Zoologia

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Zoologia

Post autor: GoodWolf »

Mam problem z odpowiedziami na kilka pytań z testu z biologii (zoologia).W związku z tym bardzo prosze o pomoc za którą z góry dziękuje.

Pytania:

1.Wymień dwie cechy budowy anatomicznej ptaków związane z nabyciem stałocieplności przez te kręgowce.
2.Wymień po jednej wadzie i jednej zalecie wydalania amoniaku przez zwierzęta amonioteliczne.
3.Wymień jedną cechę budowy wora powłokowo-mięśniowego płazińców przystosowującą je do pasożytnictwa oraz podaj funkcję tej cechy budowy.
4.Przyporządkuj wymienione organizmy do podanych grup.
Organizmy: kaczka krzyżówka,mysz polna,wąż Eskulapa,owsik ludzki,tasiemiec uzbrojony,pstrąg potokowy,pijawka lekarska
Grupy: stałocieplne,żyworodne,jajorodne,wodne
5.Czy w obiegu krwi minoga oraz ryby chrzęstnoszkieletowej krew krąży w tym samym kierunku ?
6.Przeanalizuj budowę szkieletu ptaka.
Na tej podstawie określ,czy szkielet należy do ptaka latającego czy do nielota.
Wymień nazwy dwóch elementów budowy szkieletu,które umożliwiły dokonanie klasyfikacji.
[attachment=2]1.jpg[/attachment]
7.Przeanalizuj rysunki.Podaj nazwę układu,do którego należą narządy oznaczone literami X i Z.Wyjaśnij rolę narządu oznaczonego literą X.
[attachment=0]2.jpg[/attachment]
8.Jedną z cech przystosowawczych kreta europejskiego i turkucia podjadka jest zdolność kopania korytarzy w ziemi,co jest związane z przystosowaniem do podziemnego trybu życia.Rysunki przedstawiają przednią łapę kreta i odnóże turkucia.
Przedstaw jedną cechę budowy wspólną dla odnóży turkucia i kreta.
[attachment=1]3.jpg[/attachment]
Dodano: Sob Sty 06, 2007 14:51
Ej no czy naprawde nikt nie zna odp.na moje pytanka,są mi one bardzo potrzebne na przyszły weekend (13,14 stycznia).Jeśli ktoś coś wie na ten temat to bardzo prosze o odpowiedź z góry WIELKIE DZIĘKI i Pozdrówka
Załączniki
2.jpg
3.jpg
(10.41 KiB) Nie pobierany
1.jpg
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Zoologia

Post autor: MiRACiDiUM »

GoodWolf pisze:4.Przyporządkuj wymienione organizmy do podanych grup.
Organizmy: kaczka krzyżówka,mysz polna,wąż Eskulapa,owsik ludzki,tasiemiec uzbrojony,pstrąg potokowy,pijawka lekarska
Grupy: stałocieplne,żyworodne,jajorodne,wodne
No bez przesady, chyba wiesz, że kaczka znosi jaja i żyje w wodzie? W tych pytaniach nie ma nic nadzwyczajnie trudnego, spróbuj sobie z nimi poradzić, napisz swoje odpowiedzi. Jeśli coś będzie źle, na pewno ktoś poprawi Cię.
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Re: Zoologia

Post autor: GoodWolf »

No tak,ale największe problemy mam z pytaniami 6,7,8 tam gdzie są rysunki
Nie wiem co mam napisać.
karen
Posty: 3
Rejestracja: 7 sty 2007, o 22:19

Re: Zoologia

Post autor: karen »

2.Wymień po jednej wadzie i jednej zalecie wydalania amoniaku przez zwierzęta amonioteliczne.

Ad. Wada: amoniak jest bardzo toksyczny, zaleta: jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, wydalają go organizmy wodne, które nie prowadzą oszczędnej gospodarki wodnej.
powtarza się woda, ale cóż, polonistką nie jestem

3.Wymień jedną cechę budowy wora powłokowo-mięśniowego płazińców przystosowującą je do pasożytnictwa oraz podaj funkcję tej cechy budowy.


Ad. NIE jestem pewna, ale sądzę, że chodzi o glikokaliks w nabłonku. a funkcja: ochrona przed strawieniem

8.Jedną z cech przystosowawczych kreta europejskiego i turkucia podjadka jest zdolność kopania korytarzy w ziemi,co jest związane z przystosowaniem do podziemnego trybu życia.Rysunki przedstawiają przednią łapę kreta i odnóże turkucia.
Przedstaw jedną cechę budowy wspólną dla odnóży turkucia i kreta.

Ad. hm np. to , że obie kończyny są masywne. albo pazury? nie mam 100% pewności.

jak jeszcze znajdę czas i odpowiedzi na resztę pytań to napiszę.
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Re: Zoologia

Post autor: GoodWolf »

karen,wielkie dzięki za pomoc Odpowiedzi na te pytanka są mi potrzebne na najbliższą sobotę 13 stycznia.Pozdrówka
karen
Posty: 3
Rejestracja: 7 sty 2007, o 22:19

Re: Zoologia

Post autor: karen »

hehe, ja jutro piszę zaległą zoologię, więc znam ten ból. życzcie mi powodzenia
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Zoologia

Post autor: pan_ciastko »

Jak słyszę słowo zoologia to mnie skręca. Moja pani Profesor zrobiła nam test z CAŁEJ zoologii na 8 kartek, a potem powiedziała, że mogła nam podzielić to na kręgowce i bezkręgowce to by zrobiła bardziej szczegółowo całe szczęście mam to już za sobą życzę powodzenia
karen
Posty: 3
Rejestracja: 7 sty 2007, o 22:19

Re: Zoologia

Post autor: karen »

hhee, to i tak nie masz źle ja mialam test z części ogólnej, czyli blastocelu, układów krazenia, oddechowego pokarmowych itd po czym teraz robi nam częśc ogólną + bezkręgowce+ kręgowce =/ więc sama nie chcę mysleć co będzie =/
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Zoologia

Post autor: Astacus »

Ja miałem zooligię w tamtym roku, a szkoda, bardzo lubiłem i lubie ten dział biologii, ta systematyka i wogóle, najbardziej uwielbiam kręgowce
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości