"Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Opinie o uczelniach o kierunku biotechnologii. Dyskusje na temat etyki w zawodzie oraz pomoc w wyborze kierunku zawodowego. Wykaz publikacji niezbędnych do nauki biotechnologii.
Awatar użytkownika
Tyberian
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2010, o 11:54

"Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Tyberian »

Siemka
Długo mnie nie było na forum - wiele sie wydarzyło
Ale do sedna - dostałem się na UWM na Biotecha i szukam kogoś kto mógłby przybliżyć informacje na temat toku studiów na pierwszym roku, podręczników, pomocy naukowych itd itd.

Ci ludzie, którzy się dostali również na UWM na Biotecha zapraszam do dyskusji i wspólnej integracji, jak pierwsze wrażenia po zobaczeniu Campusu itd itd itd

Pozdrawiam !
Darek_K
Posty: 62
Rejestracja: 14 maja 2010, o 15:57

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Darek_K »

Przyłączam się do pytania. Interesują mnie podręczniki, pomoce naukowe itp na UP w Poznaniu.
Awatar użytkownika
karolaa
Posty: 72
Rejestracja: 19 maja 2010, o 13:30

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: karolaa »

Też się dostałam na biotech na UWM, poprawiam maturę i idę na medycynę, nie ma bata dopnę swego
A co do wyprawki to jest potrzebny biały fartuch. Ale to nam jeszcze(chyba )wszystko powiedzą na pierwszych zajęciach z chemii. Wiem bo znajoma studiowała biotech na UWM.
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Macie farta - Ja studiowałem biotechnologię na UWMie jakiś czas
Opiszę wam więc pierwszy rok:
W pierwszym roku mamy:
-Chemię ogólną: Ogólnie przedmiot nie jest trudny sam w sobie ale jak ktoś ma braki z liceum (pr of course) to może mieć ciężko orzech do zgryzienia Jak traficie na doktor Zielińską to jest jeszcze fajnie bo w gruncie rzeczy spoko z niej babka, tylko trzeba streszczać się na ćwiczeniach i UCZYĆ się na kolokwia bo zaległości są trudne do odrobienia. Gorzej jak traficie na panią Kowalską bo ta słynie w dawania w kość na kołach i jest trudniej niż u Zielińskiej U Kowalskiej sami musicie uzupełniać karty pracy a pani Zielińska jest na tyle miła, że pomaga z tym Fartuch w całym pierwszym roku trzeba mieć tylko na tym przedmiocie - Biały, długie rękawy najlepiej, do tego trzeba mieć włosy związane by ich nie podpalić czasem
-Anatomia człowieka: Przedmiot rzeźnia, który zajmie wam właściwie prawie ponad 2 miesiące i będziecie się go kuć w piątek, sobotę i niedzielę bo do zaliczenia przedmiotu potrzeba nam 60% punktów ze wszystkich wejściówek, które są na każdych zajęciach
-Morfologia funkcjonalna roślin: Czyli botanika - Przedmiot nudny jak flaki z olejem ale wysiedzieć trzeba. Raczej nie cisną ale czasami mogą zaskoczyć niezapowiedzianą wejściówką i kaplica. Horrendalna jest zaś systematyka (2 zajęcia z tego) na czym można udupić egzamin więc lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę
-Morfologia funkcjonalna zwierząt - Sprowadza się do tego, że niemiła prowadząca puszcza slajdy z opisami z książki (zdjęciami też), ograniczy się do robienia ewentualnie najpierw wejściówek (niezapowiedzianych rzecz jasna) a później rysujecie przez 2 godziny preparaty (choć nikt nie wpadł na to, że i tak to się do niczego nie przydaje a zabija szare komórki) w ciszy absolutnej. Lepiej zaliczać wszystko za pierwszym razem, bo później aż strach zbliżać się do katedry zoologi xP
-Matma: lajtowa dla tych co kumają, do obkucia na pamięć dla tych co nie kumają - Na szczęście pani z którą ma się ćwiczenia jest niesamowicie miła i idzie studentom na rękę. Tu jest cenna UWAGA - CHODŹCIE NA WYKŁADY Z MATEMATYKI bo pan profesor Kosiorek potrafi być niemiły jak przyjdzie 5 osób (słownie pięć")
-Genetyka ogólna: Ćwiczenia ciężkie a na wykłady raczej się nie chodzi bo test wykładowca daje na sesji taki, że nawet dobre notatki nie pomogą i trzeba sobie wystrzelać 3 (statystycznie w tym roku za pierwszy podejściem zadało 10% petentów). Rada? Dorwijcie arkusze z pytaniami z poprzednich lat i uczcie się ich na pamięć - Wszystkich! Ćwiczenia są raczej fajne - Zależy od asystenta

Jak kogoś interesuje drugi semestr to pytajcie
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Cenna rada - Jak tylko dostaniecie legitymację idźcie do biblioteki głównej wypożyczyć książki bo będzie ciężko dostać już po kilku dniach i zawsze wypożyczajcie przed innymi nawet jeśli nie wiecie czy zdacie sesję Zwłaszcza atlasy i książki do anatomii
Awatar użytkownika
Tyberian
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2010, o 11:54

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Tyberian »

Szwadron jesteś wielki

Więc to wszystkie przedmioty jakie wymieniłeś w pierwszym semestrze tak ?
Jeżeli byś mógł napisać nazwy podręczników byłbym wdzięczny.
Czy w pierwszym roku są jakieś zajęcia w laboratorium?
No i jeżeli byś mógł opisać drugi semestr - byłbym dozgonnie wdzięczny .

a i właśnie - gdzie dostać biały fartuch ?
można mieć go innego koloru ? (to taki żart )
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Hmm fartuch właściwie dostaniesz od ręki na Kortowie (follow the arrows P), ale taniej wyjdzie kupić na mieście (różnica kilku złotych ale dla studenta to jednak coś P)

Opisałem z grubsza ważniejsze przedmioty z pierwszego semestru

Laborki maż na chemii i jak ktoś ma z tym styczność pierwszy raz to jest to sama frajda D Choć nie wszystkim odpowiada stanie 3-4h i miareczkowanie roztworu buforowego
Ważne jest uzupełnianie karty pracy i lepiej umieć już robić obliczenia by na ćwiczeniach od razu oddawać do sprawdzenia

Podręczniki to właściwie wolna amerykanka i nikt żadnego Ci nie narzuci - W sumie to uczyć musisz się na wyczucie (tj. czy już odpowiednio wiem?")
Z anatomii korzystałem z Pituchowej, z zoologi nieśmiertelny Jura, botanika randomowo bo nawet i książka z liceum dawała radę z dobrymi notatkami (na stronce katedry masz prezentacje do ściągnięcia) i systematyka Szweykowskich (też żelazny kanon) - reszta jak leci - jedynie z chemii warto skserować zbiór zadań jak wam babka powie

Drugi semestr:
Matma aż do egzaminu (trudny więc często petentów czeka kampania wrześniowa, ale profesor wyrozumiały jest/był aż trafił na nasz rocznik cwaniaków P)/
Biofizyka - Przedmiot niezwykle trudny i bardzo łatwo go nie zaliczyć. Sprawozdania zajmują dużo czasu więc lepiej nie odkładać na dzień kolejny (robicie we dwie osoby). To jest przedmiot przesiewowy i na nim może uwalić w porywach wiatru pół rocznika (co widać po grupce ludzi warunkami zajmującymi pierwszakom miejsca
Biologia komórki - Dość ciekawy przedmiot - jak uczysz się regularnie to nie sprawi problemu - Warto chodzić na wykłady, gdyż egzamin końcowy nie jest kosmicznie trudny ale łatwy też nie jest - Z ćwiczeń lepiej mieć 100% frekwencji
Chemia fizyczna - Mało godzin i da się przeżyć spokojnie
Chemia organiczna - Daje w kość jak jest się zmęczonym, profesor dość niemiły i trzeba dużo na niego kuć P Wizyta na wykładach obowiązkowa, gdyż trzeba podobnie jak na anatomii zaliczyć na 60% a wejściówki są dość trudne Pierwsza jest prosta i lepiej nabić maksa na niej bo już tak różowo nie będzie. Laboratorium dość ciekawe, choć nie zawsze się rozumie to co się robi
Ochrona środowiska - 100% nudy i oglądania przyrodniczych filmów P Referat na zaliczenie przedmiotu i można myśleć o czymś innym

To raczej z grubsza wszystko P Ale pamiętajcie - Martwicie się najpierw pierwszym semestrem - Na wszystko przyjdzie czas^^
Awatar użytkownika
Tyberian
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2010, o 11:54

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Tyberian »

Szwadron jeszcze raz wielkie dzięki .
Na duże kucie przygotowywałem się już od ogłoszenia wyników rekrutacji na studia także nie czuje sie zaskoczony - wiem że tyranka będzie niezła chociaż jak zawsze do przeżycia.

Czyli jak dobrze rozumiem(w razie czego proszę o poprawkę listy), przedmioty wraz z podręcznikami to:
-Chemia Ogólna ()
-Anatomia Człowieka (Pituchowa)
-Morfologia funkcjonalna roślin (Basic Liceum )
-Morfologia funkcjonalna zwierząt (Jura)
-Matma ()
-Genetyka Ogólna (Tu pewnie też sobie dam rade)
-Systematyka (Szweykowscy)

I pytanie nr 1 - Czy szkolenia BHP też są na pierwszym roku? - trzeba odbębnić ?

Pytanie nr 2 - Czy wf też jest na pierwszym roku?

Pytanie nr 3 - Mam książke - Biochemia Stryera sie przyda? czy będzie nieużyteczna w ogóle ?

A no i fakt - laborka z chemii niezła rzecz .nie ukrywam swojej ekscytacji. dużo jej jest ?

Dzięki jeszcze raz i Pozdrawiam
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Podręczniki z grubsza tak Matma to randomowa rzecz i warto mieć wszystkie przykłady z ćwiczeń w zeszycie.
Chemię nauczysz się właściwie ze wszystkiego (ja uczyłem się Chemii Ogólnej wydawnictwa zdaje się Uniwersytetu Gdańskiego - taka szara).
1. BHP ma formę wykładu i będzie gdzieś w trakcie roku.
2.WFu trzeba zaliczyć dwa semestry w ciągu dwóch pierwszych lat.
3.Biochemia raczej na drugim roku.
4.Laby z chemii raz w tygodniu około: 3-4h to trwało
Awatar użytkownika
Tyberian
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2010, o 11:54

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Tyberian »

Ok, ok

I ostanie (może głupie) pytania :
Słuchaj a jak wygląda to w tygodniu? Są jakieś dni wolne czy w każdym dniu coś jest ?
I może wiesz jak odbywa się rozdzielanie grup? Alfabetycznie?
I skąd się dowiadujemy kiedy otwarcie roku akademickiego, o której i gdzie się ono odbędzie?

Z góry dzięki i Pozdrawiam
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Plan ustalany jest randomowo i zależy od tego, czy osoba go ustalająca ma okres czy nie P
Możesz mieć tak, że masz np. matmę na 8.00 a kolejne zajęcia np. botanikę o 18.00 Są też takie dni, że siedzisz od rana do wieczora - Prowadzący idą na rękę i pozwalają zmieniać grupy z tym że najlepiej zamienić się z jakąś osobą z innej grupy

Grup mieliśmy 5 - Dzielono nas alfabetycznie, a język na podstawie matury - Ja miałem 96% z PP angola i trafiłem do grupy najbardziej zaawansowanej na studiach, czyli B2 razem z osobami co miały PR.

Szczegółowe informacje odnośnie rozpoczęcia powinni przysłać wam razem z decyzją o przyjęciu na studia (przynajmniej ja tak miałem), a jak nie to dzwoń do dziekanatu
Awatar użytkownika
Tyberian
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2010, o 11:54

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Tyberian »

Szwadron pisze: Szczegółowe informacje odnośnie rozpoczęcia powinni przysłać wam razem z decyzją o przyjęciu na studia (przynajmniej ja tak miałem), a jak nie to dzwoń do dziekanatu
No to dzwonimy pod koniec września
Trochę wkurza mnie to że do koperty z decyzją o przyjęciu na studia nawalili milion niepotrzebnych ulotek ( w tym reklamujące obóz adaptacyjny, akademiki - w których i tak już prawie miejsc nie ma) a podstawowych informacji tam nie zawierają.
Pomyślmy gdyby już to wszystko zawarli w decyzji o przyjęciu na studia - zawarli by:
1) godzinę i miejsce rozpoczęcia roku akademickiego,
2) informacje o przedmiotach jakie będą odbywane w pierwszym semestrze
3)albo chociażby takie info jak ten może mało istotny fartuch - ale jednak.

Co by ich to kosztowało ? Nawet na odwrocie decyzji o przyjęciu mogli by to druknąć.no chyba że oszczędzają na tuszu do drukarek.prosta rzecz a jakże by była skuteczna np. w sprawie dzwonienia i głupiego pytania w dziekanacie.a wszyscy wiedzą jak ludzie potrafią być wkurzający i chamscy w dziekanatach.Oszczędziło by to nerwów i studentom i pracownikom.
Jednakże - można pomarzyć a według niektórych władz uczelnianych podywagować". itp itd.
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: "Wyprawka" na Biotechnologię i wszystkie rzeczy inne

Post autor: Szwadron »

Pocieszę Cię, że to dopiero początek użerania się z administracją UWMu P Zobaczysz na początku roku akademickiego stojąc w kolejce po legitymację^^
Może jeszcze coś doślą
Informacje o przedmiotach były zamieszczone jeszcze miesiąc temu na stronce wydziału, ale zrobili nowy design stronki i gdzieś wcięło te informacje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości