Prośba o sprawdzenie toku myślenia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Prośba o sprawdzenie toku myślenia

Post autor: hotdog1990 »

Podaje zadanie i prosze o sprawdzenie mojego toku myślenia:

Podaj wzór półstrukturalny jednego węglowodoru wiedząc że w wyniku jego spalenia w warunkach normalnych otrzymano 2,2g CO2 i 2,4092* 10(do potegi 22) czasteczek wody. Gęstosc tego węglowodoru wzgledem helu wynosi 17.

Tak więc wykorzystuje tutaj ze mam podana gęstosc weglowodoru wzlegem helu i z tego obliczam mase tego weglowodoru. I nastepnie nie dokonca wiem czy moja metoda ustalania wzoru tego weglowodoru jest poprawna. Jedna metoda polega ze w pamieci sobie licze i podaje tylko wynik( ale takie czegos nie uzna osoba sprawdzajaca) a druga metoda to ze podstawiam wzory ogolne na alkany, alkeny i alkiny i tylko w jednym przypadku wyjdzie mi dobry wynik i wtedy wiem ze zwiazek ten nalezy do tej grupy weglowodorow i mam od razu ustalony tez jego wzor.
Czy jest to poprawna metoda czy mozna to jakos inaczej rozpisac aby nie budzic zadnych watpliwosci/?
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Prośba o sprawdzenie toku myślenia

Post autor: dermatogen »

Ja to zrobiłem zupełnie inaczej, sam się dziwię, jak wyszło, ale wyszło
Oblicz sobie, ile moli atomów węgla i wodoru powstało. Potem zrób proporcję tych wartości. Zrób równanie, którego wynikiem będzie masa molowa węglowodoru (tzn. ileś moli węgla x 12g + ileś moli wodoru x 1g). Jest jedna niewiadoma, można to otrzymać z proporcji. A potem wyjdzie liczba moli atomów każdego pierwiastka w cząsteczce węglowodoru.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości