Pytanie z chemii nieorganicznej

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Pytanie z chemii nieorganicznej

Post autor: hepi93 »

Zaciekawiło mnie ostatnio pewne zagadnienie z litowców. Przeczytałem, że litowce można otrzymać przez elektrolizę np. stopionych soli lub wodorotlenków tych metali. I później otrzymałem dwie sprzeczne informacje: pierwsza jest taka, że litowce powstają wtedy na katodzie, a druga, że powstają wtedy na anodzie. Teraz sam już nie wiem, jak jest. Mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą elektrolizą, jaki to jest sposób otrzymywania i na czym powstają wtedy litowce (katoda/anoda).
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Pytanie z chemii nieorganicznej

Post autor: resnick »

tak slowem wstepu co pewnie juz wiesz ze wzgledu na aktywnosc litowcow nie przeprowadza sie elektroliz wodnych roztworow ich soli czy wodorotlenkow gdyz zamiast nic wydzielalby sie wodor (odsylam do szeregu napieciowego i potencjalow). powiedzmy elektroliza stopionego NaOH. na katodzie jony sodu przylacza elektron tworzac sod, na anodzie reszta anionowa odda elektrony z wydzieleniem wody i tlenu. elektroliza jest procesem wymuszonym, na katodzie ZAWSZE zachodzi redukcja tyle ze przy elektrolizie oznacza sie ja minusem K(-)-moze to Cie zmylilo?(|w redoksie normalnym K(+))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość