Student stomy odpowiada...

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
raczek90
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2010, o 10:57

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: raczek90 »

Nie dość, że lekarzy produkują to jeszcze by im coś dawaliXDXD
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: armistice »

Pytanie glownie do dynamitki, bo ona studiuje w lublinie- tak sobie patrze na zeszloroczne programy ćwiczeń (takie z datami) z anatomii i zakresy wymagan z tego przedmiotu. Bardziej sie trzymać programów ćwiczeń czy zakresów wymagan z anatomii ? Bo widze ze troche tych roznic jest.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: armistice »

to pytanie tez do studentow stomy w lublinie oczywiscie
Awatar użytkownika
dynamitka
Posty: 108
Rejestracja: 9 lip 2009, o 08:53

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: dynamitka »

do 1 października to najlepiej się trzymać wakacji. na naukę przyjdzie czas)
Awatar użytkownika
kicia01
Posty: 8
Rejestracja: 24 sie 2010, o 17:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: kicia01 »

Hej!
Właśnie zaczynam 3 klasę gimnazjum i najwyższy czas, żeby zacząć się zastanawiać nad wyborem liceum. Problem w tym, że jeśli chce dostać się na dobrą uczelnię wyższą, muszę wcześniej położyć nacisk na konkretne przedmioty, np. ostatnio zafascynowała mnie stomatologia. Jeśli chciałabym wybrać tenże zawód, muszę zdać na maturze biologię, fizykę i chemię (tak wynika z tego, co udało mi się ustalić do tej pory). Wtedy wybrałabym liceum, które słynie ze świetnego przygotowania uczniów w tych dziedzinach. Nie jestem jednak pewna, czy nadaję się na dentystę. Podpytywałam znajomych i rodzinę, co wiedzą o tym zawodzie. Dowiedziałam się tylko, że wymaga on stałego uczenia się i jest to naprawdę ciężka praca. Powiedzieli mi też, że trzeba mieć silną psychikę i nie brzydzić się byle czego.
Z tego co wiem, pierwsze dwa lata są właściwie takie same jak na medycynie. Różnice są dopiero potem.
Mam więc kilka pytań.
Po pierwsze, czy konieczne są jakieś konkretne umiejętności, zdolności?
Czy naprawdę studia są tak ciężkie, że nie ma w ogóle czasu na życie prywatne? (Czytałam kilka for i studenci właśnie na to narzekali)
Koleżanka doradzała mi, żebym wybrała raczej specjalność ortodonty. Czym różni się ona od zwykłego lekarza stomatologa? Jest w czymś lepsza, albo gorsza?
Moje czwarte pytanie, jest dość absurdalne, ale wolę rozwiać swoje wątpliwości, mianowicie ktoś powiedział mi, że mimo, iż nie jest to zwykły kierunek lekarski, są tu również zajęcia w prosektorium itd. Czy tak jest rzeczywiście?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
D.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: godziasia »

nie jestem ze stomy, ale.
muszę zdać na maturze biologię, fizykę i chemię
teraz już niekoniecznie, no np na stomę w Gdańsku, Poznaniu, Zabrzu matura z fizy jest niepotrzebna zależy gdzie by Ci najbardziej.zależało
Powiedzieli mi też, że trzeba mieć silną psychikę i nie brzydzić się byle czego.
jeśli nie brzydzi Cię grzebanie w czyjejś buzi i dłubanie mu w zębach, to chyba nic gorszego Cię tu nie spotka
Po pierwsze, czy konieczne są jakieś konkretne umiejętności, zdolności?
to niech ktoś zweryfikuje, ktoś ze stomy właśnie, ale z tego co słyszałam to wypadałoby mieć zdolności manualne do tego. Oczywiście są osoby, które ich nie posiadają, no nie ulega wątpliwości, że jest im ciężej (co oczywiście nie zamyka im całkiem tej drogi).
Czy naprawdę studia są tak ciężkie, że nie ma w ogóle czasu na życie prywatne? (Czytałam kilka for i studenci właśnie na to narzekali)
zależy od rozplanowania czasu - czyli od Ciebie samej, jak zresztą wszędzie. O lekarskim też mówią, że nie ma na nic czasu, oczywiście guzik prawda. Można się przecież zaharowywać na śmierć nawet i na socjologii, jak ktoś ma taką potrzebę (nie urażając studentów socjologii)
Koleżanka doradzała mi, żebym wybrała raczej specjalność ortodonty. Czym różni się ona od zwykłego lekarza stomatologa? Jest w czymś lepsza, albo gorsza?
hmm, to chyba zależy co rozumiesz pod pojęciem lepsze, gorsze". Stomatolog po prostu leczy zęby, wierci, lakuje, leczy kanałowo itp, natomiast ortodonta zajmuje się dopasowywaniem aparatów ortodontycznych (co w świetle ostatniej mody na posiadanie aparatu może być całkiem dochodowym zajęciem).
Moje czwarte pytanie, jest dość absurdalne, ale wolę rozwiać swoje wątpliwości, mianowicie ktoś powiedział mi, że mimo, iż nie jest to zwykły kierunek lekarski, są tu również zajęcia w prosektorium itd. Czy tak jest rzeczywiście?
no pewnie anatomię na pierwszym roku stoma przerabia w takim samym stopniu, jak lekarski, tylko kładą trochę większy nacisk na materiał z głowy i szyi (z powodów oczywistych).
Awatar użytkownika
kicia01
Posty: 8
Rejestracja: 24 sie 2010, o 17:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: kicia01 »

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie mogę rozważać studiowanie stomatologii. Jedyne, co niespecjalnie mnie cieszy to zbliżanie się do prosektorium.
Z powodzeniem mogę grzebać w czyjejś buzi, ale wolałabym żeby był żywy. Nie jestem pewna jak zachowam się w obliczu takiej sytuacji z trupem w roli głównej.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Padre Morf »

Nie jestem pewna jak zachowam się w obliczu takiej sytuacji z trupem w roli głównej.

zapewne tak jak 99% studentów czyli normalnie ]
Awatar użytkownika
kicia01
Posty: 8
Rejestracja: 24 sie 2010, o 17:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: kicia01 »

Niby tak, ale równie dobrze mogę zemdleć, albo pokazać zgromadzonym co zjadłam na śniadanie :d
Do tej pory nie zdarzyła mi się sytuacja w której miałabym styczność z umarlakiem, także nie potrafię przewidzieć, czy nie zacznę świrować.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: godziasia »

nikt nie potrafi tak generalnie rzecz biorąc ludzie z reguły okazują się twardsi, niż im się wydawało (najlepszy dla mnie przykład to ja sama )
Awatar użytkownika
kicia01
Posty: 8
Rejestracja: 24 sie 2010, o 17:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: kicia01 »

Dziękuję za pomoc. Dzięki tym kilku radom i odpowiedziom, łatwiej mi podjąć decyzję.
Jeśli coś jeszcze będzie mnie gnębić, zapewne zapytam (Tak, grożę Wam d).

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
D.
Awatar użytkownika
Madlene
Posty: 218
Rejestracja: 1 gru 2008, o 22:08

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: Madlene »

Do tej pory nie zdarzyła mi się sytuacja w której miałabym styczność z umarlakiem, także nie potrafię przewidzieć, czy nie zacznę świrować.

da się przeżyć, nie trzeba się martwić na zapas nikt nie potrafi przewidzieć, ale da się przyzwyczaić
Awatar użytkownika
kicia01
Posty: 8
Rejestracja: 24 sie 2010, o 17:58

Re: Student stomy odpowiada...

Post autor: kicia01 »

Skoro tak mówisz.
A jeśli mogę spytać, na czym dokładnie polegają takie zajęcia?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości