracja: 16 gru 2006, o 16:36

Re: Wpływ środków chemicznych na populacje gadów

Post autor: Kaskabel »

Dzięki.
Tak się zastanawiam nad tymi gadami i przyszło mi do głowy, że gady (zwaszcza te niewielkie) mogą być bardziej podatne na różne trucizny niż np ssaki czy ptaki, ponieważ mają wolniejszy metabolizm i toksyna zdąży narobić bałaganu zanim zostanie unieczynniona, zneutralizowana, czy usunięta. Działanie różnych trucizn może być spotęgowane podczas zimowej hibernacji. Mam rację? Niestety ja sie nie za bardzo znam na unieczynnianiu toksyn w organiźmie i proszę kogoś obeznanego w temacie o wypowiedzenie się w tej sprawie.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Wpływ środków chemicznych na populacje gadów

Post autor: Marcin I. »

Że wszelkiego rodzaju substancje chemiczne stosowane w rolnictwie czy to do tępienia szkodników czy też wspomagające wzrost roślin szkodliwe są - co do tego nie ma wątpliwości - wskazują na to badania dotyczące małych kręgowców - min badania nad zmniejszaniem sie populacji płazów na przestrzeni ostatnich kilku - kulkunastu lat.
Co do większych kręgowców - też dało im się we znaki. Szeroko stosowany swego czasu DDT spowodował spadek populacji pospolitych onegdaj ptaków drapieżnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości