Reakcje redoks

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
aayla

Reakcje redoks

Post autor: aayla »

Mam do Was pytanko dotyczące bilansowania reakcji redoks. Umiem to zrobić sposobem bez stosowania równań połówkowych (przy uŻyciu kreseczek czy strzałek) ale mam problemy z bilansowaniem gdy piszę równania połówkowe. Np w reakcji:

Mg + HNO3 Mg(NO3)2 + N2O + H2O

Czy w równaniach połówkowych uwzglednia sie ilość atomów? (np. jak tu jest: N i po drugiej str. N2) Z tego co czytałam w ksiąŻce na tym etapie się tego nie pisze, ale gdy tak robię to później wszysko mi się miesza i w końcu źle dobieram te współczynniki. Jak byście mogli pomóc mi i jakoś to wyjaśnić, byłabym bardzo wdzięczna! :)
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: reakcje redoks

Post autor: Anex »

4Mg +10HNO3 4Mg(NO3)2 + N2O + 5H2O



Nie wiem czy się nie pisze czy pisze, ale wydaje mi się że po jednej i drugiej stronie musi być równa liczba atomów.

Mg z 0 -2e Mg na 2 I*4
2N z V +8e2N z I

4Mg+2N4Mg + 2N
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: reakcje redoks

Post autor: tin »

Dobrze Cie sie wydaje, ale musisz pamietać, żeby uwzglednic przy dobieraniu współczynników. I jak najbardziej sie pisze.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje redoks

Post autor: DMchemik »

Mg + HNO3 Mg(NO3)2 + N2O + H2O ?

A co to za idiotyczna reakcja
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: reakcje redoks

Post autor: tin »

Dla mnie tez jest conajmniej dziwna, ale coz poradzisz- skoro Roman jest ministrem edukacji to wszystko jest moliwe.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje redoks

Post autor: DMchemik »

jak widać zmienia polską szkołę. Uwierzmy w to
aayla

Re: reakcje redoks

Post autor: aayla »

Dzięki za pomoc! A co do reakcji to często na chemii w tym dziale takie pisaliśmy. Chemikowi chodziło o to by po prostu ćwiczyć bilansowanie. Czy to dobrze czy źle to juŻ inna kwestia Tak to jest z nauczycielami z 40-letnim staŻem :roll:
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Hey!
czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć na jednym przykładzie krok po kroku reakcje redox bo ja większość czaje tylko nie które zadanka mi nie chcą wyjść.
6x
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2006, o 17:18

Re: reakcje redoks

Post autor: 6x »

Jasne nie ma problemu.
Moze od prostego przykładu
H2 + O2 H2O
substraty (H2 i O2) mają stopień utlenienia 0. Powstaje związek H2O, w którym wodór ma stopień utlenienia I , a tlen -II.
Więc wodór w tej reakcji utlenia się, a tlen redukuje się, więc wodór jest reduktorem , a tlen utleniaczem.
Aby atom wodoru utlenił się do stopnia I, musi stracić 1 elektron. Cząsteczka musi stracić 2 e. Analogicznie cząsteczka tlenu, aby zredukować się do -II stopnia utlenienia, mi otrzymać 4 elektrony.
H2 z 0 su - 2e 2H z I su
O2 z 0 su + 4e 2O z -II su
Ponieważ ilość elektronów pobranych i oddanych musi być jednakowa, uzgadniamy równanie mnożąc proces utleniania przez 2:
2H2 + O2 2H2O

Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

wielkie dzienki a jak mógłbyś jakiś trudniejszy przykład np. NH3+O2=NO+H2O (NIE WIEM CZY TO TRUDNIEJSZE ALE NIE CHCE MI WYJSC)

[ Dodano: Pią Sty 19, 2007 17:03 ]
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w równaniu:
Hg+HNO3=Hg(NO3)2+NO+H2O na koniec współczynnik w kwasie azotowym(V) wynosi 8?
Nierozumiem dlaczego sie raz przepisuje takie współczynniki jakie wyjdą (tutaj 3Hg+2N=3Hg+2N) a raz nie
Jeśli ktoś połapie się w tym co napisałam i miałby ochote odpowidzieć to bardzo prosze
6x
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2006, o 17:18

Re: reakcje redoks

Post autor: 6x »

Nie ma sprawy
NH3+O2NO+H2O
Azot ma w cząsteczce amoniaku stopień utlenienia -III, cząsteczka tlenu ma su 0. W cząsteczce tlenku azotu (II) azot ma stopień utlenienia II, natomiast tlen -II.
A więc azot utlenia się, a tlen redukuje.
Aby azot utlenił się z -III su do II su, musi stracić 5 elektronów:
N z -III su - 5e N z II su
Aby 2 atomy tlenu w cząsteczce zredukowały się z 0 su do -II su, muszą otrzymać 4 e:
O2 z 0 su + 4e 2O z -II su

N z -III su - 5e N z II su
O2 z 0 su + 4e 2O z -II su
Ustalamy równanie, mnożąc równanie reakcji utleniania przez 4, a redukcji przez 5:
4NH3 + 5O2 4NO + 6H2O
Tlen i wodór, który nam zostanie,przyporządkujemy do wody .

Hg + HNO3 Hg(NO3)2 + NO+ H2O
Rtęć ma stopień utlenienia 0, natomiast azot w kwasie azotowym (V) V.
Rtęć utlenia się do +II su, a azot redukuje do -II su.
Hg z 0 su - 2e Hg z +II su
N z V su + 3e N z -II su
Reakcję utleniania mnożymy przez 3, reakcję redukcji przez 2.
Jednak widać, że nie wszystkie atomy azotu zredukują się - przecież w azotanie (V) rtęci (II) azot też ma stopień utlenienia V, a wiec jego su nie ulega zmianie.
Dlatego współczynnik 2, którywychodzi z powyższych równań stawiamy przy NO:
Hg + HNO3 Hg(NO3)2 + 2NO+ H2O
Ponieważ wszystkie atomy rtęci ulegają utlenieniu, możemy wstawić współczynniki:
3Hg + HNO3 3Hg(NO3)2 + 2NO+ H2O
Teraz widzimy, że po prawej stronie równania jest 8 atomów azotu. Wyrównujemy współczynniki ("resztę atomów tlenu i wodoru, jak ostatnio, przejmuje woda):
3Hg + 8HNO3 3Hg(NO3)2 + 2NO+ 4H2O
I to wszystko
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Dzienki 6x moze jakos polapie
6x
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2006, o 17:18

Re: reakcje redoks

Post autor: 6x »

Nie ma sprawy jak jeszcze czegoś nie rozumiesz to pisz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości